Похвала книзі

28.03.2016 06:25

Не одну сотню раритетів подарував нашій бібліотеці херсонський колекціонер Михайло Ємельянов. Завдячуючи йому, фонд рідкісних і цінних видань поповнився дійсно цінними примірниками. Одним із останніх подарунків колекціонера було його зібрання мініатюрних книг. А це – двісті п’ятдесят примірників різних за тематикою та мовами видань.

Серед них особливе значення для нас, як шанувальників та популяризаторів книги, мають міні-видання, присвячені світу книги. Вони завжди користуються пильною увагою колекціонерів і мають особливу цінність для знавців книги. Це каталоги мініатюрних видань, каталоги виставок, нариси про колекції та бібліофілів, книгознавчі дослідження, вірші, прислів’я, приказки та збірки висловів про книгу, освіту і знання.

Справжньою окрасою серед подарованих М. А. Ємельяновим міні-книжок можна вважати збірку «Похвала книге. Мысли и высказывания» (М., 1978), 80х100 мм., укладеною М. Я. Телепіним. В збірці зібрані найбільш яскраві і змістовні висловлювання відомих особистостей різних епох про Книгу. В ній кожен знайде для себе і афоризми, і роздуми про книгу як суспільне явище, про її роль не тільки в долі окремих людей, а й цілих народів.

В подарованій нам колекції два примірника цього видання. Один – в суцільнотканинній палітурці. Обкладинку іншого прикрашає металеве типографське кліше, на якому відтворено процес друку. Оригінальне художнє оздоблення видання одразу звертає на себе увагу. На палітурці та форзаці видання в графічній формі відображені основні етапи виробництва книги в далекому минулому.

В якості ілюстрацій у виданні використані кращі зразки світової графіки. В них відображений світ книги від зародження письменства до сучасності. Прекрасно доповнюють це букіністичне видання покажчики: іменний та покажчик ілюстрацій.

Попереднім власником примірника книги з металевою накладкою був відомий колекціонер і бібліофіл, знавець книги, екслібрисист Я. І. Бердичевський. Про це свідчить наявний в книзі екслібрис. Ми неодноразово згадували Якова Ісааковича в своїх публікаціях. З Михайлом Андрійовичем Ємельяновим його пов’язували давні дружні стосунки. Тож, не дивно, що в зібранні М. А. Ємельянова можна знайти книжки з екслібрисами Бердичевського.

Світ книги дивним чином гуртує і збирає навколо себе захоплених людей. Тож, шановні читачі, приєднуйтесь! Експонована зараз у відділі рідкісних і цінних видань виставка «Артефакти малого формату», думаємо, може бути цікава для відвідувачів різного віку.

Ольга Сак

Джерело:

Похвала книге [Текст]: мысли и высказывания : [миниатюр. изд.] / сост. М. Я. Телепин; ред. Э. Б. Кузьмина ; предисл. сост. ; худож. В. Медведев. – М. : Книга, 1978. – 252, [2] с. : ил. ; 75Х100 мм. – Указ.: с. 235-244. – Список ил.: с. 245-[253]. 

Календар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930