Home News Print time, or told that stamps

Відтиски часу, або про що розповіли штампи

12.04.2011

Є в наших фондах видання з бібліотек як відомих, так і невідомих власників. Яким чином ці книги надійшли до нашої книгозбірні й від кого – встановити достеменно зараз вже неможливо. Лише власницькі написи зі штампами вказують на приналежність видань до тих чи інших книжкових зібрань, особистих бібліотек або колекцій.


З перших днів свого існування бібліотечний фонд досить активно поповнювався за рахунок добровільних пожертвувань – як від приватних осіб, так від організацій, установ та товариств. Це виражалося не лише в грошовому еквіваленті. Багато хто просто дарував книги. І серед дарувальників не тільки відомі особистості – такі як, московський книговидавець К.Солдатьонков, брати Гошкевичі, поет О.Плещеєв, історик Є.Тарле, земський санітарний лікар М.Тезяков та ін., а й маловідомі особи.


Так, першими власниками багатотомної «Римской истории...» Ш.Роллена (СПб., 1761-1767) у добротній суцільношкіряній палітурці були члени родини судді Федора Татарчукова. Про це свідчать численні написи на сторінках книг, зроблені самим суддею і його синами. Перекреслений штамп на одному з томів говорить про приналежність книги протягом певного часу Херсонському міському музею старожитностей, а напис фіолетовим чорнилом «Дар А.П.Сеславинского» підтверджує факт дарування книги бібліотеці. Вдалось установити, що Олександр Петрович Сеславинський був земським лікарем у селі Гур’ївці Херсонського повіту.

Нині це район м. Нової Одеси Миколаївської області. Сеславинський був ініціатором будівництва земської лікарні. В 1910 році організував першу лабораторію, налагодив дезінфекційну службу і здійснив заходи по боротьбі з трахомою серед учнів шкіл. Пропрацював у лікарні 35 років і помер у Новій Одесі в 1936 році.


Яскраво й барвисто оформлене двотомне видання «Русский лес» Ф.К.Арнольда (СПб.,1893) із власницьким штампом на титулі засвідчує приналежність книг представникові давнього князівського роду Івану Миколайовичу Святополк-Мирському. Род Святополк-Мирських відомий тим, що став 22 – м в історії Царської Росії, кому було наділено князівство без усіляких вірчих грамот.

З матеріалів Херсонського краєзнавчого музею відомо, що в 1919 році з націоналізованого маєтку Золота Балка на Херсонщині, що належав княгині Н. В. Святополк-Мирській, до фондів музею надійшли старовинні картини, гравюри, фарфор, мініатюри і більше тисячі книг, в основному XVIII століття. Цілком імовірно, що вказаний двотомник також належав саме цьому зібранню.


Невелика добірка книг з медицини, судячи зі штампів, належала раніше Олександру Георгійовичу Вуколову. На жаль, встановити більш конкретні відомості про його особу не вдалося. Маємо припущення, що він був сином херсонського священика Георгія Івановича Вуколова. Його сестри, Нонна й Олена, викладали в жіночих гімназіях, а брат Іван Георгійович Вуколов був практикуючим лікарем у Херсоні.


Непоказні на вигляд, надруковані на дешевому папері, навчальні посібники з техніки (Рябков Г.З. Школа технического черчения. Одеса, 1890) і ботаніки (Палладин В.И. Физиология растений. Харків, 1891) колись належали колезькому радникові, члену Херсонської губернської земської управи Івану Даниловичу Зубенку. За матеріалами краєзнавчих видань встановлено, що він був доволі активним громадським діячем у Херсоні. Брав участь в роботі місцевого управління Російського товариства Червоного Хреста. Був членом земельної комісії та уповноваженим від Думи загальних зборів Херсонського товариства взаємного страхування тощо.


