Головна Книгознавча мозаїка Історія українського орнаменту

Історія українського орнаменту

22.12.2021 13:18

Серед видань бібліотечної колекції «Україніка» привертає до себе увагу своїм оформленням обкладинка книги Г. Павлуцького «Історія українського орнаменту» (Київ, 1927). Рамка з рослинним орнаментом, характерний для 20-30 рр. шрифт, поєднання червоного і чорного кольорів – ось цей доречний синтез традицій і нового дозволив створити стильну обкладинку саме української книги.

Автор праці – Григорій Григорович Павлуцький (1871-1924) – український історик мистецтва, один зі засновників української школи мистецтвознавства. Свою працю він задумував як цілісний аналіз орнаментальних стилів, що використовувались на українських землях з найдавніших часів до початку ХІХ ст. Проте вченому судилося написати лише кілька перших розділів.

Книга відкривається біографією Г. Павлуцького, далі йде передмова від редактора Миколи Макаренка, з якої дізнаємося, що Григорій Павлуцький не зміг повністю закінчити книгу – він захворів на пневмонію і помер. Після смерті вченого його праця кілька років пролежала у друкарні, поки її випадково не виявив М. Макаренко. У нього була надія знайти якісь додаткові рукописи до цієї праці у квартирі вдови Г. Павлуцького. Але виявилося, що одразу після смерті науковця хтось перебирав його речі і вилучив багато цінних наукових матеріалів. Тому книга Павлуцького вийшла в незавершеному варіанті.

На думку сучасних науковців, зокрема Н. Красніцької, більшість висновків, наведених у праці Павлуцького, втратили актуальність. Однак безперечна наукова цінність «Історії українського орнаменту» полягає в тому, що вона «становила першу спробу комплексно проаналізувати історичний розвиток української орнаментики. Широка ерудиція автора дозволила відшукати цінні аналогії витворам українського народного мистецтва серед творів світової мистецької спадщини, що наводяться у тексті та у ілюстративних додатках наприкінці книги. Там же наводяться також й самі пам’ятки українського народного мистецтва. Судити про більшість із них ми можемо тільки за зібраними Г. Павлуцьким ілюстраціями»[1; С. 65].

Видання буде цікавим мистецтвознавцям, історикам, шанувальникам української книги.

Олена Фетісова

Джерела:
1. Красніцька Н. Григорій Павлуцький – дослідник українського та світового народного мистецтва // Етнічна історія народів Європи. – 2011. – Вип. 35. – С.62-67.
2. Павлуцький Г. Історія українського орнаменту / проф. Г. Павлуцький ; з передм. М. Макаренка ; Укр. акад наук, Всеукр. археол. ком., Від. мистецтва. – У Києві : З друк. Укр. акад. наук, 1927. – 26 c.

Календар подій

     12
34 5 6789
1011 12 13141516
171819 20 212223
24 25 2627282930
31