Home Museum of books Коллекция миниатюрных и малоформатных изданий Мир книги и знаний на страницах миниатюрных изданий

Світ книги та знань на сторінках міні-друків

Світ книги та знань на сторінках міні-друків

Окремим блоком в нашій колекції можна виділити міні-видання, присвячені книзі. Вони, як правило, користуються пильною увагою колекціонерів і мають особливу цінність для знавців книги. Це каталоги мініатюрних видань, каталоги виставок, нариси про колекції та бібліофілів, книгознавчі дослідження, вірші, прислів’я, приказки та збірки висловів про книгу, освіту і знання.

Переважна більшість цих видань подарована нам херсонським колекціонером Михайлом Ємельяновим. Серед них можна особливо відзначити міні-збірки Ленінградської організації добровільного товариства книголюбів РСФСР, випущені в кінці 1980-х років секцією збирачів мініатюрних видань . Як згадував Михайло Андрійович, свого часу ці збірки були придбані за безпосереднього сприяння відомого в колекціонерських колах ленінградського бібліофіла В. В. Манукяна. Він був не тільки редактором цих видань, а ще й головував в секції мініатюристів, а згодом став президентом Санкт-Петербурзького клубу мініатюрної книги. До речі, власна колекція міні-книг Валерія Манукяна нараховує більше 12 тисяч примірників. Наявні в нас експонати приємно вирізняються естетикою оформлення: всі книги в суперобкладинках, на развороті – екслібрис товариства, виконаний відомим графіком Ф. Ф. Махоніним. Книжковий знак також розміщено на обкладинці кожного з видань. Крейдований папір, високий рівень поліграфії, неповторність змісту кожного з видань, малий наклад, наявність автографів дають підставу вважати ці міні-скарби справжньою бібліофільською цінністю.

На одній з книг «Писатель и библиофил Михаил Андреевич Осоргин» (Л., 1989) – автограф укладача, відомого книгознавця О. Г. Ласунського. На трьох інших – «Миниатюрные книги СССР» (Л., 1987), «Мотыльки» Л. Глебова и «Малютки» М. Шольца» Д. М. Фрайштата (Л., 1988) та «Иллюстрированная и изобразительная Пушкиниана» (Л., 1987) – автографи бібліофіла В. В. Манукяна. Всі видання витримані в одному форматі – 75х95 мм.

Безцінним документальним джерелом є міні-збірки, присвячені питанням бібліофільства. Серед них – «Путешествие в мир микрокниг» відомого російського бібліофіла А. Л. Бадалова (М., 1991), розміром 60х80 мм.; дослідження журналіста і колекціонера П. Д. Почтовика в 2-х частинах «Споря с фолиантами» (М., 1992), розміром 50х75 мм; хроніка діяльності Санкт-Петербузького клубу мініатюрної книги за редакцією В. В. Манукяна «Не споря с фолиантами» (СПб., 2008), розміром 70х98 мм. Ці видання можна розглядати не тільки як цінний документальний матеріал, але і як справжні взірці книжкового мистецтва.

Мініатюрна «Азбука» (М., 1977), розміром 45х85 мм, цілком відтворює текст книги 1574 року, надрукованої першодрукарем українським і російським Іваном Федоровим у Львові. Це перший у східнослов’янському світі підручник для навчання грамоти. Як і в оригіналі, у мініатюрному виданні відтворено всі прикраси посібника: заставки, кінцівки, друкарську марку самого виготовлювача.

Справжньою окрасою колекції можна вважати збірку «Похвала книге. Мысли и высказывания» (М., 1978), 80х100 мм., укладеною М. Я. Телепіним. В збірці зібрані найбільш яскраві і змістовні висловлювання відомих особистостей різних епох про Книгу. В ній кожен знайде для себе і афоризми, і роздуми про книгу як суспільне явище, про її роль не тільки в долі окремих людей, а й цілих народів. В подарованій нам колекції два примірника цього видання. Один – в суцільнотканинній палітурці. Обкладинку іншого прикрашає металеве друкарське кліше, на якому відтворено процес друку. Оригінальне художнє оздоблення видання одразу звертає на себе увагу. На палітурці та форзаці в графічній формі відображені основні етапи виробництва книги в далекому минулому. Ілюстрації виготовлені за кращими зразками світової графіки. В них відображений світ книги від зародження писемності до сучасності. Доповнюють це букіністичне видання допоміжні покажчики: іменний та покажчик ілюстрацій. Попереднім власником примірника книги з металевою накладкою був відомий книгознавець, екслібрисист Я. І. Бердичевський. Про це свідчить наявний в книзі екслібрис.

Багато книжок з екслібрисами Бердичевського, подарованих М. А. Ємельянову, прикрашають нашу колекцію. Одна з книг – «У истоков алфавита» Ганса Люльфінга (М., 1981), 80х100 мм – справжня насолода для очей шанувальників книги. Суперобкладинка покриває вишукану палітурку сріблястого кольору, тиснену позолоченими ієрогліфами. Обріз зі всіх боків вкритий позолотою. Сюжетний форзац відтворює процес гравіювання. В книзі в стислій формі подано відомості про історію розвитку письма від його архаїчних форм до виникнення сучасного алфавіту. Екслібрис Я. І. Бердичевського розміщено на звороті верхньої палітурної кришки.

Журнальна публікація 1921 р. відомого знавця книги, професора О. О. Сидорова «Искусство книги» лягла в основу однойменного мініатюрного колекційного видання, розміром 90х95 мм (М., 1979). У 1922 році це дослідження вийшло окремою книгою, а через п'ятдесят років було відредаговане автором для нової публікації. Саме відредагований текст ми можемо побачити в цій мініатюрі.

Основною концепцію відомої роботи О. О. Сидорова є гармонійне поєднання в книзі її форми та змісту. А наявна в бібліотечній колекції міні-книга повністю відповідає їй. Видання ілюстроване великою кількістю відомих робіт визначних художників-графіків ХV – XX ст. Про те, що першим власником книги був відомий колекціонер Я. І. Бердичевський, свідчить його екслібрис, розміщений на звороті верхньої палітурної кришки.

Хронологічний покажчик літератури «Миниатюрные и малоформатные издания» (М., 1977), розміром 70х100 мм, можна розглядати не тільки як колекційний примірник, але і як цінне довідкове джерело. В покажчику представлені описи книг, журнальних і газетних статей, присвячених вказаній темі, які були опубліковані протягом 1813-1975 рр. До покажчика увійшли описи каталогів книг-малюків, статті та замітки про окремі видання, згадки про міні-видання на сторінках бібліографічних покажчиків тощо.

Дві мініатюрні збірки, розміром 75х95 мм., видані товариством книголюбів Білорусії, містять вірші та афоризми, присвячені книзі. Поєднує їх однаковість оформлення. Суцільнотканинні палітурки прикрашені візерунчастим тисненням. Ледериновий трикутник, накладений поверх палітурної кришки, містить назву книги: на одній – «Гимн книге. Стихи», укладач А. В. Самускевич (Мінськ, 1980), на іншій – «Вечный родник. Афоризмы о книге», укладач В. А. Вільтовський (Мінськ, 1979). Дарчі написи та екслібриси, наявні в кожній книжці, свідчать про те, що колись ці міні-видання належали херсонському колекціонеру В. М. Юрковському, а згодом були подаровані М. А. Ємельянову. 

Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031