Багато ще нерозкритих таємниць зберігають наші книги і дослідницька робота з їх вивчення триває. Саме ці перші надходження з часом стали основою формування рідкісного та цінного фонду книгозбірні. І наше завдання - зберегти їх для майбутніх поколінь. Книга, на наше глибоке переконання, завжди залишатиметься супутником людини як свідок духовної та матеріальної культури людства.


Джерела:
1. Сак О. Приватні зібрання у фондах Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара //Бібліотечна планета.– 2008. – №2 (40). с. 17-19

2. Музей після 1917 року [Текст]: [електронний ресурс]. – Режим доступу: //http://artmuseum.ks.ua/muz1917 (дата звернення 22.04.2020). – Заголовок з екрану.

3. Новоодесская центральная районная больница: [Сеславинський О. П. (про нього)] [електронний ресурс]. - Режим доступу: //http://medical-library.ru/district/157-novoodesskaya-centralnaya-rayonnaya-bolnica.html (дата звернення 22.04.2020).  – Загол. з екрану.

Comments

Михаил
12.09.2023 09:21
Добрый день, Вензель Михаила Иордановича Говалло - вензель моего прадеда.
Admin
Добрый день. Очень интересно. Возможно, Вы могли бы поделиться своими воспоминаниями или даже фотографиями, касающимися жизни Михаила Иордановича. Были бы Вам признательны.
Администрация сайта.
Ширяк Леонид маркович
11.02.2017 19:59
Ширяк Эйнах Абрамович 1893-1962 кандидат медицинских наук закончил Одесский медуниверситет в 1920-1923 году.Жил в Херсоне. Во время войны переехал с семьей в Казань.Зто мой дедушка.Похоронен на Арском кладбище в г.Казани.
Admin
Добрый день, уважаемый Леонид Маркович! Очень приятно, когда узнаешь что-то новое о бывших владельцах наших артефактов. Не могли бы Вы более подробно написать о своем дедушке, а мы обязательно разместим более подробную информацию на своем сайте.
http://museum.lib.kherson.ua/ru-i-znovu-pro-ekslibris-abo-eynah-abramovich-shiryak.htm

С уважением, Ольга Сак
Матвей Славко
06.09.2012 12:37

Как поэтично звучат уже сами фамилии: Кашкадамов, Говало, Ширяк, Дурново! И уже словно другая эпоха встает преде глазами! 
Спасибо вам, хранители и собиратели, дорогие библиотекари!
Admin

Сердечное спасибо, уважаемый Матвей!
 

Ольга Сак
Катерина
30.05.2011 09:27

Здравствуйте, ищу информацию о вензеле "АВ", который изображен выше. Скажите, не знаете ли какому царю он принадлежал? Очень нужно.
Admin

Уважаемая Катерина, к сожалению, пока мы не готовы ответить на Ваш вопрос. Но попытаемся в самое ближайшее время что-либо разузнать и обязательно Вам сообщить.

Ольга Сак, зав. отделом редких изданий.
Greeneyes
12.04.2011 13:33

Спасибо, Оля, за очень интересную информацию. Как всегда - все строго научно и документально обоснованно. Очень интересные сведения таят в себе штампы и надписи на книгах. Мне всегда нравится, когда есть такие, как- будто дружеский привет из прошлых веков, книга воспринимается как нечто личное, одухотворенное интересом прежнего владельца. Жаль, что сейчас нет таких штампов, да и экслибрисы уходят... Спасибо за публикацию, Оля! Ты молодец!!!
Admin

Дорогая коллега, спасибо за столь высокую оценку моего скромного труда. Действительно, работать с такими книгами одно удовольствие. Не устану повторять, что наш отдел - самый интересный в библиотеке. Ведь мы действительно работаем с книжными памятниками и очень хочется, чтобы об этих книгах знали не только мы. А штампы современные тоже бывают довольно интересными, да и экслибрис, смею вас заверить, не уходит. Но об этом уже будут другие публикации. Не хватает времени, чтобы сразу раскрыть все наши коллекции. Планов и идей полно. Будем стараться их реализовать.

Ольга Сак

 

Write your comment

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930