Головна Книгознавча мозаїка Екслібриси Перевальського з колекції художнього музею

Екслібриси Перевальського з колекції художнього музею

02.10.2021 16:13

Дякуємо фахівцям Херсонського художнього музею за черговий подарунок бібліотеці. Вже вкотре колеги радують своїми покажчиками, що давно стали справжньою підтримкою в нашій роботі. Дослідники нас зрозуміють, оскільки довідкові видання, як-то, покажчики, каталоги є безцінним джерелом у будь-якій пошуковій діяльності. Цього разу колеги подарували нам каталог екслібрисів Василя Перевальського з колекції Херсонського обласного художнього музею ім. О. О. Шовкуненка, підготовлений завідувачкою науково-експозиційного відділу Н. А. Кольцовою.

Майстер книжкової і станкової графіки та живопису Василь Євдокимович Перевальський відомий як оформитель та ілюстратор книжкових видань. Ще змолоду, навчаючись в Київському державному художньому інституті, почав співпрацювати з відомими книговидавництвами України. Ним проілюстровано чимало збірок творів вітчизняних авторів, збірок українських народних пісень. Особливо хочеться відзначити роботу художника як майстра графіки малих форм, до якої відноситься книжковий знак (ехlibris). За згадками самого митця, він робив екслібриси багатьом відомим особистостям. Серед тих, в кого був книжковий знак від Перевальського, – історик Іван Крип’якевич, гравер Василь Стеценко, вчитель Богдан Пастух, митець Іван Гончар, поет-журналіст «шістдесятник» Василь Симоненко та багато інших.

У передмові до Каталогу автором-укладачем зазначено, що музейна колекція екслібрисів Василя Перевальського складається із 16 примірників, виконаних у техніці ксилографії. Передмова також містить коротку біографічну довідку з указанням основних творчих віх митця та переліку окремих відомих робіт.

В основній частині надається зображення наявних книжкових знаків, їхній опис і довідкова інформація про власника кожного із знаків. Чим, власне, й цінне це довідкове видання, оскільки окрему інформацію по персоналіях, як правило, доводиться збирати по крупицях.

Характерні особливості робіт митця – використання символічно-знакових, рослинних і тваринних мотивів, знайомий всім українцям образ козака Мамая – роблять творіння Перевальського легко впізнаваними за стилем.

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031