Головна Книгознавча мозаїка Художнє оформлення східнослов’янської рукописної книги

Художнє оформлення східнослов’янської рукописної книги

08.05.2020 10:48

На розвиток художнього оформлення східнослов’янської рукописної книги значний вплив мали традиції оздоблення візантійських манускриптів ІХ-ХІ ст. Руські майстри книги запозичили з візантійського книжкового мистецтва систему посторінкової побудови тексту й ілюстративного матеріалу.

Будова текстової сторінки залежала від розміру книги. У книгах великого формату (від 30х20 см) текст записували у два стовпці, меншого формату (20х15 см) – в один стовпець. Правий бік стовпців мав вільну конфігурацію, оскільки в рукописах не дотримувалися однакової довжини рядків. На кінцевих сторінках писці поєднували рядки різної довжини, надаючи текстові вигляду овалу або трикутника.

При виготовленні слов’янських рукописів використовували різні фарби. Червоним писали невеликі ініціали, окремі рядки та літери. Для заголовків, великих ініціалів, виокремлень у тексті використовували інші фарби: зелену, чорну, вохру, світло-жовту, лазур, свинцеве білило. Коштовні рукописи писали золотом і сріблом.

У слов’янських манускриптах присутні усі види ілюстрацій: фронтиспіси, сторінкові мініатюри, малюнки в тексті та на книжкових полях. Основним елементом оздоблення слов’янської, зокрема української, книги були орнаментально-художні заставки. Вони виконували «подвійне завдання: по-перше – функціонально-службове, яке полягало у підкресленні посторінкової побудови текстового матеріалу, по-друге – естетичне, яке полягало у прикрашенні книжкової сторінки» [1; с.136]. Художники намагалися не повторювати композиції великих орнаментальних заставок. Зазвичай заставки малювали у вигляді квадрата чи прямокутника, інколи – у вигляді букви «П» присадкуватої форми.

Площину заставок заповнювали різними орнаментальними мотивами. У центрі верхньої лінії заставок інколи малювали хрест, частіше – декоративний мотив з рослинних елементів, який нагадував фонтан, який символізував джерело християнства. Нижня горизонтальна лінія виходила за межі загальної форми і закінчувалася на кінцях пальметами на високих стеблинах. Під заставками писали заголовки розділів або глав уставними літерами.

Ініціали були різними за розмірами. Великі ініціали передували основним розділам, їх малювали щільними фарбами з використанням золота, в орнамент вводили зображення людських облич, фантастичних істот. Менші ініціали малювали на початку глав здебільшого червоною фарбою. Тіло малого ініціала зазвичай заповнювали фарбою.

Олена Фетісова

Джерела:
Ковальчук Г. Рукописні книги та стародруки. – Київ, 2011. – 100 с.
Овчінніков В. Історія книги: еволюція книжкової структури. – Львів: Світ, 2005. – 420 с.
Іл. Псалтир («Луцький», «Флорентійський»), м. Луцьк, 1384 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ukrmanuscript.com/catalog/psaltir-luckij-florentijskij (дата звернення 30.04.2020). – Заголовок з екрана.

Календар подій

    123
456 7 8910
11 12 1314151617
18192021222324
25262728293031