Головна Книгознавча мозаїка Видання для дітей у рідкісному фонді Гончарівки

Видання для дітей у рідкісному фонді Гончарівки

29.05.2023 11:27

У перший день літа Україна та світ відзначають Міжнародний день захисту дітей. Зазвичай із червня місяця у Херсонській ОУНБ імені Олеся Гончара розпочинався проєкт «Літо в бібліотеці», до якого традиційно долучався і відділ рідкісних і цінних видань. Для відвідувачів організовувалися різноманітні масові заходи та екскурсії, родзинкою яких була колекція книг для дітей із рідкісного фонду Гончарівки.

До цієї колекції, зокрема, входить малоформатне видання всесвітньо відомого данського письменника Ганса Андерсена, який за легендою має королівське походження. Це знамениті «Казки» (1877р.), якими зачитуються люди різного віку. Збірка містить такі твори письменника: «Сон Дремович», «Пастушка і сажотрус», «Соловей», «П’ятачок», «Гидке каченя», «Олов’яний солдатик». Примірник огорнутий у тканинну палітурку, обрізи сторінок мають позолоту. Він був подарований нашій бібліотеці Почесним громадянином міста Херсона, бібліофілом Михайлом Ємельяновим. Унікальність цього примірника полягає в тому, що він є найстарішим виданням серед малоформатних книг Гончарівки. Йому 146 років!

Сама назва іншого видання – «Кобзарик» – наголошує на тому, що воно адресоване дитячій аудиторії. Прикметно, що збірка побачила світ у Херсоні у 1920 році до п’ятдесят дев’ятих роковин пам’яті Великого Кобзаря. Вона має невеликий формат (115х165 мм) і нараховує тридцять одну сторінку. У ній в популярній формі подано короткі біографічні відомості про Тараса Шевченка, а також уміщено з коментарями такі відомі його твори, як «Заповіт», «Мені однаково…», «Як би ви знали, паничі…», «Холодний Яр», «Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?..», «Вечір», «До мертвих і живих, і ненароджених…», «Молитви», «І день іде, і ніч іде…», «Чи ми ще зійдемося знову…», «Н.В.Гоголю», «Я не нездужаю…», «Якось то йду я у ночі…».

Загадки полюбляють читати люди різного віку, але найбільш завзято їх відгадують діти. Маємо у рідкісному фонді головної книгозбірні Херсонщини київське видання «Українські загадки» з відповідями (70х115 мм) у твердій палітурці (1962р.). Примірник малого формату містить найцікавіші та найбільш поширені загадки українського народу, в яких виразно відображається його дотепність, гумор та особливості художнього світосприймання.

Ілюстроване видання відомого письменника-шістдесятника з Миколаївщини, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка (1984р.) Миколи Вінграновського «Мак» (1973р.) має автограф автора: «Бажаю моїм маленьким друзям-херсонцям добра і щастя, відмінних оцінок і гарного апетиту. Ваш Микола Вінграновський. Листопад у Києві 73 року.». Збірка містить дванадцять віршів автора: «Ще імені твого не знають солов’ї…» (Величальна колискова), «Почапали каченята…», «Іде кіт через лід...», «Молоденька хмаринка», «Зайці», «Кіт, зима і весна»  та інші.

Зберігається у фонді Гончарівки і сучасне ілюстроване видання «Чарівна книга» (правдива історія про чарівників, розказана Мерліном) 2012 року з автографом Любові Маметової, провідної бібліотекарки Херсонської ОУНБ імені Олеся Гончара. Ця книга дивує малечу своїм художнім оформленням і допомагає завітати у майстерню чарівника: побачити казкові предмети, а також доторкнутися до чарівного діаманту та загадати одне найзаповітніше бажання.

Шановні читачі Гончарівки та всі, хто цікавиться дитячою літературою! Пропонуємо Вашій увазі перелік презентованих у дописі видань для дітей із рідкісного фонду Гончарівки:

1.Андерсен Ганс Христиан. Сказки Андерсена: [миниатюр. изд.] / Ганс Андерсен. – [Б. м.], [1877]. – 173с.  

2.Вінграновський Микола. Мак: вірші для дошк. та молодш. шк. віку / Микола Вінграновський; ред. Є. Горєва. – Київ: Веселка, 1973. – 24с.

3.Українські загадки: мініатюр. вид. / упоряд., авт. вступ.сл. І.П. Березовський; ред. І.М. Сінокіп; худож.  В. О. Лісецький. – Київ: Держлітвидав України, 1962. – 155с.

4.Чарівна книга: правдива історія про чарівників, розказана Мерліном: [пер. укр.] / [ред. С. Попадюк; іл. A. Y Gilbtrt та ін.]. – Київ: Махаон – Україна, 2012. – [28]с. – (Щоденник мага).  

5.Шевченко Тарас Григорович. Кобзарик: 59-те святкування пам’яті / Тарас Шевченко. – Херсон: Друк. мистец. кооперативу ім. М. Старицького, 1920. – 31с.

 

Матеріал підготувала Діна Бондаренко,

головна бібліотекарка відділу рідкісних і цінних видань.

 

Календар подій

       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031