У пошуках свого коріння
Цікавинкою нових надходжень відділу рідкісних і цінних видань є книга Валерія Томазова «Родовід: як знайти своє коріння» (Київ, 2020).
Книга знайомить з наукою генеалогією, її основними термінами – гілка роду, лінія роду, покоління, династія, правлячий дім. Розглядається як історія генеалогії в Європі, так й історія вітчизняного родознавства, подається інформація про відомі українські роди (Білозерські, Куліші та Забіли; Вернадські, Константиновичі, Модзалевські; Марковичі; графи Ніроди; Проценки).
Той, хто бажає знайти своє коріння, може познайомитися з методикою генеалогічного пошуку. Важливими для реконструкції родоводу є такі джерела: усні (спогади членів родини); речові (нагороди, родинні реліквії, надгробні пам’ятники); візуальні (портрети, фотографії, відеозйомка); писемні (метричні виписки, свідоцтва, атестати, дипломи, трудові книжки, особисті листи, щоденники, мемуари).
В. Томазов описує три способи фіксації генеалогічного матеріалу – за допомогою родовідних дерев, таблиць та розписів. У середні віки родовід зазвичай графічно зображували у вигляді дерева. На кореневищі або на початку стовбура було вписано ім’я родоначальника. На гілках і стовбурі розміщувалися картуші (кружки) із вписаними іменами потомків: «Усі чоловіки, які мали нащадків, зазначалися у картушах жовтого кольору на стовбурі дерев та гілках, а чоловіки, що не залишили потомства, вписувалися у червоні та звисали з гілок як плоди. Імена заміжніх жінок фіксувалися у лілових кружках, дівчат – у синіх» [1; С. 44]. Замовниками родовідних дерев були переважно аристократи, тому такі родоводи були справжніми витворами мистецтва, виконувалися у вигляді гравюр, гобеленів тощо. У ХVІІІ ст. родовідні дерева почали витісняти більш зручні генеалогічні таблиці.
Книга добре ілюстрована, матеріал поданий у доступній лаконічній формі. Видання допоможе усім охочим зрозуміти шляхи і механізм пошуку інформації про своїх предків.
Джерела:
Томазов В. Родовід : як знайти своє коріння / В. Томазов ; голов. ред. Н. Прибєга ; дизайн А. Прибєга. – Київ : Мистецтво, 2020. – 79 с.