Мініатюрна книга в Херсоні
Мініатюрна книга в Херсоні
Якщо говорити про мініатюрну книгу в межах Херсона, то треба згадати про те, що в 70-80 рр. ХХ ст. при Херсонському клубі любителів книги «Кобзар» діяла секція колекціонерів мініатюрних видань. До складу секції входили Р. В. Глаз, М. А. Ємельянов, В. Г. Писанська, Л. К. Ширяєв, В. М. Юрковський, В. Д. Гребенюк, В. Г. Абдалов та багато інших. В 1981 році членами клубу була організована перша в Херсоні виставка мініатюрних видань.
Майже половина нашої бібліотечної колекції мініатюрних та малоформатних видань нині складається саме з примірників, подарованих членами секції. Так, найменша міні-книжка – збірка прислів’їв «Лучше всяких лекарств, питья да яств», розміром 17х20 мм, – подарунок Ріти Веніамінівни Глаз, колишньої працівниці бібліотеки. Від неї до фонду відділу надійшло 58 книжечок-малючків. А найстаріше видання з книг малого формату – «Казки» Г. Х. Андерсена, видане московською друкарнею А. І. Мамонтова в 1877 році – подарунок колекціонера Михайла Андрійовича Ємельянова, який майже 30 років головував в клубі «Кобзар».
Про цього унікального колекціонера взагалі слід згадати окремо. Протягом десяти років Михайло Андрійович подарував бібліотеці понад півтори тисячі раритетів. Серед подарунків особливе місце належить і його колекції мініатюрних видань, в якій зібрано 250 книжок. Експонати ємельянівського зібрання суттєво доповнили бібліотечну колекцію міні-друків. Їх дійсно можна вважати її окрасою. Зокрема, це стосується видань ХІХ ст., яких в бібліотечній колекції ще не було. Тепер, завдяки М. А. Ємельянову, ми маємо книжки, надруковані київським «Південно-російським книговидавництвом Ф. А. Йогансона»: «История римского народа» Тіта Лівія (К., 1914) з серії «Ліліпут», розміром 32х50 мм; «Казначейша» М. Ю. Лермонтова (К., 1892), розміром 70х60 мм, з серії «Крошка».
Ще два видання ХІХ ст. малого формату, подаровані Михайлом Андрійовичем, прикрашають тепер нашу колекцію. Це «Басни» І. А. Крилова. Одне з них – ювілейне, яке вийшло в Санкт-Петербурзі в друкарні Гольдберга у 1895 р., розміром 85х130 мм; інше – у вторинній бібліофільській шовковій обкладинці, розміром 60х98 мм, було видане московським видавництвом Миколи Миляєва в 1898 р.
Херсонські книголюби, віддаючи належне і друкованому слову, і книжковому мистецтву взагалі, спромоглись самотужки випустити декілька мініатюрних та малоформатних видань. Херсонський поет Юрій Топунов – відома в нашому місті особистість. Діапазон його творчості надзвичайно широкий: художник, письменник, поет. Подарована ним збірка «Рождаются поэты в небесах…», розміром 57х80 мм, поповнює тепер нашу колекцію. До збірки увійшли поетичні твори автора, що були написані у різні роки його творчої діяльності. Міні-збірка вийшла як додаток до херсонського часопису «Летопись Причерноморья» в 2011 р.
У видавництві часопису вийшла ще одна міні-книга – краєзнавче дослідження «Великолепный князь Тавриды» (Херсон, 2003), розміром 70х95 мм, присвячене діяльності відомого державного діяча XVIII ст. князя Потьомкіна-Таврійського. Серйозне джерелознавче підгрунтя, що лягло в основу роботи – архівні документи, історичні та картографічні матеріали – запорука подвійної значущості видання, як наукової, так і колекційної. Авторство належить музейним працівникам, дослідникам історії Південного краю – головному охоронцю фондів Миколаївського краєзнавчого музею Н. О. Кухар-Онишко та колишньому завідувачу секції реставрації Херсонського краєзнавчого музею В. Б. Пиворовичу. Віктор Броніславович до того ж був ще й головним редактором часопису «Летопись Причерноморья». На жаль, часопис в кінці 1990-х рр. припинив своє існування. Тож, вже сьогодні ці видання певною мірою можна вважати артефактами.
Оригінальний мініатюрний календар-складанка на 2013 рік був виданий у Херсоні за сприяння міського голови. Його розміри склали 70х100 мм. На верхній кришці бордового кольору – тиснення золотавими буквами: «Благополучный град Херсон». Ці слова належать інженер-полковнику Миколі Корсакову, який у 1784 році був призначений Григорієм Потьомкіним головним будівничим Херсона. За його безпосередньою участю було не тільки зведено велику кількість державних і житлових будівель, а й висаджено близько 20 тисяч саджанців фруктових та декоративних дерев. Кожен свій рапорт Корсаков закінчував словами «Благополучне місто Херсон», тож, вони й закарбовані в пам'ять про засновників та будівників Херсона в цьому міні-календарі.
В 1997 році у херсонському видавництві «Наддніпрянська правда» вийшла малоформатна (65х105 мм) збірка українських пісень, до якої увійшли кращі зразки пісенної творчості: «Взяв би я бандуру», «Розпрягайте, хлопці, коней», «Ой чий то кінь стоїть…» тощо. Добірка видань, присвячених народній творчості, нині утворює вже цілий тематичний розділ бібліотечної колекції.
Мініатюрні каталоги виставок міні-друків із зібрань херсонських колекціонерів і бібліотеки – це не тільки довідкові та колекційні видання, це ще й своєрідний літопис діяльності місцевих книголюбів. Як згадувалося вище, секція мініатюрних видань, що діяла при херсонському клубі «Кобзар», організувала першу в Херсоні виставку маленьких книжок у 1981 році. Одночасно був виданий каталог виставки «Чудо, ім'я якому – книга», розміром 70х100 мм. В каталог увійшло 114 найменувань представлених на виставці експонатів. Серед них – суспільно-політичні, історичні видання, художня література, література з питань мистецтва, а також бібліографічні видання.
Шістнадцятьма роками пізніше на сумісній виставці, яка знову об’єднала бібліофільські зібрання та бібліотечну колекцію міні-книг, було експоновано вже близько 400 видань. Згодом майже всі вони увійшли до каталогу «Дивосвіт мініатюрного друкарства» (Херсон, 2002), розміром 70х100 мм. Наклад наших каталогів становив 300 прим.
Відтепер левова частина міні-видань, подарованих нам херсонськими колекціонерами, зберігається в бібліотеці, а сама колекція нараховує вже близько 600 примірників. Бібліотечне зібрання мініатюрних і малоформатних видань вирізняється різномаїттям тематики. Це – видання з історії, військової справи, книжкової справи, бібліографії, мистецтва, мовознавства, художня література народів світу тощо. Але переважну частину колекції все ж складають художні твори.