Home News Сохранение культурного наследия

Збереження культурної спадщини

01.12.2018 11:50

Щиро вітаємо своїх колег-одеситів – фахівців Одеської національної наукової бібліотеки – із виходом друкованого каталогу «Старовинна гравюра у фондах Одеської національної наукової бібліотеки» та презентацією однойменного віртуального проекту.

Презентація проекту, підтриманого Українським культурним фондом під егідою Міністерства культури, що відбулася 22 листопада, є свідченням актуальності та важливості процесів збереження і популяризації національного культурного спадку в умовах зростання інтересу до історичного минулого України.

У фондах однієї з найбільших, найстаріших (1830) та найгарніших публічних бібліотек України нині зберігається понад 200 тисяч артефактів, що становлять нашу національну гордість. А взагалі фонд Одеської національної наукової бібліотеки нараховує майже п’ять мільйонів документів різних видів і типів. Серед них гідне місце належить колекції гравюр, до якої входять вітчизняні та західноєвропейські гравюри XVI-XIX ст., виконані в різних гравірувальних техніках, – різцевої гравюри, офорту, мецо-тинто, літографії.

Завдяки каталогу та новоствореному веб-порталу колекція гравюр, користування якою до сьогоднішнього дня було обмеженим у бібліотеці, нині загальнодоступна для різних категорій користувачів. І це не лише дослідники, мистецтвознавці, історики, реставратори, музейники, бібліотекарі, але й широке коло шанувальників мистецтва як в Україні, так і за її межами. Тож за допомогою проекту до наукового обігу було залучено понад 600 витворів мистецтва минулих століть.

Проте одеські колеги не лише презентували унікальний і такий потрібний сьогодні проект. Одночасно відбувся семінар для фахівців книгозбірень «Пам’ятки писемності та культури у фондах бібліотек», що зібрав спеціалістів, які працюють з рідкісними та цінними фондами. З науковими доповідями виступили справжні майстри бібліотечної справи в царині книгознавства.

Запам’яталися виступи І. Я. Лосієвського (професора Харківської державної академії культури, завідуючого науково-дослідним відділом документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів Харківської державної наукової бібліотеки ім.  В. Г. Короленка), Л. М. Гутник (наукового співробітника відділу образотворчих мистецтв Національної бібліотеки України мені В. І. Вернадського), Н. М. Зеленської (завідувача відділу рідкісних і цінних документів обласної універсальної наукової бібліотеки м. Кропивницького), Л. В. Іжик (головного бібліографа відділу рідкісних видань і рукописів Одеської національної бібліотеки, упорядника презентованого каталогу) та багатьох інших. У представлених доповідях було розглянуто перспективи роботи з фондом документних пам’яток, практику досліджень та методику опису гравюр, їхню атрибуцію, реставрацію тощо. Особливу увагу було приділено й оцифровуванню рідкісних фондів.

Хочеться особисто подякувати організаторам, кураторам та спікерам як презентації, так і семінару – Бірюковій Ірині Олександрівні (генеральному директору Одеської національної наукової бібліотеки), Арюпіній Ліні Володимирівні (заступнику генерального директора, куратору проекту), Дибі Наталії Матвіївні (завідувачу відділом міжнародних проектів), Лілії Вукович (провідному бібліотекарю відділу краєзнавства «Одесика») та й взагалі всьому колективу бібліотеки за теплий прийом і відмінну та чітку організацію заходів.

Слід відмітити, що одеським колегам вдалося зберегти не лише духовний спадок у вигляді книжкових пам’яток і витворів мистецтва. Архітектурне розкошество самої бібліотечної будівлі просто вражає, а старовинні меблі, за якими й дотепер працюють нові покоління читачів, збереглися в доброму стані. Робилось на віки, тому приємно, що вся ця краса дбайливо зберігається й сьогодні.

Дякуємо за роботу, дорогі колеги, і сподіваємося на нові плідні робочі зустрічі!

Ольга Сак

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930