Home News «Одушевлённые предметы»

«Одушевлённые предметы»

09.07.2020 15:42

Не кожна область України може похвастати тим, що її можна назвати колискою футуризму. А Херсон, вірніше Херсонщину, – можна. Добре відоме в нашім краї літературне об’єднання поетів-футуристів «Гілея», що згуртувало письменників і художників початку ХХ ст., увірвалося у світове мистецтво під гаслами футуризму та кубофутуризму.

Чорнянський маєток (с. Чорнянка Каховського району Херсонської обл.) одного із співзасновників цього об’єднання Давида Бурлюка став прихистком, справжньою творчою майстернею митців цього напряму. До «Гілеї» увійшли і Олексій Кручоних, один із теоретиків футуризму, а також один із діячів авангардного мистецтва Велимир Хлєбников, які започаткували так звану «заумну мову». Специфіка актуалізації художнього слова полягала в тому, аби передавати емоції поза змістом. Далеко не всім зрозуміла поетика футуризму, але саме творчість цих митців принесла свого часу поетичну славу Херсонщині.

На наш погляд, яскраві культурні здобутки як минулого, так і сучасності пов’язані в нашому місті саме з неформальними, епатажними творчими об’єднаннями. Ось, наприклад, центр культурного розвитку «Тотем», котрий ще з 1990-х років креативить задля культурних змін у Херсоні, задля розвитку особистості розробляє культурні проекти, створює нові культурні простори для об’єднання творчої спільноти; неординарна авангардна група «Лівий страус» (Lev’ый Strauss), що як і «Тотем» з’явилася в Херсоні ще у 1990-ті роки. Окремі представники групи, правда, не в повному складі, й дотепер займаються творчістю. Чи можна їх порівнювати з футуристами минулого? Певне, не треба співставляти, але спадкоємність культурних традицій минулого і сучасності мабуть таки існує. У всілякому разі, творча енергетика, творчі пориви завжди є дієвими рушіями позитивних змін культурного простору. Особливо в таких невеликих провінційних містечках, як Херсон. Немає сенсу перераховувати всі культурні програми, об’єднання, проєкти, що нині існують в Херсоні, бо мова наразі йтиме лише про одну книгу.

Вихід книги для кожного автора та його прихильників – завжди подія. Тож випуск збірки віршів херсонця Миколи Гоманюка «Одушевлённые предметы» у місцевому видавництві «Гілея» – подія в квадраті, якщо не в кубі. Одразу по виході ця невелика збірка вже є бібліографічною рідкістю через свій малий наклад – лише 100 примірників. Ну, а якщо зважити на те, що вийшла вона з-під пера славнозвісного Мaмона із «Лівого страусу», то, думаю, зрозуміло до чого тут куб-квадрат. До того ж авторство стильного поліграфічного оформлення книжки належить відомому «тотемівцю» Максу Афанасьєву. Це також, на наш погляд, додатковий плюс для визначення цінності. А ще, за словами самого поета, дана збірка – це перше прижиттєве видання віршів, написаних ним впродовж другої половини 2019 року. Цілком припустимо, що років так через сто ця невелика книжечка йтиме на вагу золота, як тепер роботи футуристів минулого, а музеї та бібліотеки залюбки демонструватимуть відвідувачам літературне надбання місцевого поета.

Для автора віршів – кандидата соціологічних наук, доцента кафедри соціально-економічної географії Херсонського державного університету Миколи Гоманюка – творчість не розвага, а стан душі. Яскравим підтвердженням цьому є симбіоз наукової діяльності та творчості Миколи Анатолійовича. Опріч іншого, він ще є безпосереднім співзасновником і учасником місцевого вербатим театру. У цьому разі творчу діяльність автора можна сприймати як своєрідну квінтесенцію його соціологічних досліджень.

Щодо поезій, то, можливо, окремі вірші здаватимусь дещо складними для сприйняття пересічними читачами. Але за нарочитою бравадою і навіть легковажністю окремих алегорій, іронією та самоіронією криється глибокий сенс та філософське осмислення сучасного буття. Автор підіймає надважливі для його покоління питання – активного пошуку себе, етичних основ життя, його глибинного сенсу, любові, культури, міжлюдських відносин, війни і миру, громадянської позиції та багато чого іншого.

Оскільки ми збираємо колекцію автографів, то Микола Гоманюк люб’язно на пам'ять теж залишив нам свій автограф. І дотепний автограф, і колаж до пари на фронтисписі збірки – суцільно в дусі сучасних херсонських авангардистів. Нам подобається. Сподіваємося, колись нащадки оцінять теж.

Ми щиро дякуємо авторові за подарунок, книжці бажаємо багато прихильників і активних читачів, поету ж – подальшого творчого натхнення на всі справи!

Ольга Сак

Джерела:
Гоманюк Н. А. Одушевленные предметы. Стихи. – Херсон: Гилея, 2020. – 88 с.

Comments

Write your comment

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930