«… В знак професійного діалогу …»
Подарунки отримувати приємно, а подарунки від друзів, най навіть віртуальних, вдвічі приємніше. Для нас, бібліотекарів, книга завжди буде найкращим подарунком.
Тож, отриманим від колег і друзів виданням завжди радіємо. Так відбулося і цього разу. До фонду відділу надійшли цікаві примірники: монографія з питань систематизації інформації від наших колег з Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка та каталоги стародруків Академічної бібліотеки Латвійського університету і Вінницької обласної бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва.
Якщо хтось думає, що наука це – нудно, той помиляється, а бібліотечна наука – вдвічі нудно, той також хибить.
Киянин Олег Сербін, науковець, директор університетської бібліотеки, своєю монографією доводить, що класифікація наук – це майже філософська біла поезія. Сам Олег Олегович дуже творча людина, до того ж (скажу по секрету) ще й пише чудові вірші. Тож, в цьому випадку відоме твердження, що талановита людина талановита у всьому, таки вірне. До цього можна додати ще й філософські сентеції Фоми Аквінського, що «…істина в інтелекті». Монографія Сербіна О. О. Систематизація інформації в контексті розвитку класифікацій наук (К., 2015) знайомить фахівців бібліотечно-інформаційної галузі з результатами комплексного дослідження становлення та розвитку систематизації інформації. В роботі висвітлено передумови та основні етапи еволюції класифікації наук в контексті історії. Питання систематизації знань розглянуто як основу їх організації. І що важливо для нас, бібліотекарів, то в монографії подано аналіз основних аспектів створення, запровадження та використання бібліотечно-бібліографічних класифікаційних систем крізь призму класифкації наук. Дане видання стане в нагоді не тільки бібліотекарям. Воно взагалі розраховане на дослідників у галузі соціальних комунікацій, книгознавства, документознавства, бібліотекознавства та суміжних галузей знань. Монографія буде цікавою для викладачів, аспірантів, студентів вишів, фахівців бібліотечно-інформаційної галузі тощо. «… В знак професійного діалогу та подальшої співпраці…» Олег Олегович залишив на подарованому примірнику свій автограф, що додає книзі подвійної цінності, – не тільки наукової, а вже й історичної.
|
Предмет наших бібліотечних заздрощів по-білому – документи минулих епох, зокрема, стародруки ХV і XVI ст. Вірніше, не стільки заздрощів, скільки щирого захоплення. Бо для нас книга – це дійсно чудо, особливо стародруки. Це не тільки історична культурна пам’ятка, а й справжній витвір мистецтва. За кожною такою книгою – неосяжна глибина і таїна минулих століть, яку людству доводиться розгадувати не одну епоху.
Оскільки наш власний фонд стародруків і рукописів обмежений лише XVIІІ ст., то все, що було надруковане або написане до цієї хронологічної межі, викликає нашу гостру зацікавленість.
В Академічній бібліотеці Латвійського університету, одній з найстаріших бібліотек Європи, зберігається саме велике зібрання латиської національної культурної спадщини: колекція Яніса Місіня і унікальні стародавні книги і рукописи, починаючи з XIІІ ст. Подарований нам латвійськими колегами каталог інкунабул містить описи зібрання перших друкованих книг, які вийшли в світ з часу винаходу Йоганном Гутенбергом друкарського верстата до 31 грудня 1500 р. Ці книги – свідоцтво про духовне життя суспільства в період переходу від середньовіччя до нового часу – мають цінність для істориків, мистецтвознавців, філологів, дослідників історії науки та книжкової справи. Каталог складений з двох розділів: описів інкунабул та допоміжних покажчиків. Фундаментальне видання щедро забепечено ілюстраційним матералом. Високий науковий рівень видання, його естетична принадність робить каталог привабливим як для дослідників-книгознавців, бібліографів, науковців, так і для широких кіл шанувальників книги та колекціонерів.
|
Ілюстрований каталог стародруків XVI ст. подарували нам колеги із Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва. Каталог презентує колекцію західноєвропейських видань XVI ст., яка зберігається у фондах книгозбірні. Серед палеотипів з фонду Вінницької бібліотеки – твори Горація, що вийшли друком в Парижі у 1519 р., теологічна праця монаха ордену міноритів Альфонса де Кастро (1494-1558) «Adversus jmnes Haereses» тощо. Перший у світі географічний атлас фламандського картографа Авраама Ортелія (1527-1598) може прикрасити будь-яке бібліотечне зібрання, а хроніка Алессандро Гваньїні (1538-1614) «Sarmatiae Europeae deskriptio» становить неабияку цінність і в краєзнавчому сенсі. Кожна позиція у каталозі містить історичну довідкову інформацію щодо кожного видання колекції. Каталог призначений книгознавцям, історикам, викладачам і студентам, а також краєзнавцям. Хоча стародруків означеного періоду не так вже й багато в книгозбірні – лише 18 примірників, та наукова і культурна значущість цих книжкових пам’яток непересічна для наукової і культурної спільноти не тільки України в цілому, а й взагалі світу. |
Щиро дякуємо коллегам за чудові подарунки!
1. Incunabula Bibliothecae Rigensis [Текст] : katalogs. – Riga : Zinatne, 1993. – 211 с.
2. Сербін О. Систематизація інформації в контексті розвитку класифікацій наук [Текст] : монографія / О. О. Сербін ; ред. Н. Жданова ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – Киъв : Київ. ун-т, 2015. – 430 с. : рис., табл. – Бібліогр.: – с. 361-428.
3. Стародруки XVI ст. у фонді відділу рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва [Текст] : ілюстр. кат. / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. обл. універс. наук. б-ка ім. К. А. Тімірязєва ; уклад., авт. вступ. сл. Т. Р. Соломонова, худож. оформ.: Н. В. Спиця, Т. Р. Соломонова. – Вінниця : Едельвейс і К, 2012. – 23 с. : іл. – Бібліогр.: с. 22-23.
Коментарі
Ольга Сак