Головна Книгознавча мозаїка Вчитися, вчитися та вчитися, або Веб 2.0 для бібліотек

Вчитися, вчитися та вчитися, або Веб 2.0 для бібліотек

29.04.2014

Пристосовуючись до існування в сучасному світі, доречно згадати відому тезу класика світового пролетаріату: «Вчитися, вчитися та вчитися». Так і ми – бібліотекарі весь час повинні здобувати нові знання, щоб утриматись на рівні нових технологій, щоб встигнути за своїми просунутими читачами, щоб бути успішними та потрібними громаді.

Нині бібліотеки можна вважати не тільки центром збереження, а й створення та використання інформаційних ресурсів. Тож навчання у Головному тренінговому центрі безперервної інформаційної бібліотечної освіти в Києві, що відбулося на початку квітня поточного року, стало добрим теоретичним підґрунтям для отримання та удосконалення знань і навичок з технологій Веб 2.0 для бібліотек і користувачів. Що ж воно таке і з чим його їдять це славнозвісне Веб 2.0, а тим паче, яким чином це можна пристосувати до бібліотечної діяльності? Сфера застосування веб-технологій та сервісів в сучасних книгозбірнях досить широка – від онлайнових каталогів, повнотекстових баз даних, бібліотечних сайтів, блогів до сторінок бібліотеки в соціальних мережах тощо.

Протягом тижня ми старанно вчились і намагались опанувати всі онлайнові премудрості, які без сумніву стануть нам в нагоді в подальшій бібліотечній діяльності. Фахівці тренінгового центру та колеги-бібліотекарі щедро ділилися з нами своїми знаннями та навичками роботи в царині онлайн-технологій. Першого дня Ярослава Хімич, професор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтва, розкрила секрети психологічних тонкощів та педагогічних методів ділового спілкування. Теоретична частина була підкріплена практичними заняттями, в яких всі учасники тренінгу разом з викладачем із задоволенням взяли участь. Потім ми освоювали навички роботи з інтерактивною дошкою за допомогою тренера Романа Лойко. Не все спочатку вдавалося, але до кінця занять основні принципи роботи з інструментами електронної дошки нарешті стали для нас зрозумілими. Всі разом захоплено писали, малювали, вчилися основам створення презентацій і багато чому іншому.

Наступного дня нас гостинно приймала хазяйка Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» Тетяна Ярошенко. Пані Тетяна широко відома в наукових колах не тільки як кандидат історичних наук і директор бібліотеки всесвітньовідомого навчального закладу, а ще як доцент кафедри книгознавства і бібліотекознавства КНУКіМ та співзасновник і виконавчий директор Громадської організації «ELibUkr: Електронна бібліотека України». Тетяна Олександрівна провела цікаву екскурсію бібліотекою, ознайомила з історією її створення, особливостями роботи, фондами та з іншими бібліотечними ресурсами. Після цікавого екскурсу ,власне,і розпочалося поглиблене знайомство з сутністю та основними принципами веб-технологій.

Основною концепцією нинішнього співіснування бібліотеки та користувача є всюдисущність бібліотек, подолання бар’єрів (часових, просторових, фізичних та географічних), надання необхідних читачеві послуг 24 години на добу в мережі: через сайт, електронний каталог, віртуальну довідку, соціальні мережі тощо. Лозунг «Бібліотека – не для книжок, а для людей» якнайкраще відображає користувацько-центристську позицію сучасної бібліотеки, яка повинна надавати інформацію, ресурси, знання користувачеві в зручний для нього час, незалежно від його місцезнаходження. Важливо й те, що користувача також треба заохочувати до створення та змінювання сервісів, що надаються бібліотекою. Створити зручне для користувача бібліотечне середовище і покликані всі веб-технології та сервіси. Чимало питань було розглянуто на цьому занятті: що таке RSS-канали, стрічки, фіди, використання вікі у бібліотеках, використання геосервісів, відкриті електронні архіви (репозитарії), журнали відкритого доступу тощо.

Продовжила тему використання новітніх технологій в системі управління знаннями заступник директора по роботі з електронними ресурсами Державної бібліотеки України для юнацтва Тетяна Якушко. Пані Тетяна відома в професійному середовищі як фахівець з активного просування інформаційних інновацій та мережевого етикету. Викладення нею методики візуалізації системного мислення, складання ментальних карт та знайомство з геосервісами було продовжено також наступного дня безпосередньо в бібліотеці для юнацтва. Чимало корисного було зроблено учасниками тренінгу під її чуйним керівництвом. Ми не тільки вивчали організацію спільної роботи з документами за допомогою Google-сервісів та знайомилися з діяльністю бібліотечної спільноти у віртуальному світі, а й безпосередньо створювали сторінки тренерів на сайті Google+ та розглядали можливості активного використання онлайн-сервісів в бібліотечній діяльності.

Крім того, ми ознайомились з роботою усіх відділів бібліотеки, спілкувались з колегами, з якими до того були знайомі лише віртуально. Зустріч у реальному вимірі була дуже теплою та щирою. Цікавими і безперечно корисними для всіх учасників тренінгу були обговорення питань з використання каналів відеоінформації в роботі бібліотек, реклами та піару бібліотеки засобами Веб 2.0, створення буктрейлерів, користування соціальними мережами тощо. Після теоретичної частини, як годиться, ми брали участь в створенні сумісної презентації бібліотечних ресурсів та сервісів.

Чудовою несподіванкою для нас була можливість відвідати IV Міжнародний фестиваль «Книжковий арсенал», який відбувся в Національному культурно-художньому комплексі Мистецький арсенал. Фестиваль дійсно став святом Книги, найбільшою подією, що об’єднала літературу та мистецтво у квітневі дні. Яскравий феєрверк публічних інтерв’ю, автограф-сесій улюблених українських авторів, численних книжкових виставок, майстер-класів з книжкової ілюстрації та інших цікавих заходів і подій не залишив нікого байдужим. До цього ще можна додати, що вийшли ми звідти не з пустими руками. Не втримались-таки від спокуси придбати книжкові цікавинки в цьому буйстві літературної розкоші.
Всім учасникам квітневого тренінгу були роздані методичні матеріали та посібники. Авторами одного з них, зокрема, «Технології Веб 2.0 для бібліотек і користувачів: нові можливості розвитку бібліотечного середовища» були наші тренери Т.О. Ярошенко і Т.О. Якушко. Музей книги звісно не міг обійтись без традиційних автографів. Ми їх і отримали від авторів із побажаннями успіхів.

На завершення хочеться щиро подякувати всім викладачам та колегам за гостинність, плідне навчання та тепле спілкування, за той робочий запал, що вони передали нам.
Постійно зростаюча потреба в знаннях у сфері ІКТ вимагає від бібліотечних фахівців необхідності відповідати новим вимогам. Тож постійне навчання, професійне самовдосконалення, оволодіння навичками медіа-грамотності, створення ефективних продуктів комунікації – не просто вимоги часу, це вже буття сучасного бібліотекаря.
 

Ольга Сак

Календар подій

    123
456 7 8910
11 12 1314151617
18192021222324
25 262728293031