Home News Пиво: пити чи не пити?

Пиво: пити чи не пити?

18.02.2020 12:11

Ось така книга із майже шекспірівським питанням у назві зберігається у фонді дореволюційних видань нашої бібліотеки. Написана вона санітарним лікарем Катеринослава (сучасне м. Дніпро) Олександром Яворським та позначена дарчим надписом: «Доктору Гошкевичу от автора».

Один з братів відомої родини Гошкевичів, херсонський лікар Михайло Іванович Гошкевич (1853-?), особисті документи якого частково зберігаються в бібліотечному фонді, регулярно дарував книги нашій бібліотеці. Тому цілком імовірно, що і ця книга – з числа особисто подарованих Михайлом Івановичем.

У своїй праці О. Яворський розглядає технологію приготування пива, його вплив на організм людини. Лікар зазначає, що пиво позитивно впливає на організм лише тоді, коли його вживати в невеликій кількості, як приправу до їжі. Якщо ж вживати напій надмірно, то це призведе до утворення зайвої ваги, артриту й інших захворювань.

Окремо автор розглядає способи фальсифікації пива. Зазвичай для приготування цього напою використовують чотири інгредієнти: воду, дріжджі, хміль і ячмінь, з якого готують солод. Недобросовісні виробники замінюють солод і хміль більш дешевими аналогами, а у готовий продукт додають різноманітні як нешкідливі, так і отруйні речовини з метою консервування пива, зменшення його кислотності, збільшення піни, покращення кольору і т. д.

Значну частину своєї праці Олександр Яворський відвів опису місцезнаходження і санітарного стану броварень Катеринослава, а саме заводу Тавровського, Ботте і братів Хохловкіних. Дослідивши продукцію цих пивоварень, лікар зробив висновок, що виробники дотримуються технології виробництва пива, не вдаються до фальсифікацій. Єдиний недолік продукції – використання неякісної води, тому автор рекомендував підприємствам встановити спеціальні фільтри для води.

Наприкінці автор висловив побажання «…остается только пожелать, чтобы нынешнее лихорадочное стремление людей к быстрой наживе не охватило бы своими тлетворными руками также и владельцев наших пивоваренных заводов и тем самым не побудило бы употреблять массу всевозможных, перечисленных выше, суррогатов солода, хмеля, равно как и подмесей, могущих вредно влиять на здоровье потребителей, и не сделало бы, в силу последнего, пиво – этот драгоценный, освежающий и благотворно влияющий на органы пищеварения напиток, с сравнительно малым содержанием спирта (3-5%), негодным и безусловно вредным для здоровья народа» (С. 37-38).

Ця думка, висловлена санітарним лікарем у кінці XIX століття, залишається актуальною і в ХХІ столітті, коли різноманітні продуктові фальсифікації стали масовим явищем.

Олена Фетісова

Джерело: Яворский А. Пиво: пить или не пить? – Екатеринослав: Типография Губернского Правления, 1890. – 38 с.

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930