Home News Каталог книгоиздательства И. Самоненко

Каталог книговидавництва І. Самоненка

26.08.2021 10:09

Інколи між сторінок старих книг можна виявити справжню бібліофільську знахідку. Так до внутрішньої частини палітурки книги Л. Лелассе «Аэроплан для всех» (Київ, 1909) свого часу був приклеєний каталог книговидавництва Івана Самоненка. Про діяльність більшості українських видавців початку ХХ ст. збереглося надзвичайно мало відомостей, тому такі каталоги надають досить цінну інформацію щодо видавничого репертуару того чи іншого підприємця.

Відомо, що І. Самоненко заснував своє видавництво у 1902 р. в Києві. Аналіз каталогу свідчить про те, що у видавництві друкувалася різногалузева література: суспільно-політична, технічна, художня, історія, мистецтво. Попитом користувалися підручники з різних дисциплін, І. Самоненко орієнтувався, зокрема, на навчальні потреби Київського політехнічного інституту. Для студентів також видавалися короткі курси для повторення базових навчальних дисциплін. Такі посібники ставали в нагоді під час підготовки до екзаменів. Окрему групу становили підручники для екстернів, завдяки яким кожен бажаючий міг без допомоги викладача вивчати алгебру, геометрію, тригонометрію, німецьку чи французьку мови тощо.

Неабиякою популярністю серед читачів користувався художньо-літературний збірник «Чтец-декламатор», який містив сцени, оповідання, монологи і вірші для читання в дивертисментах, на драматичних курсах, літературних вечорах. Перший том витримав за 7 років 9 видань і розійшовся накладом 56000 примірників. Другий том за три роки перевидавався 4 рази, розійшовся в кількості 29500 екземплярів. Збірник отримав схвальні відгуки у пресі, він використовувався як навчальний посібник на Петербурзьких і Московських Імператорських драматичних курсах, в інших драматичних школах. Третій том містив переважно зразки західно-європейської та російської нової поезії. Усі три томи збірника мали вишукане оформлення, містили заставки, віньєтки, художні кольорові обкладинки. Третій том вийшов під новою назвою «Антология современной поэзии» і являв собою хрестоматію тогочасної західно-європейської та російської поезії.

Також у видавництві вийшла перша книга єврейського альманаху «Per Aspera» із творами Ш.-Я. Абрамовича, Х.-Н. Бялика, І.-Л. Переца, Д. Фрідмана, Шолом-Алейхема та ін. При оформленні обкладинки був використаний малюнок художника Е. Лілієна.

Велика заслуга І. Самоненка у тому, що він також видавав книги українською мовою, які до друку готував Олекса Коваленко (1880-1927). Були видані декілька томів артистичного збірника «Розвага» з поезіями, оповіданнями, жартами, монологами і діалогами для читання і декламування на сцені, вечорницях, драматичних школах. Друкувалися твори насамперед українських авторів, меншою мірою – зарубіжних класиків. У рідкісному фонді нашої бібліотеки зберігається декілька томів збірника «Розваги» (Київ, 1905, 1908). На жаль, титульні аркуші були вилучені з книг, проте вціліла остання сторінка збірника за 1905 рік дає уявлення про рівень художнього оформлення видання.

За редакцією О. Коваленка виходив літературно-артистичний альманах «Терновий вінок», який відзначався розкішним оформленням у модерному стилі. Видання ілюстроване картинами, малюнками, віньєтками, надруковане у 7 фарб. Були використані нові роботи багатьох художників (О. Сластіона, І. Бурячка, Ю. Михайлова та ін.), більшість яких до цього ані в оригіналі, ані в репродукціях не використовувалися.

Вершиною видавничого тандему Коваленка і Самоненка була поетична антологія «Українська муза». Її ще називали історичною хрестоматією, оскільки до неї входили найкращі твори українських поетів, «починаючи од найстаріших корифеїв і до наших днів». У книгу були вміщені також портрети і біографії літераторів. «Українська муза» отримала багато схвальних рецензій, критики ставили її на перше місце серед виданих до того часу антологій. Високу оцінку виданню дав літературознавець Ф. Погребенник: «…Якби Олекса Коваленко – упорядник і редактор «Української музи» – не видав жодної іншої антології, […] то і тоді він мав би право претендувати на вдячну згадку в історії української літератури, на добру пам'ять шанувальників красного письменства. Треба було мати мужнє серце, сповнене великої любові до України, її багатостраждальної підцензурної літератури, щоб узяти на плечі такий нелегкий тягар: зібрати з усіх усюд, із численних збірників, періодичних видань, рукописних джерел поетичні квіти з української художньої ниви, розкрити перед світом її нев'янучі надбання» [3; [післямова]].

У 1906 р. І. Самоненко й О. Коваленко заснували в Києві україномовне видавництво «Ранок», орієнтоване на видання книг соціально-політичного та белетристичного спрямування. В аналізованому каталозі рекламується деяка продукція даного видавництва. Зокрема, це книги М. Драгоманова, М. Лозинського, нотні видання, переклади.

Видавнича діяльність І. Самоненка – помітне явище українського книгодрукування початку ХХ ст. На жаль, нам не вдалося віднайти жодних відомостей про І. Самоненка, проте його видавничий репертуар свідчить про освітню, художню, суспільно-політичну спрямованість видавництва, а також орієнтацію на читацькі потреби українців.

Олена Фетісова

Джерела:
1. Лелассэ Л., Марк Р. Аэроплан для всех / Л. Лелассэ, М. Рене ; пер. с 8 фр. изд., ред. и доп. С. А. Вроблевского. – Киев : издание И. И. Самоненко : Тип. «Петр Барский», 1909. – 119 с.
2. Розвага : Український декламатор: Артистичний зб. поезiй, оповiдань в прозi, монологiв, жартiв i гуморесок найвидатнiших укр.поетiв i письменникiв / Уложив О. Коваленко. – Київ : Друк С. В. Кульженка, 1905. – 519 c.
3. Українська муза : поетич. антол. : од початку до наших днів : (іст. хрестоматія) : [у 12 вип.] / під ред. Олекси Коваленка, упоряд. О. Коваленко, наук. комент. Ф. Погребенника, худож. І. Бурячок. – Факс. відтворення вид. 1908 р. – Київ : Обереги, 1993. – 80 с.

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930