Home News «Кодекс о полете птиц» Леонардо да Винчи

«Кодекс про політ птахів» Леонардо да Вінчі

25.01.2014

Справжній королівський подарунок отримали ми від Королівської бібліотеки Турину. Завдяки її директору Джованні Саккані наша бібліотека стала володаркою репринта середньовічного манускрипту Леонардо да Вінчі «Кодексу про політ птахів». Публікація факсимільного видання всесвітньо відомого документа накладом в 1000 прим. була здійснена за ініціативою Посольства Італії в Москві в 2012 р. і приурочена до показу в Московському Державному музеї образотворчих мистецтв ім. Пушкіна. Тепер наші читачі також зможуть докладніше ознайомитися із відомим трактатом геніального Майстра.

Вивчаючи поведінку птахів та будову їх крил, Леонардо замислювався про створення літальних апаратів і польотів людини. Назва документа носить умовний характер, оскільки Леонардо залишив записки безіменними. «Кодекс про політ птахів» зшитий у вигляді зошита з двадцяти листів в картонній обкладинці. Він густо поцяткований «дзеркальним» почерком самого Леонардо, а також в ньому міститься безліч малюнків і схем. Листи зшитку пописані з обох боків. Леонардо не тільки описував механіку польоту і різноманітність рухів крил птахів, а й намагався розібратися в їх поведінці за погоди без вітру, тим самим передбачивши створення планера. Відоме пророцтво Леонардо, накреслене на внутрішній стороні обкладинки Кодексу, вельми провіденційне: «Великий птах почне свій перший політ зі спини велетенського лебедя, наповнюючи всесвіт подивом, наповнюючи чуткою про себе всі писання вічною славою гнізду, де він народився». Дивно читати зараз ці слова, звернені до нас з глибини середньовіччя фантастично талановитою особистістю, чий геній та слава переросли століття.

Перші чотири листи Кодексу присвячені питанням механіки. У різних місцях рукопису присутні малюнки червоним олівцем, які на думку фахівців, могли бути виконані до написання тексту. На одній зі сторінок зображена чоловіча голова із довгим волоссям та сивою бородою. Існує припущення, що це автопортрет самого Леонардо. Останні сторінки містять зображення бурхливої річки, моста та двох запруд. Стрімкий потік річки продовжується й на наступній сторінці. Він веде до зображення креслення з планом і фасадом багатого будинку.

Можливо, на долю Кодексу, який зберігається в Туринській Королівській бібліотеці, випало більше всього пригод зі всієї літературної спадщини великого італійця. В його долі залишили свій слід і Наполеон, і російський купець Федір Сабашников, бібліофіли, учені та навіть клептомани. Докладніше дізнатися про перипетії долі знаменитого манускрипту можна в додатку, що супроводжує репринтне видання. Додаток містить наукові статті фахівців різних країн, що досліджують творчість Леонардо да Вінчі. А познайомитися з репринтом можна у відділі рідкісних і цінних видань нашої книгозбірні.

Тож чекаємо на вас, дорогі читачі! Ми впевнені, що ви не будете розчаровані.

Про репринт пишуть херсонські ЗМІ

Ольга Сак

Comments

Нина Барсукова, книговед, г.Ульяновск
27.01.2014 20:10

Действительно, прекрасный подарок! Малый тираж этого уникального факсимильного издания давно стал украшением крупнейших библиотек и частных коллекций библиофилов. Очень приятно и полезно для читателей, любителей искусства и почитателей гения Леонардо иметь возможность просматривать, читать и изучать этот труд. Высокая культура издания делает этот манускрипт настоящим музейным экспонатом. Поздравляю замечательный Музей книги и его руководителя О.Г. Сак с этим чудесным приобретением на радость читателям!. 
Admin

Спасибо за отзыв, дорогая Нина Аркадьевна! Всегда рады видеть Вас на страничках нашего музея. Ваше мнение профессионала ценно для нас вдвойне.

С уважением О.Сак

Write your comment

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930