Головна Книгознавча мозаїка Подарунок від колег

Подарунок від колег

22.11.2021 11:35

«Друкарня Бердичівського монастиря босих кармелітів» Ірини Ціборовської-Римарович (Київ, 2019) – цінне наукове видання, яке нещодавно надійшло нам в дарунок від колег з Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Монографія висвітлює історію друкарні та надає відомості про репертуар друкованої продукції. Вона складається зі вступу, чотирьох розділів і бібліографічної частини.

Перший розділ присвячений історії Бердичівського монастиря ордену босих кармелітів та його друкарні. У другій половині ХVІІІ-ХІХ ст. це був найпотужніший друкарський осередок Правобережної України, який видавав продукцію латинським шрифтом.

У наступному розділі наданий аналіз репертуару видавничої продукції монастирської друкарні з видовою, тематичною і книгознавчою характеристикою видань.

У третьому розділі розглядається художнє оформлення та друкарські особливості бердичівських видань.

Останній розділ присвячений питанню розповсюдження і побутування книг типографії у другій половині ХVІІІ – першій половині ХІХ ст.

До науково-бібліографічної частини безпосередньо увійшов сам Каталог бердичівських видань і примірників.

Монографія має обширний науково-довідковий апарат, який включив до себе абеткового покажчика бердичівських видань; іменного покажчика; покажчика провенієнцій; списку використаних архівних джерел і літератури, а також списків скорочень.

Видавничий репертуар Бердичівської друкарні налічує понад 920 видань. Насамперед, це книги релігійної тематики, зокрема молитовники, теологічні праці, проповіді. Продукція видавалася переважно польською і латинською мовами. Як бачимо, наукове дослідження цих видань вимагає колосальної інтелектуальної праці.

Вихід монографії І. Ціборовської-Римарович – важлива подія в українському книгознавстві. Висловлюємо щире захоплення працею Ірини Олегівни і бажаємо подальших творчих і наукових здобутків!

Олена Фетісова

Джерела:

Ціборовська-Римарович І. Друкарня Бердичівського монастиря босих кармелітів : історія та видавнича діяльність. 1758-1844 / Ірина Ціборовська-Римарович. – Київ : Академперіодика, 2019. – 652 с.

 

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031