Книжкові пам’ятки вітчизняного друкарства 1917-1921 років з рідкісного фонду книгозбірні
Книжкові пам’ятки вітчизняного книгодрукування 1917-1921 років є складовою частиною бібліотечної колекції Україніки. І хоча документи вказаного періоду збереглися в обмеженій кількості, а фізичний стан деяких видань не можна назвати задовільним, проте вони безперечно становлять історичну та культурну цінність.
Якщо розглядати дане коло видань в галузевому розрізі, то можна відмітити, що це переважно документи гуманітарного циклу – з історії, мовознавства, питань мистецтва, освіти, природознавства, художньої літератури тощо. За типо-видовим складом – це популярні видання, учбові посібники, художні твори класиків української літератури, періодичні та серійні видання.
Суб’єктивні та об’єктивні фактори зазначеного часу певним чином й сформували характерні книговидавничі тенденції провінційних видавництв і культурно-просвітницьких товариств того бурхливого періоду, що в першу чергу орієнтувалися на пересічного та малоосвіченого користувача.
За місцем видання здебільше представлено книжкову продукцію київських видавництв, як відомих – «Вік», «Дзвін», «Час», «Криниця», «Вернигора», «Видавництво Дніпросоюзу», так і менше знаних, як то – «Рідна мова», «Українська школа», видавництво Пироговського товариства, тощо. Продукція приватних і кооперативних київських друкарських товариств – Акціонерного товариства «Петро Барський в Київі», «Видавництво книгарні Є.Череповського», друкарні «І.Чоколова» – також представлена у фонді книгозбірні.
Серед видавничих організацій півдня України, друковані видання яких теж наявні в нашій бібліотеці, можна назвати Одеські видавництва – «Е.Фесенко», «Матезис», «Новый путь», «Издательство книгоиздателя А.А.Ивасенко», «Книгоиздательство М.С.Козмана».
Поодинокими примірниками в бібліотечній колекції репрезентовані видання Харкова («Союз»), Катеринослава (Типо-литогр. Екатерининской жел. Дороги), Ромен («Молодик») та видання, що вийшла друком за кордоном – у Відні («Чорногори», друк. Христофора Райсера Синів) та Монреалі («Українська книгарня»).
Деякі з видань відмічені позначками часу у вигляді штампів і написів «В закрытый фонд», «В закрытый фонд, как устаревшую», «Не выдавать» тощо.
- Херсонські видання (1917-1921)
- Видання із суспільних дисциплін (1917-1921)
- Видання з мовознавства та літературознавства (1917-1921)
- Художня література (1917-1921)
- Періодичні видання (1917-1921)
- Серійні видання (1917-1921)
- Давнє українське мистецтво
- Розвиток української видавничої справи 20-30-х років ХХ століття
- Книги видавництва «Рух» у фонді відділу рідкісних і цінних видань
- Назустріч ювілею Івана Франка: огляд видань
- Українські підручники 1917-21 років
- «Світло» Григорія Шерстюка
- Видавництво «Вік»
- Праці Бориса Грінченка у фонді Гончарівки
- Cпогади про Модеста Левицького та його прижиттєві праці у рідкісному фонді Гончарівки
- Криниця українського друкованого слова
- Перший український підручник з історії всесвітнього театру
Коментарі