Головна Книгознавча мозаїка «… В знак професійного діалогу …»

«… В знак професійного діалогу …»

25.07.2016 08:34

Подарунки отримувати приємно, а подарунки від друзів, най навіть віртуальних, вдвічі приємніше. Для нас, бібліотекарів, книга завжди буде найкращим подарунком.

Тож, отриманим від колег і друзів виданням завжди радіємо. Так відбулося і цього разу. До фонду відділу надійшли цікаві примірники: монографія з питань систематизації інформації від наших колег з Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка та каталоги стародруків Академічної бібліотеки Латвійського університету і Вінницької обласної бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва.

Якщо хтось думає, що наука це – нудно, той помиляється, а бібліотечна наука – вдвічі нудно, той також хибить.

Киянин Олег Сербін, науковець, директор університетської бібліотеки, своєю монографією доводить, що класифікація наук – це майже філософська біла поезія. Сам Олег Олегович дуже творча людина, до того ж (скажу по секрету) ще й пише чудові вірші. Тож, в цьому випадку відоме твердження, що талановита людина талановита у всьому, таки вірне. До цього можна додати ще й філософські сентеції Фоми Аквінського, що «…істина в інтелекті».

Монографія Сербіна О. О. Систематизація інформації в контексті розвитку класифікацій наук (К., 2015) знайомить фахівців бібліотечно-інформаційної галузі з результатами комплексного дослідження становлення та розвитку систематизації інформації. В роботі висвітлено передумови та основні етапи еволюції класифікації наук в контексті історії. Питання систематизації знань розглянуто як основу їх організації.

І що важливо для нас, бібліотекарів, то в монографії подано аналіз основних аспектів створення, запровадження та використання бібліотечно-бібліографічних класифікаційних систем крізь призму класифкації наук.

Дане видання стане в нагоді не тільки бібліотекарям. Воно взагалі розраховане на дослідників у галузі соціальних комунікацій, книгознавства, документознавства, бібліотекознавства та суміжних галузей знань. Монографія буде цікавою для викладачів, аспірантів, студентів вишів, фахівців бібліотечно-інформаційної галузі тощо.

«… В знак професійного діалогу та подальшої співпраці…» Олег Олегович залишив на подарованому примірнику свій автограф, що додає книзі подвійної цінності, – не тільки наукової, а вже й історичної.

 

Предмет наших бібліотечних заздрощів по-білому – документи минулих епох, зокрема, стародруки ХV і XVI ст. Вірніше, не стільки заздрощів, скільки щирого захоплення. Бо для нас книга – це дійсно чудо, особливо стародруки. Це не тільки історична культурна пам’ятка, а й справжній витвір мистецтва. За кожною такою книгою – неосяжна глибина і таїна минулих століть, яку людству доводиться розгадувати не одну епоху.

Оскільки наш власний фонд стародруків і рукописів обмежений лише XVIІІ ст., то все, що було надруковане або написане до цієї хронологічної межі, викликає нашу гостру зацікавленість. 

В Академічній бібліотеці Латвійського університету, одній з найстаріших бібліотек Європи, зберігається саме велике зібрання латиської національної культурної спадщини: колекція Яніса Місіня і унікальні стародавні книги і рукописи, починаючи з XIІІ ст.

Подарований нам латвійськими колегами каталог інкунабул містить описи зібрання перших друкованих книг, які вийшли в світ з часу винаходу Йоганном Гутенбергом друкарського верстата до 31 грудня 1500 р.

Ці книги – свідоцтво про духовне життя суспільства в період переходу від середньовіччя до нового часу – мають цінність для істориків, мистецтвознавців, філологів, дослідників історії науки та книжкової справи.

Каталог складений з двох розділів: описів інкунабул та допоміжних покажчиків. Фундаментальне видання щедро забепечено ілюстраційним матералом.

Високий науковий рівень видання, його естетична принадність робить каталог привабливим як для дослідників-книгознавців, бібліографів, науковців, так і для широких кіл шанувальників книги та колекціонерів.

 

Ілюстрований каталог стародруків XVI ст. подарували нам колеги із Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва. Каталог презентує колекцію західноєвропейських видань XVI ст., яка зберігається у фондах книгозбірні.

Серед палеотипів з фонду Вінницької бібліотеки – твори Горація, що вийшли друком в Парижі у 1519 р., теологічна праця монаха ордену міноритів Альфонса де Кастро (1494-1558) «Adversus jmnes Haereses» тощо.

Перший у світі географічний атлас фламандського картографа Авраама Ортелія (1527-1598) може прикрасити будь-яке бібліотечне зібрання, а хроніка Алессандро Гваньїні (1538-1614) «Sarmatiae Europeae deskriptio» становить неабияку цінність і в краєзнавчому сенсі.

Кожна позиція у каталозі містить історичну довідкову інформацію щодо кожного видання колекції. Каталог призначений книгознавцям, історикам, викладачам і студентам, а також краєзнавцям.

Хоча стародруків означеного періоду не так вже й багато в книгозбірні – лише 18 примірників, та наукова і культурна значущість цих книжкових пам’яток непересічна для наукової і культурної спільноти не тільки України в цілому, а й взагалі світу. 

Щиро дякуємо коллегам за чудові подарунки!

Ольга Сак

1. Incunabula Bibliothecae Rigensis [Текст] : katalogs. – Riga : Zinatne, 1993. – 211 с.

2. Сербін О. Систематизація інформації в контексті розвитку класифікацій наук [Текст] : монографія / О. О. Сербін ; ред. Н. Жданова ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – Киъв : Київ. ун-т, 2015. – 430 с. : рис., табл. – Бібліогр.: – с. 361-428.

3. Стародруки XVI ст. у фонді відділу рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва [Текст] : ілюстр. кат. / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. обл. універс. наук. б-ка ім. К. А. Тімірязєва ; уклад., авт. вступ. сл. Т. Р. Соломонова, худож. оформ.: Н. В. Спиця, Т. Р. Соломонова. – Вінниця : Едельвейс і К, 2012. – 23 с. : іл. – Бібліогр.: с. 22-23. 

Коментарі

Сербін Олег
25.07.2016 20:39
Дякую, пані Олю, за теплі слова...
Admin
Пане Олеже, бажаємо Вам творчого і робочого натхнення! Пишіть далі, будемо читати! 

Ольга Сак

Напишіть свій коментар

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930