Головна Книгознавча мозаїка Рідкісні видання "Української граматики"

Рідкісні видання "Української граматики"

19.02.2024 15:56

(до Міжнародного дня рідної мови)

Щорічно, 21лютого, починаючи з 2000р. світ відзначає Міжнародний день рідної мови, бо мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу. Вона є найсильнішим інструментом збереження і розвитку матеріального й духовного спадку народу.

Напередодні цієї події ми пропонуємо огляд рідкісних видань з української мови та методики її викладання, що зберігає Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара. Це примірники української граматики 1917–1918 рр. Авторами цих видань є відомі в Україні постаті: педагог, письменник Борис Грінченко (1863–1910 рр.) та його «Українська граматика до науки читання й писання»; мовознавиця, творець української наукової термінології Олена Курило (1890–1946 рр.) та її «Початкова граматика української мови»; лікар і педагог Модест Левицький (1866–1932 рр.) та його «Українська граматика для самонавчання»; педагог, журналіст і дипломат Володимир Мурський (1888–1935 рр.) та його «Коротка граматика української мови для шкіл та самонавчання»; учений-енциклопедист, митрополит Української греко-православної церкви Іван Огієнко (1882–1972 рр.) та його «Українська граматика»; доктор філологічних наук і музеєзнавець Іларіон Свєнціцький (1876–1956 рр.) та його «Основи науки про мову українську»; мовознавець, педагог, журналіст, засновник першого українського педагогічного видавництва «Український вчитель», першого вітчизняного педагогічного часопису «Світло» Григорій Шерстюк (1882–1911 рр.) та його «Коротка українська граматика для школи». По-різному склалося життя у цих світочів рідної мови. Наймолодшим серед них відійшов у засвіти Григорій Шерстюк. Він помер за кілька днів до свого 29-річчя: перебування у в’язниці загострили давню хворобу – туберкульоз кісток. Могила Григорія Шерстюка знаходиться на Новому Байковому кладовищі у Києві. Найдовше життя судилося прожити Івану Огієнко, який помер у віці 90р. у Канаді. У нього було четверо дітей: Євгеній, Анатолій, Юрій та Олександра. Іларіон Свєнціцький встиг відсвяткувати 80-річний ювілей. Його життя закінчилося у Львові. Він батько двох донечок – Віри та Марії. У віці 47 років померли Борис Грінченко в Італії та Володимир Мурський у Туреччині. Борис Грінченко мав доньку Настю. Єдиній жінці серед авторів перших підручників з української мови Олені Курило доля відвела лише 56 років. Місце поховання її не відоме. Модест Левицький, лікар-педагог, який все своє життя і лікував людей, і навчав їх, відійшов у засвіти у віці 66 років у Луцьку. Мав сина Віктора.

Шість із семи зазначених вище праць з української мови цих авторів огорнуті у бібліотечну палітурку. Ймовірно, це було зроблено для того, щоб зберегти заборонені видання. Первісну обкладинку має лише книга Модеста Левицького «Українська граматика для самонавчання». Підручник Бориса Грінченка «Українська граматика до науки читання й писання» містить на титульній сторінці службовий запис «В закрытый фонд как устаревшую». У виданнях (окрім праці Модеста Левицького «Основи науки про мову українську») подано як теоретичний мовознавчий матеріал, так і приклади та завдання з українського фольклору. Так само для аналізу подаються уривки із творів відомих українських письменників ХIХ - поч. ХХ ст.: Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Лесі Українки, Леоніда Глібова, Павла Чубинського та ін. Борис Грінченко також у своєму підручнику подає зразки каліграфії малих і великих літер, а також слів і фраз із ними.

Головна книгозбірня Херсонщини пишається цими унікальними примірниками з української граматики. Вищезгадані видання у мирний час багаторазово приємно дивували відвідувачів нашої бібліотеки під час екскурсій та інших масових заходів. Ними захоплювалися, їх цитували, обговорювали правила, приклади, завдання. Сумуємо за такими миттєвостями та впевнені, що імена  Бориса Грінченка, Олени Курило, Модеста Левицького, Володимира Мурського, Івана Огієнка, Іларіона Свєнціцького, Григорія Шерстюка та їхні унікальні праці залишаться навіки у пам’яті наших нащадків.



Шановні користувачі Гончарівки! Вашій увазі пропонуємо перелік раритетних видань з української мови, що зберігаються в рідкісному фонді нашої книгозбірні:

 

1. Грінченко Борис. Українська граматика до науки читання й писання / Б. Грінченко. – Київ : Криниця, 1917. – 64 с.

2. Курило О. Початкова граматика української мови / Олена Курило. – Київ : Вид. т-во «Криниця»; Друк. т-ва «Криниця», 1917. – Ч. 1. – 46 с.

3. Левицький М. Українська граматика для самонавчання / Мод. Левицький. – Ромни : Вид-во «Молодик» ; Друк. М-ва шляхів, 1918. – Ч. 2. – 159 с.

4. Мурський В. Коротка граматика української мови для шкіл та самонавчання : Етимологія – Синтаксис / Волод. Мурський. – 2-е поправлене вид. ; Накладом Є.Фесенка. – Одеса : Друк. Є.Фесенка, 1918. – 93 с.

5. Огієнко Іван. Українська граматика : в 2 ч. : основи укр. правопису / І. І. Огієнко. – Київ : Вид-во Книгарні Е. Череповського, 1918. – 47, 128 с. – Зміст: Ч. 1: Підручник для 1-го року навчання в народних школах та для підготовчого класу шкіл середніх ; Ч. 2: Підручник для 2-го й 3-го року навчання в народних школах та для підготовки й 1-го класу шкіл середніх.

6. Свєнціцький І. Основи науки про мову українську / І.Свєнціцький. – Київ : Т-во «Час» ; Друк. ун-ту Св. Володимира ; Акц. т-ва друк. і вид. діла Н.Т.Корчак-Новицького, 1917. – 70 с.

7. Шерстюк Г. П. Коротка українська граматика для школи / Грицько Шерстюк. – 4-е вид. – Київ : Вид-во «Вернигора». Друк. Т.Юровського, 1918. – (Шкільна секція ; Ч. 3). –  Ч.1. – 64 с.

Матеріал підготувала Діна Бондаренко,

головна бібліотекарка відділу рідкісних і цінних видань

Календар подій

1234567
891011121314
1516 17 18192021
22232425262728
2930