Home News Венок Шевченковской поэзии для учителей

Вінок Шевченкових поезій для вчителів

02.05.2018 07:19

Уже не перший раз вчителі української мови та літератури шкіл області, які підвищують кваліфікацію у Херсонській академії неперервної освіти, відвідують відділ рідкісних і цінних видань. А в нас завжди є що показати і розказати. Для філологів у нашому відділі – роздолля. Можна не лише наочно ознайомитися з різноманітними пам’ятками друку минулих століть, а й отримати практичну допомогу, що стане в нагоді при проведенні уроків.

Так, 27 квітня на черговому Дні інформації бібліотекарі поінформували про асортимент бібліотечних послуг і можливостей, що надає книгозбірня, познайомили присутніх із різноманіттям фонду, детально розповіли про колекції рідкісних видань, які нині можна вважати справжніми музейними експонатами.

Серед бібліотечних зібрань одне з почесних місць займає Шевченкіана. Вона містить видання ХІХ – першої половини ХХ ст. Поміж них – прижиттєві публікації «Кобзаря», збірки поезій, що вийшли вже після смерті поета, критико-біографічні хроніки про діяльність і творчість Шевченка, репринтні відтворення перших прижиттєвих збірок, альбомів його живописних робіт, сучасні колекційні видання, присвячені  життю та творчості Великого Кобзаря, мініатюрні та малоформатні збірки шевченківських поетичних творів тощо.

Присутні почули розповідь про основні експонати колекції: прижиттєве видання «Кобзаря» 1860 року, що вийшло у Санкт–Петербурзі в друкарні українського письменника Пантелеймона Куліша; рідкісний примірник «Кобзаря» 1931 року, упорядкований відомим шевченкознавцем Михайлом Новицьким та проілюстрований українським художником-бойчукістом Василем Седлярем; прижиттєві публікації «Кобзаря» в журналі «Основа» за 1861 рік, мініатюрну Шевченкіану та інші видання.

Поезія Шевченка актуальна й дотепер, більш ніж через півтора століття після його смерті. Тож, ми вирішили зацікавити своїх гостей не лише наявними раритетами, а й пронизливою лірикою видатного українського поета, та підготували для них літературно-музичну композицію «Вінок Шевченкових поезій, присвячених жінкам».

Жінки і кохання – одвічна невмируща тема, яка привабить будь-кого. Українські молоді виконавці взяли «на озброєння» поезію Кобзаря і створили вже чимало пісенних творів на слова Шевченка. Наразі бренд «Шевченко», осучаснення як його образу, так і його творчості, - нині вельми поширене явище в Україні. І в цьому є сенс. Для молодого покоління він стає більш зрозумілим і близьким.

Під час заходу прозвучали вірші, адресовані жінкам, чиї образи свого часу надихнули поета на безсмертні рядки: «Поставлю хату і кімнату» (адресовано Ликері Полусмак), присвята до поеми «Тризна» (адресована Варварі Рєпніній), «Якби зустрілися ми знову» у виконанні реп-гурту «Апокриф» (присвячено Ганні Закревській). Невдалі романи породжували в серці Тараса почуття самотності і смутку. Особливо яскраво це проявляється у вірші-пісні «Якби з ким сісті хліба з'їсти», яке сучасна українська співачка і скрипалька Оксана Муха блискуче виконала в стилі блюз. Анімаційний фільм «Черевички», створений студентами на майстер-класі за мотивами вірша «Якби мені черевики», - цікава репрезентація поезії Шевченка, написаної в період знайомства з Марією Максимович.

Наші старання в подачі ліричних образів Шевченкових муз не залишили байдужими присутніх педагогів. Літературно-музична композиція настільки їм сподобалася, що всі забажали мати її як допоміжний матеріал для уроків. Тож, працювали ми недарма. Сподіватимемось, що зерна щирої зацікавленості і любові до творчості національного поета проростатимуть і в дитячих душах.

 

Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031