Головна Книгознавча мозаїка "Кіевской старине" - 130

"Кіевской старине" - 130

22.03.2012

Будь-який користувач бібліотеки, опановуючи матеріали в царині наукових знань, перш за все намагається звернутись до першоджерел. В контексті цього багатою джерельною базою 

можна вважати періодичні видання минулих століть. Наразі вони є безцінною часткою національного культурного надбання країни. У фонді нашої книгозбірні періодика минувщини, зокрема журнали ХІХ – початку ХХ ст., нараховує більше ніж три тисячі примірників. Читацький контингент, враховуючи місцеву специфіку навчально-освітнього процесу, в першу чергу звертається до українознавчих та україномовних видань. 

До числа часописів, які багатоаспектно висвітлювали історичне минуле, громадське та наукове життя України, публікували художні твори українських авторів тощо, можна віднести «Кіевскую старину». Цьогоріч виповнилось 130 років з часу заснування журналу. На межі ХІХ – початку ХХ століть «Кіевская старина» була помітним явищем громадського життя України, осередком її національно-культурного руху. За своїм значенням, як відмічав відомий історик та публіцист Дмитро Дорошенко, вона дорівнювала «історико-філологічному факультету українознавства…», надавши «…для вивчення України стільки цінного та різноманітного матеріалу, що …робота в будь-якій галузі українознавства є зовсім неможливою без ознайомлення з книжками «КС».

Тож, з цієї нагоди відділом рідкісних та цінних видань була організована книжково-ілюстративна виставка «З глибин століть: «Кіевской старине» – 130». Виставка не тільки знайомить з фундаментальними дослідженнями, присвяченими становленню та виданню журналу, а й надає можливість безпосередньо долучитися до перших і прижиттєвих публікацій видатних українців на сторінках самого часопису. Численні дослідження, нариси, спогади, замітки з історії півдня України, до якої територіально відноситься Херсонщина, надають додаткової цінності журналу як першоджерелу з вивчення історії краю.

На презентацію виставки, яка відбулась 13-го березня, до відділу завітали студенти 3-го і 4-го курсів факультету філології та журналістики Херсонського державного університету з викладачем Л.Бондаренко, доцентом кафедри українського літературознавства. Студенти прийшли не просто як гості. Вони підготували чудову літературно-художню композицію, присвячену ювілейній даті. Кому, як не їм – майбутнім філологам-журналістам, може стати в нагоді такий цікавий матеріал.

Інформаційно насиченим був оглядовий екскурс в історію створення журналу, зроблений бібліотекарем відділу Д.Бондаренко. Докладною була і презентація матеріалів та документів, представлених на виставці. У натхненному виконанні студентів – В.Вдовиченко, О.Циплакової та Л.Кучерної прозвучали вірші класиків української літератури, чиї твори вперше були надруковані на шпальтах часопису. Повідомлення, підготовлені Ю.Озерних, О.Проценком, Я.Антоненко, Г.Хомулою та О.Ковтун відзначалися серйозністю підготовки та грунтовністю викладення. У своїх виступах студенти висвітлили сторінки життя та діяльності відомих українців – Т.Шевченка, Г.Сковороди, І.Котляревського, П.Чубинського, М.Сумцова, М.Кропивницького, М.Занковецької та багатьох їнших. Матеріали та публікації про них, а також  твори вищезгаданих українських авторів можна знайти безпосередньо на сторінках «Кіевской старины». Творчість цих видатних особистостей відіграла важливу роль як у формуванні культури нації, так і у формуванні національної самосвідомості українського народу.

Тож, чимало цікавого та корисного в цей день дізналися не тільки студенти. І ми - бібліотекарі начебто знову відкрили для себе сторінки української минувщини, доторкнувшись до її культурної скарбниці

Матеріали, експоновані на виставці, висвітлюють лише дещицю того неосяжного національного культурного багатства, що зберігається у фондосховищі книгозбірні. Ознайомитись з усіма наявними числами журналу за 1882 – 1906 рр. можна у відділі рідкісних та цінних видань. Тож, запрошуємо до нас всіх поціновувачів та дослідників української старовини!

Ольга Сак

 

Коментарі

Леля
09.08.2012 19:04

Между прочим с электронными копиями оригиналов можно ознакомиться и в интернете. Очень много интересного найдется
Admin

Мы в курсе. Спасибо за информацию.  Администрация сайта.
Елена Шведова
27.03.2012 14:22

Очень интересно. Вот бы взглянуть на такую газету хоть разочек. Особенно интересно посмотреть объявления и рекламу на последней странице - это даёт представление о том, что интересовало простых обывателей в то время. Ольга, а где Вы на фотографиях?
Admin

Лена, это не газета. Это журнал. Но, впрочем, это неважно. Рекламные объявления интересны и в журналах, и в газетах. И читаешь их с не меньшим  увлечением, чем само издание. А фотографию свою я просто не выставила. 
Ольга.

Напишіть свій коментар

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031