«Авторська» книга Артура Ракхема
Плинний час стікає в простір хвилинами, роками, століттями. Та ріка життя все одне виносить на поверхню свідоцтва минулого, як нагадування про розум людства, про те, що не повинно піддаватися забуттю, про те, з чого зрештою складаються духовні цінності нашого життя. Ось і нам, – шукачам книжкових скарбів, інколи щастить. Досліджуючи свої фонди більш ніж столітньої давності, знаходимо справжні артефакти.
Видання, про яке йтиме мова, можна навіть назвати авторською книгою (artist’s books). Вона вельми цікава за технікою виконання. Книга видана відомим паризьким видавництвом «Ашшет» («HACHETTE»), яке на початку ХХ ст. панувало на французькому книжковому ринку, і у видавничому репертуарі якого були й подарункові видання. (3) Це – франкомовний примірник «Басен» Езопа (Париж,1913), ілюстрований англійським графіком Артуром Ракхемом (1867-1939). «Басні» – одна з публікацій сатиричних робіт талановитого ілюстратора, серії яких він щорічно готував до різдвяних сезонів. (2)
В первісному вигляді книга мала 13 кольорових та 53 чорно-білих малюнків. На жаль, всі кольорові ілюстрації в нашому виданні відсутні. Збереглись лише чорно-білі та подекуди – паспарту від кольорових ілюстрацій. Гравюри виконані в техніці ксилографії. Прикмети часу відбилися на суцільнотканинній палітурці кольору слонової кістки: тиснена позолоттю назва книги ледь проглядає на забрудненій кришці. Верхній обріз книжкового блоку шліфований і тьмяно поблискує позолотою. І що характерно для бібліофільського подарункового видання того періоду, боковий та нижній обріз блоку, на відміну від верхнього, обрізані навмисне нерівно.
Наклад видання становив 430 примірників. З них 55 були виготовлені на японському папері, а 375 – на веленевому (sur papier velin) англійському папері ручного виготовлення. Ми володіємо 391-м примірником з автографом самого художника. Папір нашого раритету має водяні знаки. На сторінках книги зустрічаються 2 види філіграней. На одних – зображення вітряного млина з літерами «W» і «H» з боків та написом під сюжетною частиною «BRITISH HAND MADE PURE RAG», на інших – зображення птаха, що тримає в кігтях стяг з вензелем «AR» і тим же написом унизу. Цілком можливо, що папір був виготовлений спеціально на замовлення самого Ракхема, а вензель «AR» є не чим іншим, як ініціалами самого ілюстратора. Можливо, він є і автором знаку. Але це тільки наше припущення.
Незвичне розташування об’єктів на сторінці: широкі білі береги аркушів наче здвигають до центру чітко викарбовану структуру текстово-ілюстраційної композиції, яка компонується в стрункий прямокутник. Гармонійне поєднання прекрасного ілюстративного матеріалу та текстової частини, ретельна продуманість композиційної побудови, оригінальність оформлення та гарний шрифт роблять цю книгу поліграфічно привабливою.
Книга збереглась в доволі пристойному вигляді. Лише місцями пошкодження відбилось часовими плямами та слідами від вологи на палітурці, вклеєних аркушах, авантитулі й обрізі. Достеменно невідомо, кому книга належала на початку ХХ ст. і як до нас надійшла. Можемо припустити, що потрапила вона до бібліотеки з чийогось націоналізованого дворянського зібрання в 20-ті рр. ХХ ст. В той лихий час до музеїв і бібліотек таким чином потрапляло немало цінностей. Тепер цей раритетний експонат знаходиться у нас – у відділі рідкісних і цінних видань.
Джерела:
1. D’esope Fables D’esope. Traduction nouvelle illustree par Arthur Rackham /D’esope; il.: Arthur Rackham. – Paris: Hachette et cie 79 Boulevard Saint Germain, 1913. – [XII], 121, [1] с.
2. Arthur Rackham [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://afly.co/tvd2 (дата звернення 24.03.2020). – Загол. з екрана.
3. Басни Эзопа с иллюстрациями Артура Рэкхема [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://afly.co/tvj2 (дата звернення 24.03.2020). – Загол. з екрана.
4. Шомракова И. А. Всеобщая история книги : учеб. пособ. для студ. высш. учеб. заведений, обуч. по спец. 071201 – Библиотечно-информационная деятельность. Дисциплина "Документоведение" /И. А. Шомракова, И. Е. Баренбаум ; науч. ред. Г. В. Михеева ; Санкт-Петербург. гос. ун-т культуры и искусств. – Санкт-Петербург: Профессия, 2005. – 368 с. : ил.