Головна Книгознавча мозаїка Праці доньки Івана Франка з фонду бібліотеки

Праці доньки Івана Франка з фонду бібліотеки

15.04.2021 11:39

Анна Іванівна Ключко (1892-1988), від народження Франко, – українська письменниця, мемуаристка, публіцистка, донька визначного українського письменника Івана Франка. З 1948 року вона проживала в Торонто (Канада) та працювала медичною сестрою в «Східному загальному шпиталі» та «Новому шпиталі «Гора Синай». За націоналістичні погляди, активну громадянську позицію та участь у культурно-просвітницькій діяльності Комітету українців Канади в Радянському Союзі їй було заборонено відвідати батьківщину у 1956 році та взяти участь в урочистостях з нагоди 100-річчя від дня народження батька.

Того ж ювілейного року в Канаді Анна Ключко-Франко випустила свою найважливішу працю «Іван Франко і його родина. Спомини». Над мемуарами авторка працювала понад двадцять років. У вступному слові вона відзначила, що до написання її спонукав письменник Євген Маланюк: «Ви мусите їх (спомини) написати, бо це Ваш обов’язок, і тільки Ви з цілої родини, по великій людині – можете це виконати» [2].

Зі спогадів доньки дізнаємося про Івана Франка не лише як про письменника, поета, науковця, громадського діяча, а й як люблячого батька і чоловіка, завзятого рибалку і збирача грибів, мандрівника і природолюба.

У праці також йдеться про плани й переживання, що хвилювали тоді Івана Франка та якими він ділився у колі родини. Розказує донька і про рід Ольги Хоружинської, дружини Івана Франка. З теплом згадує Анна і про своїх братів– Андрія, Тараса й Петра.

Авторка розповіла не лише про родину, але й поділилася споминами про людей з найближчого оточення письменника. В одному зі своїх листів Анна Франко-Ключко писала: «Я старалася задокументувати факти з життя мого батька і цілої родини без фальшу й прикрашування, без замовчувань або переіначувань, що не раз приходилося мені робити з великим болем у серці » [2].

Відомий український вчений Іван Огієнко схвально оцінив мемуари Анни Франко-Ключко: «Наймолодша дочка І. Франка, безумовно, має добрий талант розповідати, – мова її точиться легко й цікаво. Вона любить природу й уміє її мальовничо описувати. Спомини її цікаві й цінні» [1].

У рідкісному фонді нашої бібліотеки є ювілейний примірник «Іван Франко і його родина», що вийшов у світ 1956 року в друкарні Видавничої Спілки «Гомін України». Це видання української діаспори в Торонто, опубліковане в серії «Політична Бібліотека Ліги Визволення України». Обкладинка примірника проілюстрована українським маляром-графіком, художником Богданом Стебельським. Отримали це видання ми від Канадсько-Українського Центру.

У Радянському Союзі мемуарна книга «Іван Франко і його родина» підпадала до розряду заборонених, тому не поширювалася й жодного разу не перевидавалася. В Україні вона була перевидана в Харкові в 2005 році.

До числа робіт Анни Франко-Ключко відноситься ще десяток розвідок, присвячених життю і творчості Івана Франка та його родини. До таких, зокрема, належить праця «Рукописи Івана Франка в Канадi», що вийшла в світ у 1957 році в серії «Slavіstica» Інституту Слов’янознавства Української Вільної Академії Наук за редакцією українсько-канадського науковця Ярослава Рудницького – Президента Канадської УВАН (1954-1974 рр.). Один з примірників цього видання зберігається в рідкісному фонді нашої бібліотеки. На звороті розворотної титульної сторінки надруковано: «Окрема відбитка із збірника «ФРАНКО І ФРАНКІАНА НА ЗАХОДІ» Вінніпег, 1957».

У виданні вперше представлено факсиміле автографів Великого Каменяра з родинного архіву Анни Франко-Ключко. До збірки ввійшли лист Івана Франка з Ліпіка (Хорватії) 1909 року та два зі Львова 1915 року, що адресовані його доньці Анні, а також рукопис вірша поета «Блаженний муж, що йде на суд неправих…» та уривок із поеми-містерії «Великий льох» українського письменника Тараса Шевченка.

Анна Франко-Ключко більшу частину свого життя прожила в еміграції. У Канаді вийшли її твори, що подають нам найцінніші матеріали про родинне життя геніального письменника і вченого Івана Франка.

Діна Бондаренко

Джерела:
1.Сохацька, Є. Іван Огієнко (Митрополит Іларіон) – літературознавець і літературний критик (за сторінками «Віри й культури», 1953-1967 рр.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://studiapolskoukrainskie.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/153/2016/07/12-Jewhenija-Sochacka.pdf (дата звернення (12.04.2021). – Заголовок з екрана.
2.Франко-Ключко, Анна. Іван Франко і його родина [Текст] : спомини / Анна Франко-Ключко; обгортка роботи Б. Стебельського. – Торонто (Онт., Канада): Ліга Визволення України, 1956 (З друк. Вид. Спілки "Гомін України"). – 131[9],[6] с. : портр., фотогр. – (Політична бібліотека Ліги Визволення України : з циклу "Мемуаристика" ; ч. 10).
3.Франко-Ключко, Анна. Рукописи Івана Франка в Канадi [Текст] : (лист із Ліпіка, Югославія, та інше) / А. Франко-Ключко. – Вінніпег (Канада) : [б. в.], 1957. – 16 с.: факс. – (Slavistica : працi Iн-ту слов'янознавства Укр. Вільної Акад. Наук / за ред. Яр. Рудницького ; ч. 28).

Календар подій

     12
34 5 6789
1011 12 13141516
171819 20 212223
24252627282930
31