Головна Книгознавча мозаїка Бібліотекарі у світі маленької книги

Бібліотекарі у світі маленької книги

26.05.2016 18:12

Бібліотекарів і взагалі людей книжкового світу навряд чи здивуєш різноманітністю форм і форматів книжкових видань. Але ми, співробітники відділу рідкісних і цінних видань, намагались це зробити, приєднавшись до чергового засідання літературно-бібліографічних студій, організованих відділом наукової інформації та бібліографії.

Бібліотекарі книгозбірень різного відомчого підпорядкування м. Херсона завітали до нас на перегляд виставки «Артефакти малого формату». Бібліотечне зібрання мініатюрних і малоформатних видань вирізняється різномаїттям тематики. Це – видання з історії, військової справи, книжкової справи, бібліографії, мистецтва, мовознавства, художня література народів світу тощо. Та переважну частину колекції все ж складають художні твори.

Ми ознайомили колег з історією видання міні-книжок, розповіли про найцікавіші примірники з нашої колекції. Особливу зацікавленість у присутніх викликали видання з колекції херсонського колекціонера Михайла Ємельянова. Протягом десяти років Михайло Андрійович подарував бібліотеці понад півтори тисячі раритетів. Серед подарунків особливе місце належить його колекції мініатюрних видань, в якій зібрано 250 книжок. Експонати ємельянівського зібрання суттєво доповнили бібліотечну колекцію міні-друків. Їх дійсно можна вважати її окрасою. Зокрема, це стосується видань ХІХ ст., яких в бібліотечній колекції ще не було. Тепер, завдяки М. А. Ємельянову, ми маємо книжки, надруковані київським «Південно-російським книговидавництвом Ф. А. Йогансона»: «История римского народа» Тіта Лівія (К., 1914) з серії «Ліліпут», розміром 32х50 мм; «Казначейша» М.Ю. Лермонтова (К., 1892) розміром 70х60 мм з серії «Крошка» тощо.

Мініатюрна Шевченкіана також є окрасою нашого зібрання міні-книжок. До речі, деякі з видань цього розділу подаровані бібліотеці членами херсонського клубу любителів книги «Кобзар» і самим М. А. Ємельяновим, який очолював цей клуб близько тридцяти років.

Зацікавили наших колежанок міні-видання, випущені в Херсоні. До збірки херсонського поета Юрія Топунова увійшли поетичні твори автора, що були написані у різні роки його творчої діяльності. Міні-збірка вийшла як доповнення до херсонського часопису «Летопись Причерноморья» в 2011 р. У видавництві цього часопису вийшла ще одна міні-книга – краєзнавче дослідження «Великолепный князь Тавриды» (Херсон, 2003), розміром 70х95 мм, присвячене діяльності відомого державного діяча XVIII ст. князя Потьомкіна-Таврійського. Оригінальний мініатюрний календар-складанка на 2013 рік був виданий у Херсоні за сприянням міського голови. Його розміри склали 70х100 мм.

Присутні не оминули увагою і підбірку серійних видань, фольклорних матеріалів, видань іноземними мовами тощо.

Хоч наша колекція не така вже й велика за обсягом (600 прим.), за хронологією і технікою виконання представлених видань. Але збиралася вона різними людьми з великою любов’ю і щирим зацікавленням до маленької книжки не тільки як до предмету колекціонування, але і як до засобу пізнання нового.

На сьогоднішній зустрічі члени літературно-бібліографічних студій і пізнавали у нас світ маленької книги, долучалися до світу колекціонування.

Календар подій

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031