Сучасні технології оцифровування інформації та їх застосування в Україні: післямова
Місяць лютий виявився надзвичайно плідним для нашого відділу рідкісних та цінних видань щодо поповнення багажу своїх професійних знань та набуття певного професійного досвіду. Нам пощастило взяти участь в міжнародному семінарі з питань застосування сучасних технологій оцифровування інформації (дігіталізації).
25-26 лютого 2013 р. Українська бібліотечна асоціація (Киів) та Гете-інститут в Україні під своїм гостинним дахом вперше зібрали представників різних держав (України, Білорусі, Германії та Грузії) на міжнародному семінарі з питань сучасних технологій оцифровування інформації та їх застосування в Україні. Такий представницький форум був зумовлений важливістю та нагальною необхідністю дігіталізації в умовах сучасної автоматизації бібліотечних та інших культурологічних процесів.
Німецькі та українські експерти з питань підготовки та реалізації проектів оцифровування бібліотечних колекцій та авторського права: Анке Верена Майер-Гесс (Національна бібліотека Німеччини) та Андре Гоман (Саксонська земельна бібліотека-Дрезденська державна університетська бібліотека), Олексій Васильєв (Асоціація «Інформаційний консорціум») і Тетяна Бєляєва (Товариство «Електронні архіви України) не тільки ознайомили присутніх зі своїми широкомасштабними проектами з дігіталізації, а й надали консультаційну допомогу. Презентації представлених проектів викликали жваве зацікавлення та обговорення в ході семінару.
Вочевидь, що для обласних бібліотек впровадження подібних фундаментальних пректів просто недосяжне в силу об’єктивних причин. Слабка матеріально-технічна база, а через це – відсутність коштів на придбання новітнього технічного та програмного забезпечення, гальмують процеси дигіталізації. А без цього на успішність виконання програм, що стосуються оцифровки рідкісних фондів та бібліотечних колекцій, годі й сподіватись. Але бібліотеки самотужки, як можуть, все одно продовжують роботу в цьому напрямку. Працюємо над цим і ми.
Переведення рідкісних і краєзнавчих фондів на електронні носії шляхом поцифровування ведеться в бібліотеці ще з 2003 року. Створений перспективний план оцифровування колекційних видань з фондів Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара на 2011 – 2015 рр. У першу чергу для сканування відбираються цінні краєзнавчі видання, україномовні видання та ті, що видані в Україні, а також стародруки. Станом на 01.01.2013 р. оцифровано 317 прим. рідкісних документів (з них 132 прим. краєзнавчих видань), 867 од. архівних документів та ілюстративних матеріалів, що взагалі складає 28290 сторінок тексту та ілюстрацій (сканів).
З метою покращення та вдосконалення цієї діяльності в 2009 р. відділом був розроблений проект «Бібліотека як науково-інформаційний центр з питань збереження книжкових пам'яток» та наданий на розгляд до Фонду Посла США зі збереження пам’яток культури. Проект передбачав створення в бібліотеці повноцінної музейної експозиції книжкових пам’яток на базі відділу рідкісних та цінних видань, створення електронного ресурсу книжкових пам’яток та їх популяризацію. В 2011 році був розроблений новий проект «Електронна бібліотека книжкових пам’яток з фонду Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара як складова національного інформаційного фонду» та переданий на розгляд до міжнародної організації EMC Heritage Trust Project, яка підтримує грантові проекти, направлені на збереження інформаційних ресурсів. Для здійснення поставлених завдань передбачалось придбання нового модифікованого обладнання (книжкового сканеру нового покоління ATIZ BOOKDRIVE, що використовує елементну базу цифрових фотокамер й програмне забезпечення для пакетної обробки результуючих зображень). Це надало би нам змогу вийти на якісно вищий рівень роботи та дозволило б забезпечити високу продуктивність праці. На жаль, ні один з проектів не був підтриманий грантодавцями.
Паралельно з цим проводиться дослідження та опрацювання цінної та рідкісної частини фонду. Матеріали досліджень лягли в основу створюваного контенту у web-проекті «Музей Книги», який є частиною загальнобібліотечного порталу http://lib.kherson.ua в мережі Інтернет. В подальшому планується представлення створених електронних копій наших видань саме на цьому сайті.
Тож рук ми не покладаємо, і робота зі створення інформаційного електронного ресурсу наявних в нашій книгозбірні рідкісних та цінних видань триватиме й надалі. А на завершення можна сказати, що наша участь в міжнародному семінарі була плідною. Сподіваємось, що отримані знання стануть нам у нагоді.
Коментарі
Ольга
П. Ольго, з цікавістю прочитала ваш відгук про подію, і з не меншим захопленням про ваші бібліотечні проекти з оцифрування. Бажаємо вам успіхів, я впевнена, що нові гранти допоможуть зрушити ситуацію.
Невеличке прохання до Вас. Чи не могли б ви виправити назву компанії "ЕЛАУ", яка пишеться як "Електронні архіви України". Щиро вам вдячна буду!
П. Альонo, дякую за відгук та побажання. Вже виправила.
Ольга Сак
Какой грандиозный проект! Столько участников, такие интересные темы! Если бы не одно маленькое НО: "... к сожалению, ни один из проектов не был поддержан грантодателями." Правда, я думаю, что при таком бережном и внимательном отношении к книжным сокровищам, при таком вдумчивом их изучении, как в этом Музее книги, и оригинальные книги будут сохранены для читателей и ислледователей ещё сотню лет...
Дорогая Нина, со своей стороны мы приложим для этого максимум усилий. Будем стараться не только хранить, но и рассказывать о них, и возможно даже показывать. Во всяком случае, таковые планы имеются. Спасибо за ваше внимание к нашей работе. Приятно, что вы этим интересуетесь. Будем всегда рады видеть вас в нашем Музее.
Ольга Сак