Home News Энциклопедия Украиноведения

Енциклопедія Українознавства

10.05.2016 05:40

До фонду відділу рідкісних і цінних видань надійшла «Енциклопедія Українознавства» (Мюнхен-Нью-Йорк, 1949-1952) з екслібрисом Богдана Гаврилишина, українсько-канадського громадського діяча, мецената.

«Енциклопедія українознавства» (Encyclopedia of Ukraine) – фундаментальна праця з україністики, створена за сприянням Наукового Товариства ім. Шевченка у Європі. Вона була підготовлена та видана науковцями української діаспори. Як відмічено в Передмові до першого тому, «…на чужині в умовах еміграції…».

А труднощів в роботі з випуску даного видання було більш ніж достатньо. В нелегких обставинах еміґрації, фінансової скрути, без змоги користуватися бібліотечними та архівними матеріалами не тільки з України, а й з усіх слов’янських країн, перевірка кожного факту, встановлення його достовірності вимагала надзвичайних зусиль та затрат часу.

До складу редакції видання входили: В. Кубійович, головний редактор, З. Кузеля, соредактор, автори статей – А. Жуковський, Ю. Шевельов, В. Маркусь, О. Оглоблин, М. Глобенко, С. Янів та інші.

Володимир Кубійович був генеральним секретарем Наукового Товариства ім. Шевченка в Мюнхені після відновлення його діяльності в еміграції (1947-1963 рр.), а з 1952 р. очолив Європейський відділ НТШ з осередком в Сарселі (Франція).

Ґрунтовна праця за задумом редакції повинна була репрезентувати в той час українську науку перед зовнішнім світом. Рідна книжка повинна була єднати українців зарубіжжя із рідними землями, не дати їх забути, надихати бажанням працювати й надалі для рідної України.

Окремі обставини змусили редакцію змінити запланований об’єм видання. Цінного матеріалу виявилось так багато, що довелося перший том випустити в трьох частинах. Енциклопедія містить систематизовані знання про Україну. Охоплено всі сфери українського життя та знань про Україну: історія, політика, право, географія, економіка, етнографія, культура, мистецтво тощо. До неї додано 10-томну словникову частину (1955–1984), що загалом опановує понад 20 тисяч термінів та складає 1600 друкованих аркушів. Численний ілюстративний матеріал: світлини, мапи, таблиці та статистичні данні доповнили зміст енциклопедії, зробили його більш цікавим для користувача.

З обмінно-резервного фонду Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська Академія» до нас надійшли три частини першого тому та декілька томів словникової частини. Дякуємо колегам за дійсно унікальне видання і цілком поділяємо думку самих редакторів Енциклопедії в тому, що «поява «Енциклопедії Українознавства» була б цілком неможливою, коли б не патріотична жертовність українського громадянства на еміґрації. Підтримавши працю цілого колективу науковців-авторів і редакторів, фундатори … зробили для української культури велике діло».

Ольга Сак

Джерела:

1. Енциклопедія українознавства [Текст]: в 2-х тт. / Наук. т-во ім. Шевченка ; під голов. ред. Володимира Кубійовича і Зенона Кузелі. – Мюнхен ; Нью-Йорк : Молоде Життя, 1949. - . - Т. 1, [ч. 1] / авт. вступу З. Кузеля. – 1949. – 368 с., [4] арк. кольор. табл. : мал. – Бібліогр. наприкінці деяких ст. – В кн. т. 1 спільна паг.

2. Енциклопедія українознавства [Текст]: в 2-х тт. / Наук. т-во ім. Шевченка ; під голов. ред. Володимира Кубійовича і Зенона Кузелі. – Мюнхен ; Нью-Йорк : Молоде Життя, 1949. - . - Т. 1, [ч. 2]. – 1949. – С. 369-800 : мал. – Бібліогр. наприкінці деяких ст. - В кн. т. 1 спільна паг.

3. Енциклопедія українознавства [Текст]: в 2-х тт. / Наук. т-во ім. Шевченка ; під голов. ред. Володимира Кубійовича і Зенона Кузелі. – Мюнхен ; Нью-Йорк : Молоде Життя, 1949. - . - Т. 1, [ч.] 3 / післясл.: В. Кубійович, З. Кузеля. – 1949. – С. 801-1230, [8] арк. табл. : мал. + [4] арк. к. – Бібліогр. наприкінці деяких ст. – В кн. т. 1 спільна паг. 

Comments

Михайло
28.03.2023 14:50
Добрий день. Довго шукав одну картинку із загальної частини Енциклопедії Українознавства (конкретно, із третього випуску першого тому; сторінки 816-817), на якій були вказані церква та дзвіниця з села Торун Закарпатської області. В книзі даний малюнок поданий під номером "576" з підписом "Церква і дзвіниця в Торуні на Карпатській Україні". Відповідно, якщо є така можливість, хотів би домовитись з вам про обмін фотознімком цієї картинки, позаяк в опублікованому на сайті "Ізборник" тексті її нема. Наперед дякую!
Admin
Добрий день! На жаль, фізичної можливості допомогти Вам у даному питанні наразі немає!
З повагою, адміністрація сайту.
Игорь
28.06.2018 12:32
Подскажите, пожалуйста, сколько могут стоить все 13 томов первого издания "Энциклопедии украиноведения". titlo@mail.ru

С уважением, Игорь
Admin
Добрый день, уважаемый Игорь. Единой определенной стоимости не существует. Стоимость будет зависеть от множества факторов: от физического состояния книг, наличия провениенций, места издания и пр. Для этого нужно ознакомиться de visu c Вашим комплектом. За детальной консультацией, пожалуй, стоит обратиться к букинистам.

С уважением, Ольга Сак

Write your comment

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930