Головна Книгознавча мозаїка «Витязь у тигровій шкурі» в мініатюрі

«Витязь у тигровій шкурі» в мініатюрі

14.03.2016 13:04

Перегортаючи мініатюрне видання «Витязя в тигровій шкурі» Шота Руставелі (Тбілісі, 1966), 65х90 мм, мимоволі пригадується пушкінське «одних немає, а ті далеко ...». Але ж і справді – один з колишніх власників цієї книжечки мешкає далеко за межами України, а херсонський колекціонер Михайло Ємельянов, який подарував нам її, вже відійшов у кращий світ. Але книга, що колись милувала зір та зігрівала душу колекціонерів, живе вже своїм окремим життям. Про що, власне, і мріяв М. А. Ємельянов, передаючи в нашу бібліотеку свої книжкові скарби.

Подарункове мініатюрне видання відомої поеми видатного грузинського діяча і поета ХІІ століття Шота Руставелі вийшло до 800-річного ювілею поета в тбіліському видавництві Ганатлеба. Поема неодноразово переводилася різними мовами світу, в тому числі і українською. Існує п'ять повних перекладів російською мовою. Один з них – Миколи Заболоцького – використаний в цьому мініатюрному виданні.

Саму книгу поміщено в картонний футляр і одягнено в суперобкладинку, а суцільнотканинну палітурку синяво-чорного кольору позолочено візерунчастою в'яззю за східними мотивами із блакитним вкрапленням. Ім'я автора тиснено золотом на книжковому корінці. Поема ілюстрована роботами відомого книжкового графіка С. С. Кобуладзе. Створювалися ці малюнки протягом 1935-1937 рр. Самобутні роботи художника справляють враження скульптурних композицій, що закарбували благородні образи прекрасних героїв. Захоплює чітка, лаконічно-витончена лінія малюнка. А в оформленні заставок, кінцівок, шмуцтитулів використані фрагменти пам'яток стародавньої грузинської культури. На авантитулі видавнича марка «Ганатлеба»: розкрита книга на тлі сонячного ореолу в чорному квадраті. На лівій стороні сюжетного форзацу – екслібрис – в орнаментальному бордюрі у вигляді східної арки фігура дівчини зі Сходу з розкритим сувоєм і написом «Из книг Я. И. Бердичевского».

Я. І. Бердичeвський – відомий знавець книги, колекціонер і бібліофіл, екслібрисист, дослідник творчості О. С. Пушкіна. У минулому – киянин, власник кращої особистої бібліотеки на території колишнього СНД. Для створення власних книжкових знаків залучав маловідомих, але талановитих графіків і граверів. Його особисте зібрання, присвячене Пушкіну і декабристам, лягло в основу київського Музею О. С. Пушкіна. Зараз він мешкає в Німеччині. З Михайлом Ємельяновим його пов'язували давні дружні стосунки. У зібранні херсонського колекціонера М. А. Ємельянова, яке тепер зберігається в бібліотеці, чимало книг з екслібрисами Я. І. Бердичевського.

Гідне обрамлення безсмертного твору, незважаючи на досить великий наклад в 40 тисяч примірників, зробило книгу букіністичною цінністю. І тепер ця цінність разом з іншими експонатами зберігається в бібліотечній колекції мініатюрних видань.

Ольга Сак

Джерела:

Руставели, Шота. Витязь в тигровой шкуре [Текст] : [миниатюр. изд.] / Шота Руставели ; пер. с груз. Н. Заболоцкий ; ил. С. Кобуладзе. – Тбилиси : Ганатлеба, 1966. – 363, [1] с. : ил. ; 65Х90 мм

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031