Головна Книгознавча мозаїка «Авторська» книга Артура Ракхема

«Авторська» книга Артура Ракхема

23.02.2016 07:31

Плинний час стікає в простір хвилинами, роками, століттями. Та ріка життя все одне виносить на поверхню свідоцтва минулого, як нагадування про розум людства, про те, що не повинно піддаватися забуттю, про те, з чого зрештою складаються духовні цінності нашого життя. Ось і нам, – шукачам книжкових скарбів, інколи щастить. Досліджуючи свої фонди більш ніж столітньої давності, знаходимо справжні артефакти.

Видання, про яке йтиме мова, можна навіть назвати авторською книгою (artist’s books). Вона вельми цікава за технікою виконання. Книга видана відомим паризьким видавництвом «Ашшет» («HACHETTE»), яке на початку ХХ ст. панувало на французькому книжковому ринку, і у видавничому репертуарі якого були й подарункові видання. (3) Це – франкомовний примірник «Басен» Езопа (Париж,1913), ілюстрований англійським графіком Артуром Ракхемом (1867-1939). «Басні» – одна з публікацій сатиричних робіт талановитого ілюстратора, серії яких він щорічно готував до різдвяних сезонів. (2)

В первісному вигляді книга мала 13 кольорових та 53 чорно-білих малюнків. На жаль, всі кольорові ілюстрації в нашому виданні відсутні. Збереглись лише чорно-білі та подекуди – паспарту від кольорових ілюстрацій. Гравюри виконані в техніці ксилографії. Прикмети часу відбилися на суцільнотканинній палітурці кольору слонової кістки: тиснена позолоттю назва книги ледь проглядає на забрудненій кришці. Верхній обріз книжкового блоку шліфований і тьмяно поблискує позолотою. І що характерно для бібліофільського подарункового видання того періоду, боковий та нижній обріз блоку, на відміну від верхнього, обрізані навмисне нерівно.

Наклад видання становив 430 примірників. З них 55 були виготовлені на японському папері, а 375 – на веленевому (sur papier velin) англійському папері ручного виготовлення. Ми володіємо 391-м примірником з автографом самого художника. Папір нашого раритету має водяні знаки. На сторінках книги зустрічаються 2 види філіграней. На одних – зображення вітряного млина з літерами «W» і «H» з боків та написом під сюжетною частиною «BRITISH HAND MADE PURE RAG», на інших – зображення птаха, що тримає в кігтях стяг з вензелем «AR» і тим же написом унизу. Цілком можливо, що папір був виготовлений спеціально на замовлення самого Ракхема, а вензель «AR» є не чим іншим, як ініціалами самого ілюстратора. Можливо, він є і автором знаку. Але це тільки наше припущення.

Незвичне розташування об’єктів на сторінці: широкі білі береги аркушів наче здвигають до центру чітко викарбовану структуру текстово-ілюстраційної композиції, яка компонується в стрункий прямокутник. Гармонійне поєднання прекрасного ілюстративного матеріалу та текстової частини, ретельна продуманість композиційної побудови, оригінальність оформлення та гарний шрифт роблять цю книгу поліграфічно привабливою.

Книга збереглась в доволі пристойному вигляді. Лише місцями пошкодження відбилось часовими плямами та слідами від вологи на палітурці, вклеєних аркушах, авантитулі й обрізі. Достеменно невідомо, кому книга належала на початку ХХ ст. і як до нас надійшла. Можемо припустити, що потрапила вона до бібліотеки з чийогось націоналізованого дворянського зібрання в 20-ті рр. ХХ ст. В той лихий час до музеїв і бібліотек таким чином потрапляло немало цінностей. Тепер цей раритетний експонат знаходиться у нас – у відділі рідкісних і цінних видань.

Ольга Сак

Джерела

1. D’esope

Fables D’esope. Traduction nouvelle illustree par Arthur Rackham /D’esope; il.: Arthur Rackham. – Paris: Hachette et cie 79 Boulevard Saint Germain, 1913. – [XII], 121, [1 c.]

 

2. [Басни Эзопа – новый перевод]: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ru.foxtoo.com/download-%C1%E0%F1%ED%E8-%DD%E7%EE%EF%E0-%ED%EE%E2%FB%E9-%EF%E5%F0%E5%E2%EE%E4-10475496.htm. – Загол. з екрану

 

3. Шомракова И.А. Всеобщая история книги /И.А.Шомракова, И.Е.Баренбаум. – СПб, 2005. – С.181-182

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

      1
23 4 5678
9101112131415
16171819202122
23 242526 27 2829
3031