Home News Remembering Block

Згадуючи Блока

28.11.2010

130-річному ювілею уславленого російського поета срібного віку Олександра Блока присвячена широкомасштабна виставка «Восходя на первые ступени...», розгорнута відділом рідкісних видань.

Левову частку експозиції складає колекція херсонського книголюба М.А.Ємельянова, подарована ним бібліотеці ще в 2005 році. І на цей раз до ювілею поета Михайло Андрійович поповнив її новими цінними експонатами. Це і книжкові знаки, присвячені Блоку, і графічні портрети поета, і  марки видавництв, які випускали його твори, машинопис поеми «Двенадцать», надрукований у 20-ті рр. ХХ ст., та ціла добірка матеріалів на відзнаку столітнього ювілею поета.
Виставка містить понад 30 прижиттєвих видань та публікацій Блока. Серед них – найцінніший примірник – поетична збірка «Стихов о России», що вийшла друком в Петрограді у 1915 році з автографом самого поета. Обкладинка виконана відомим майстром графіки Г. Нарбутом.
Власне кажучи, з цієї книги і розпочалося формування колекції. Як розповідає Михайло Андрійович, придбав він її в місцевому букіністичному магазині у 1972 році. Попереднім власником раритету був херсонський лікар Н.П. Голгер, а самим першим володарем – Сергій Карпович Лабутін, добрий знайомий та сусід Блока по дому в Петрограді. Йому й адресований дарчий напис на книзі «Сергею Карповичу Лабутину с искренним уважением и приветом от автора. Ал. Блок. Март 1920 г.».
Одразу ж по виході ця збірка привернула пильну увагу літературних критиків та шанувальників поезії. Високу оцінку надав їй Георгій Іванов – «…книга из числа тех, которые сами собой заучиваются наизусть, чьими страницами можно дышать, как воздухом…» – писав він у журналі «Аполлон» за 1915 р. До речі, цей журнал зі статтею Г. Іванова також демонструється на виставці. У числі інших прижиттєвих видань поета не менш відомі збірки – такі, як «Стихи о Прекрасной даме» (М., 1905), «Земля в снегу» (М., 1908), «Сказки» (М., 1913), «Песня судьбы» (Пб., 1919), «Ямбы» (Пб., 1919). П’ятьма книгами, що вийшли ще за життя автора, представлена поема «Двенадцать». А дві з них були видані за межами Росії – в Софії та Берліні.
Виставка знайомить не тільки з художніми творами, а й з публіцистичним доробком поета. З 1907 року він працював у літературно-критичному відділі журналу «Золотое руно». Частина його публікацій за цей період знайшла відображення саме на сторінках цього журналу, який, на щастя, зберігся у фондах книгозбірні.
Поряд з творчою та публіцистичною спадщиною поета на виставці також представлені видання про його життєвий і творчий шлях. Деякі з них теж можна віднести до числа рідкісних видань – «Александр Блок. Андрей Белый» (Пб., 1919) Іванова-Розумника, спогади М. Бекетової «Александр Блок и его мать» (Л.-М., 1925), «Книга об Александре Блоке» (Пб., 1922) та «Александр Блок как человек и поэт» (Пг., 1924) К. Чуковського, «Ранний Блок» (М., 1922) П. Пєрцова, «А. Блок и Россия» (М.-Пг., 1923) М. Бабенчикова, «Александр Блок и театр» (М., 1925) М.Д. Волкова та багато інших, не менш цікавих досліджень.
                             Ольга Сак

Comments

Инна Наумовна Голгер
17.02.2011 01:31
 
 Здравствуйте, уважаемые работники Херсонской библиотеки .Пишет вам дочь Наума Павловича Голгера, который был когда-то владельцем книги А .Блока Стихи о России .Я совершенно случайно нашла эту информацию. Мой папа был не только замечательным врачом, но и очень большим знатоком книг. Я эту книгу помню с детства. Мне очень приятно узнать о счастливой судьбе этой редкой книги. Я уверена, мой папа тоже бы обрадовался ,что она хранится в библиотеке ,в дорогом его сердцу Херсоне. Для меня это как встреча со старым другом. Большое спасибо. С уважением Инна Юрьева-Голгер Нью-Йорк США
Admin
 Уважаемая Инна Наумовна! Мы очень рады, что спустя столько лет Вы встретились со столь памятной для Вас книгой.  У нее воистину счастливая судьба. Пожалуй, самое главное для автора и владельца книги - знать, что она будет нужна людям. У книг, как и у людей, своя история и своя судьба.
Было приятно познакомиться. Будем всегда рады видеть Вас в нашем виртуальном музее. В перспективе мы планируем постепенно рассказать обо всех, имеющихся у нас коллекциях.
Ольга Сак, зав. отделом редких изданий.

Write your comment

Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031