Головна Книгознавча мозаїка Найкращий подарунок - це книга

Найкращий подарунок - це книга

31.01.2013

У всякому разі, це розхоже ствердження бібліотекарями навіть не заперечується. Новорічно-різдвяні свята потішили нас цінним придбанням. Яким? – запитаєте ви. Звичайно, книгою.
«Главной библиотеке Херсона. Яков Бердичевский» – написано на авантитулі отриманого видання. Це черговий 4-й випуск серії «Книжкові знаки майстрів графіки», подарований нам автором. Випуск присвячений книжковим знакам херсонського екслібрисиста, краєзнавця та колекціонера Сергія Сильванського, а також відомого херсонського художника Фелікса Кідера. Колекціонери і книголюби зможуть гідним чином оцінити цю книгу.

Випущена вона київським видавництвом Сергія Бродовича накладом всього 112 примірників. Цей випуск Яків Бердичевський присвятив старим друзям – херсонським книжникам Володимиру Чернікову, Володимиру Бистрову та Михайлу Ємельянову.
Невелика за форматом книжечка вмістила в собі не тільки біографічні нариси про діяльність і творчість відомих херсонців. В ній, що дуже цінно, наведено перелік праць С. Сильванського з бібліофільствознавства та екслібрисознавства, а також представлений каталог книжкових знаків Ф. Кідера. Гармонійно доповнюють та прикрашають видання зображення самих екслібрисів, серед яких багато раніше нам невідомих.

На передній стороні обкладинки – книжковий знак А. Матросова (офорт Ф. Кідера), а на тильній стороні – кінцівка книги С. Сильванського «Книжные знаки А. Скворцова» (ксилографія О. Скворцова). Приємно відзначити високий поліграфічний рівень видання та естетичніcть оформлення. Втім, всі видання цієї серії виконані на належному рівні. І це не дивно. Адже їх вже зараз можна вважати бібліографічною рідкістю. Це зумовлено не тільки малотиражністю та характерним поліграфічним виконанням. Певною мірою статус «цінності й рідкості» може залежати як від особистості самого автора, так і важливості викладеного матеріалу.

В даному випадку, якщо говорити про самого автора, Якова Ісааковича Бердичевського – відомого колекціонера, бібліофіла та мецената, ще при житті йому можна поставити пам'ятник за безцінний внесок до скарбниці культурної спадщини України. Унікальне зібрання Пушкініани Я. Бердичевського лягло в основу фондів, створеного у 1999 році музею О.С. Пушкіна в Києві. Він також брав активну участь у створенні Музею народної архітектури в Пирогові під Києвом. А якщо вести мову про зміст видаваних ним книг, то можна сміливо сказати, що кожен раз це буде відкриття нового та незвіданого зі світу колекціонування.
Тож запрошуємо всіх шанувальників книги до відділу рідкісних та цінних видань, аби на  власні очі переконатися в цьому.

Ольга Сак


Джерело:

Бердичевский Я.И. Сергей Сильванский – исследователь книжного знака. Книжные знаки Феликса Кидера. – Киев-Берлин: изд-во Сергея Бродовича, 2009. – 124 с.: ил. – (Книжные знаки мастеров графики; вып. 4)

 

 

Книжкові знаки Фелікса Кідера з колекції бібліотеки

Коментарі

Елена Молчанова
31.01.2013 14:49

Поздравляю с действительно ценным подарком. Похвастаюсь, что в нашем небольшом Музее- лаборатории "Я открываю мир книги" ЦБ им. Н.А.Добролюбова (Москва) тоже есть книги Я.И.Беридичевского с дарственными надписями: "Размышления о коллекционировании. Размышления об экслибрисе" и "Книжные знаки В.Н.Масютина и Н.В. Пузыревского". В 2010 году он выступал у нас- потрясающая личность!  
Admin

Дорогие коллеги, мы вас тоже поздравляем с тем, что и в ваших фондах есть эти действительно редкие издания. И, более того, с тем, что вам удалось встретиться с Яковом Исааковичем. Это воистину уникальная и неординарная личность.

Ольга Сак

Напишіть свій коментар

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031