Головна Книгознавча мозаїка Подарунок бібліофіла

Подарунок бібліофіла

06.04.2017 08:46

Відділ рідкісних і цінних видань отримав в подарунок дві маленьких книжечки від Якова Аркадійовича Смоляренка, бібліофіла-мініатюриста з Луганська.

Яків Аркадійович – корінний луганчанин, за фахом – інженер. Втім безмежна захопленість книгою, особливо мініатюрною, активна дослідницька, краєзнавча і публікаторська діяльність в цьому напрямку визначили його членство в Національній спілці журналістів України та Міжрегіональній спілці письменників України.

В невеликих за розміром книжечках представлені ґрунтовні бібліофільські напрацювання та книгознавчі розвідки автора, а також багатоаспектно висвітлена тема колекціонерської діяльності взагалі. Літературно-книгознавчий екскурс уводить читача в загальну історію міні-книги та фіксує основні віхи діяльності Луганського клубу любителів мініатюрних видань.

Ще з самого початку при виході ці міні-видання можна вважати бібліографічною рідкістю. Обмежений наклад, так само, як і малий формат книг, а також місце видання обумовлюють специфіку рідкості. Вийшли вони у луганському видавництві «Янтар», що з 2006 року займається випуском міні-друків.

Нотатки бібліофіла-мініатюриста – так визначив автор характер свого видання «Миниатюрная книга в Луганске». Розміром вона 55x75 mm, а вийшла друком у 2013 році. Збірка містить не тільки нариси про міні-видання Луганщини, а й включає багато додаткових відомостей. Це й бібліографія самих видань, бібліографія публікацій про луганські міні-книжки, висловлювання місцевих поетів про міні-видання, інформація про виставкову діяльність автора та його колекцію міні-друків. На допомогу читачеві створений довідковий апарат у вигляді приміток, іменного покажчика та біографічних відомостей про автора.

Художнє «вбрання» книги приємно тішить око. Жорстка суцільнопаперова обкладинка зеленуватого кольору гармонує з лясе такого ж тону. Широкі береги аркушів, наявний ілюстративний матеріал, чіткий шрифт, білосніжний папір – все це органічно поєднується в цілісному книжковому ансамблі. Наклад цієї мініатюрної книжечки – 120 нумерованих примірників, серед яких 89-й тепер є нашим.

Друге подароване міні-видання – «Мир миниатюрной книги» (Луганськ, 2010) – висвітлює діяльність видатних книговидавців XIX ст. і містить спогади про бібліофілів ХХ - початку ХХІ ст. Це – безцінний джерелознавчий матеріал для всіх досліджувачів і пошановувачів маленької книжки.

Видання можна розглядати як своєрідний літопис діяльності луганських колекціонерів, зокрема й самого автора. Розмір даної збірки – 70x90 mm, а наклад – 100 примірників.

Захоплюючі оповіді про світ маленької книжки знайомлять читача з цікавими особистостями, безпосередньо причетними до цього безмежного світу, як-то – відомим горлівським колекціонером, засновником єдиного в Україні музею маленької книги В. О. Розумовим, бібліофілом-бібліографом, відомим збирачем міні-видань Д. М. Фрайштатом, одеським бібліофілом М. Р. Бельським, гуру колекційної справи, одним із засновників Московського клубу мініатюрної книжки П. Д. Почтовиком та багатьма іншими колекціонерами-книгознавцями.

Майже енциклопедична змістовність охопленого в книзі матеріалу, наявність довідкового апарату, акуратність і добірність оформлення роблять це видання безцінним за змістом та привабливим зовнішні.

Зацікавлена і закохана в свою справу людина здатна захоплювати й інших своєю енергією та завзяттям. І ми, бібліотекарі, цілковито розділяючи велику любов Якова Аркадійовича до маленької книжки, щиро дякуємо йому за чудовий подарунок. Ці книги будуть прекрасним доповненням нашої колекції мініатюрних видань.

Ольга Сак

Джерела:

1. Смоляренко Я. А. Миниатюрная книга в Луганске : заметки библиофила-миниатюриста  / Яков Смоляренко; ред.и вступ. ст. Л. И. Цай; фото А.Манько. - Луганск: Янтарь, 2013. - 324 с.: ил.; 55х75 mm. - 120 экз.

2. Смоляренко Я. А. Мир миниатюрной книги : заметки библиофила-миниатюриста / Яков Смоляренко. - Луганск : Янтарь, 2010. - 268 с. : ил.; 70х90 mm. - 100 экз.

Календар подій

  1 2 345
6789101112
13 14151617 18 19
20212223242526
2728293031