Головна Запрошення до музею Приватні зібрання Бердичевський Яків Ісаакович (1932 р. н.)

Бердичевський Яків Ісаакович (1932 р. н.)

Колишнього киянина Якова Ісааковича Бердичевського, відомого мистецтвознавця, мецената, бібліофіла, екслібрисиста, колекціонера можна назвати останнім з могікан серед асів культурологічної сфери. Таких знавців-ерудитів, які блискуче орієнтуються в культурних цінностях минулого і сучасності, зокрема й у книжковому світі, можна порахувати на пальцях.

Його унікальне зібрання Пушкініани, подароване Києву, лягло в основу створеного у 1999 році музею О. С. Пушкіна. При безпосередній участі Якова Ісааковича був створений музей народної архітектури в Пирогові під Києвом. В минулому Я. І. Бердичевський – власник однієї з найкращих бібліотек не тільки в Україні, а й загалом у колишньому СРСР. Він також володів однією з найкращих колекцій вітчизняних екслібрисів.

Саме його стараннями упорядковано чимало каталогів та альманахів, присвячених бібліофільству і колекціонуванню. Майже вже 25 років він живе в Берліні і там продовжує свою дослідницьку книгознавчу та мистецтвознавську діяльність.

Яків Бердичевський був добре знайомий з відомими херсонськими колекціонерами. А в далеких 1960-х неодноразово відвідував Херсон. До сфери його різноманітних фахових і особистих зацікавлень входила й діяльність херсонського клубу любителів книги «Кобзар». Спілкування Я. І. Бердичевського з херсонськими книжниками не переривалося навіть тоді, коли він переїхав до Берліну. За спогадами одного із колишніх членів клубу В. А. Чернікова, на засіданнях «Кобзаря» регулярно розглядалися і обговорювалися нові статті та книги шанованого колеги. Взаємний плідний обмін досвідом та інформацією завжди «виливався» в появу нових досліджень бібліофіла. На жаль, більшість найстаріших членів херсонського клубу – його добрих знайомих, вже відійшли у вічність. Але плоди цього спілкування у вигляді друкованих збірок зберігаються у фонді нашої бібліотеки.

У своїх роботах Бердичевський неодноразово згадував представників культурної еліти Херсонщини, як то екслібрисиста та колекціонера С. О. Сильванського, художників-екслібрисистів М. Ф. Нечитайло-Андреєнка, Ф. З. Зільберштейна, Є. П. Бунцельмана, Ф. І. Кідера, власників бібліотек і знаних колекціонерів – В. З. Зільберштейна, М. Г.  Бунцельмана, Л. П. Литинського, І. Л. Барщака, маловідомих широкому загалу літераторів М. С. Линського та С. Г. Фруга.

Книжковий знак був і досі залишається об’єктом багаторічних досліджень Якова Ісааковича. Він завжди розглядає екслібриси не просто як художній елемент, або власницький знак, а – як документи певної епохи, як культурні об’єкти відповідного історичного періоду, за якими можна побачити постаті самих власників – колекціонерів-книжників з їх естетичними і культурними уподобаннями, з їх життєвими інтересами.

Більшість друкованих видань Я. І. Бердичевського одразу по виходу можна вважати бібліографічною рідкістю. І це обумовлено не лише малими накладами в 100 або 300 примірників, або характерним поліграфічним виконанням. В даному випадку статус «цінності й рідкості» залежить від особистості як самого автора, так і унікальності викладеного матеріалу.

На жаль, наша бібліотека не володіє всіми із надрукованих робіт Якова Ісааковича, але навіть та нечисленна кількість, що зберігається в наших фондах, становить бібліофільську цінність, яка з роками буде тільки збільшуватись. До того ж, на самих збірках, подарованих автором, можна побачити і його автографи, і його екслібриси.

Коментарі

Юрий Воронцов
21.09.2021 00:33
Видавничий фонд "Київського клубу бібліофілів" у 2020 р. видав книгу: Я. И. Бердичевский "За ХХ лет. Из записок книжного старателя", 688 с.
Тел. для всех желающих приобрести: 099 7690237
Admin
Дякуємо за інформацію. Прекрасно, що є можливість знову зустрітись з великим Профі на сторінках цього видання!
сергей
14.08.2021 12:07
доброго дня всем!
подсобите подалуйста
...я хочу купить книги якова бердичевского
...
а именно
...библиофилы киева,

...
книгиги по экслибрисам,

пожалуйста подскажите
где можно купить
...
нигде не могу найти
...с ув.!
Admin
Доброго дня, пане Сергію! На жаль, видання Я. І. Бердичевського в більшості своїй виходили обмеженим накладом. Пошукайте його праці серед букіністів, колекціонерів. Є сенс звернутись до бібліотеки за місцем проживання, щоби попрацювати з книгами. Але бібліотеки однозначно не продають книг.
З повагою, адміністрація Музею.
Аліса
03.06.2020 12:32
Дякую! Дуже цікаво завжди....
Admin
Дорога Алісо, щиро дякуємо і за увагу, і за відгук!
Аліса
03.06.2020 12:32
Дякую! Дуже цікаво....
Admin
Нам приємна Ваша увага, пані Алісо! Бо похвала фахівця "коштує" дорого!

Напишіть свій коментар

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031