Home News Беспроволочный телеграф на Херсонщине

Бездротовий телеграф на Херсонщині

23.09.2015 11:00

Періодичні видання ХІХ – початку ХХ ст. з рідкісного фонду бібліотеки можна вважати не тільки культурно-історичними пам’ятками. Вони є невичерпним джерелом з багатоаспектного вивчення історії – історії країни, краю, явищ, подій, взагалі людства та епохи в контексті часу. І кожного разу, працюючи з цим фондом, робиш для себе певні відкриття та знахідки. Так, наприклад, «Почтово-телеграфный журнал» за 1903 рік містить цікаві відомості про перше проведення бездротового телеграфу на початку ХХ ст.

Бездротовий телеграф для цивільного користування в Україні вперше був проведений та випробуваний саме на Херсонщині. А відбулася ця подія в далекому 1902 році.

Телеграф був влаштований по об'єднаній системі винахідника-науковця О.С.Попова і французького інженера Е.Дюкрете. Владнання всіх організаційних моментів та безпосереднє виконання було покладено на головного механіка Одесько-поштового телеграфного округу, до якого відносилося і Херсонська поштова контора, – інженера-електрика Е.О.Бухгейма.

Одна станція знаходилася в Херсоні, інша – на протилежному лівому березі Дніпра в торговому містечку Гола Пристань. Обидві станції були облаштовані однотипно: зведені високі щогли з гафелями, до верхніх кінцівок яких було прокладено провідники, що безпосередньо входили до станції та з’єднувалися з приймальними і передавальними пристроями. Всередині станції були встановлені акумуляторні батареи, індукційні катушки Румкорфа із ртутним переривником, який приводився в дію за допомогою електродвигуна. А зарядка акумуляторів здійснювалася за допомогою телеграфної батареї Мейдингера. Приймальна частина двох станцій складалася з приймальної системи Попова-Дюкрете, що діяла як звичайний апарат Морзе, який друкував отримані знаки на паперовій стрічці.

В ході проведення випробування виявилося, що дія бездротового телеграфу над водою особливо потужна, чітка та ясна. Херсонська станція завдяки підвищеному місцю розташування працювала успішно і передавала депеші досить чітко. А от з передачею телеграм з Голої Пристані були деякі затримки. Всі виявлені недоліки в ході випробування були згодом усунено і перший український бездротовий телеграф почав працювати досить успішно.

Як відзначали фахівці, ця перша станція бездротового телеграфу громадського користування обійшлася державній казні лише в п’ять тисяч царських рублів. У разі проведення обхідної лінії по дну Дніпра вартість подібного спорудження могла би становити не менше тридцяти тисяч рублів. Отже, вигода була очевидною. На жаль, як повідомляють місцеві краєзнавці, за технічною несумісністю апаратів різних систем станцію було демонтовано в 1907 р. Але, не дивлячись на це, можна вважати цю безпрецедентну подію на українських землях певною віхою в розвитку технічного прогреса. Тож, херсонцям є чим пишатися. А читачам є що досліджувати. Ще багато чого цікавого та нерозвіданого можна розшукати в наших рідкісних фондах.

Ольга Сак

Джерела:

1. Безпроволочный телеграф через Днепр между Херсоном и Голой Пристанью //Почтово-телеграфный журнал. – 1903. – июль. – С. 729-732

2. Почтово-телеграфная контора [ в Херсоне] [електронний ресурс]. - Режим доступу: // http://tavrida.in.ua/history/?section=telegr. (дата звернення 25.04.2020). – Заголов. з екрану.
 

Calendar

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031