Головна Книгознавча мозаїка Яків Бердичевський. Записки бібліофіла за ХХ років.

Яків Бердичевський. Записки бібліофіла за ХХ років.

02.11.2021 16:39

Бібліофільство ніколи не було масовим. Це доля обраних. Обраних книгою і тих, хто обрав книгу як дороговказ.

Якова Бердичевського, київського колекціонера-мецената, відомого екслібрисиста та бібліофіла, знаного культуролога світового рівня можна віднести саме до числа книжкових обранців.

Минулий 2020-й рік виявився певним чином підсумковим для мистецтвознавця. Видавничий фонд Київського клубу бібліофілів випустив збірку праць Якова Ісааковича, у якій  зібрано статті, есе, нариси останніх двадцяти років.

Цю фундаментальну працю на 688 сторінках без перебільшень можна вважати своєрідною енциклопедією бібліофільства та екслібрисистики. Захоплює географія книгознавчих нарисів в часі і просторі різних епох та країн. Вражає перелік персоналій, репрезентованих автором, як за значимістю культурних постатей, так і за змістовністю викладеного. Яків Бердичевський, як то кажуть, оповідач від Бога. Багато матеріалів присвячено історії українського бібліофільства, зокрема й екслібрисистиці.

Праця не лише розповідає про книжкові зібрання та окремі раритети, про особливості приватних колекцій, а й висвітлює постаті відомих людей книги, цікаві події та історичні факти у світі колекціонерства.

Приваблює естетика збірки. Елегантна простота зовнішнього оформлення книжкового блоку зеленого кольору органічно поєднується зі стриманою витонченістю внутрішнього оздоблення книги.

Обмежений наклад (333 примірника), серед яких 33 – іменних, а 300 – нумерованих від руки (у нас №275), одразу додає працю до числа бібліографічних рідкостей. Але не тільки це робить видання цінним. Численні чорно-білі ілюстрації, рідкісні світлини, факсиміле автографів, екслібриси як ілюстративний матеріал, а також як фрагменти оформлення шмуцтитулів, високоякісна поліграфія – всі ці книговидавничі особливості – теж складові культурно-інформаційної та художньої цінності книги.

Ми безмежно вдячні видавничому фонду Київського клубу бібліофілів в особі Воронцова Юрія Анатолійовича, який люб’язно подарував це видання нашій бібліотеці. А Якову Ісааковичу Бердичевському бажаємо сил, здоров’я та нових цікавих зустрічей у книжковому світі.

Ольга Сак

Джерело:
1. Бердичевский, Яков. За двадцать лет. Из записок книжного старателя. – Киев: Издательский дом «Y.Gutenbergovich», 2020. – 688 с., ил.

Календар подій

  123 4 5
67 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031