Home News До 200-річчя від дня народження Флоренс Найтінгейл

До 200-річчя від дня народження Флоренс Найтінгейл

14.06.2020 09:32

Як не парадоксально, але пандемія коронавірусу змусила суспільство по-новому подивитися на професію медика. Люди в білих халатах не лише героїчно протистоять небезпеці, а й нерідко і самі стають жертвами хвороби. Тому для нас вони сьогодні – справжні герої.

Якщо проаналізувати історію, то професійна діяльність медиків завжди була сповнена ризиків. Тому невипадково сьогоднішню публікацію ми присвячуємо непересічній особистості в історії медицини, а саме відомій британській сестрі милосердя Флоренс Найтінгейл (1820-1910).

Флоренс народилася у багатій аристократичній родині й отримала блискучу освіту. Проте розкішне і безтурботне життя для молодої дівчини було позбавлене сенсу, своє головне призначення Найтінгейл вбачала в лікуванні людей від хвороб. У двадцятирічному віці Флоренс вирішила стати сестрою милосердя, але цю мрію їй вдалося втілити в життя лише через 13 років. Молодій Найтінгейл довелося піти всупереч волі батьків, які були категорично проти того, аби їхня донька-аристократка працювала медсестрою.

Під час Кримської війни Флоренс перебувала в польових госпіталях Туреччини і Криму. Вона відстоювала принципи санітарії у догляді за пораненими. Її наполегливість дала вражаючі результати, оскільки через півроку смертність в лазаретах знизилася з 42,7 % до 2,2 %. Ця війна зробила Найтінгейл національною героїнею. Солдати називали її «леді зі світильником», адже вона вночі із лампою в руках особисто відвідувала палати із хворими.

У фонді нашого відділу зберігається книга Ф. Найтінгейл «Как нужно ухаживать за больными» (Санкт-Петербург, 1905). У своїй праці авторка розглядає основні аспекти догляду за пацієнтами, наголошує на важливості провітрювання кімнати хворого, забезпечення його правильним харчуванням, дотримання чистоти тіла. Для сучасного читача такі поради можуть видатися елементарними, проте в часи Найтінгейл нехтували навіть такими простими правилами догляду: «Поразительный факт, что садовники уделяют гораздо больше забот по уходу за растениями, чем матери и сиделки по уходу за детьми и больными. Если бы любительницы цветов и комнатных растений доставляли бы последним такой же воздух, какой царит в детских, то растения несомненно погибли бы» [2, с. 14].

Хоча від дня народження Найтінгейл цьогоріч минуло 200 років, у світі досі шанують її пам'ять. Так, у 1912 році Ліга Міжнародного Червоного Хреста і Червоного Напівмісяця заснувала медаль імені Флоренс Найтінгейл, яка і на сьогоднішній день вважається найпочеснішою нагородою для сестер милосердя. А Міжнародний день медичної сестри невипадково відзначається саме 12 травня – у день народження Флоренс.

Олена Фетісова

Джерела:
1. Варвянська С. Флоренс Найтінгейл: як одна медсестра врятувала десятки тисяч хворих [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://tribuna.pl.ua/news/florens-najtingejl-yak-odna-medsestra-vryatuvala-tisyachi-hvorih/ (дата звернення 11. 06. 2020). – Заголовок з екрану.
2. Найтингель Ф. Как нужно ухаживать за больными. – Санкт-Петербург: Типография А. Л. Трунова, 1905. – 136 с.
Іл. Флоренс Найтінгейл [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://surl.li/djao (дата звернення 11. 06. 2020). – Заголовок з екрану.

Comments

Write your comment

Calendar

    123
456 7 8910
11 12 1314151617
18192021222324
25 262728293031