За підтримки Українського культурного фонду
Питання збереження, розвитку та використання культурної спадщини набувають все більшої ваги в сучасному українському суспільстві. І зовсім не випадково. Будь-які втрати в цій сфері ведуть до поступового руйнування, а з часом і до повного фізичного зникнення об’єктів культурного спадку, до знищення історичної пам’яті. Для суспільства це пряма загроза втрати ціннісних життєвих орієнтирів, спотворення національного менталітету, а зрештою, результати чого ми вже реально бачимо, – духовне зубожіння нації.
Позитивним моментом у вирішенні надважливих і наболілих питань сучасного культуротворчого процесу є те, що дедалі більше державних установ, інституцій та громадських організацій опікуються розв’язанням нагальних проблем в галузі культури. Однією із таких установ є Український культурний фонд. За його сприянням відбулось вже багато заходів, націлених на посилення розвитку культури, впроваджено різних освітніх ініціатив, інновацій, цифрових технологій та багато чого іншого.
Листопад цього року виявився вельми насиченим для фахівців зі сфери культури. Упродовж всього місяця в різних містах України (Харкові, Жовкві, Одесі, незабаром – в Дніпрі, Чернігові) відбувались та ще відбуватимуться навчання Школи соціального проєктування та грант-менеджменту “Спадщина”. Заняття проводяться тренерами та експертами Спільноти Grant management і ГО “Інститут соціальної політики регіону” за підтримки Українського культурного фонду.
Мені, як бібліотекарю Гончарівки, пощастило долучитись до занять школи, що проходили протягом 20-23 листопада в Одесі. У навчанні брали участь представники органів державної влади й місцевого самоврядування, культурно-освітніх закладів, громадських об’єднань, які займаються питаннями збереження, розвитку та використання культурної спадщини.
Учасників школи з різних областей України поєднала одна мета – як змінити життя суспільства взагалі, так і окремо взятих громад, як зробити його більш змістовним і цікавим, духовно насиченим, як повернути відвідувачів до бібліотек та музеїв, як оновити та покращити роботу своїх закладів. Всі ми різні, але проблеми у нас тотожні.
Протягом чотирьох насичених днів ми опановували науку менеджменту соціокультурної діяльності, основи фандрейзингу, грантрайтингу, розглядали питання актуалізації культурної спадщини, навчались адвокації в охороні культурного спадку, розглядали питання життєздатності власних проектів і працювали над створенням нових. І хоча ні одна школа не може надати готових відповідей на всі злободенні питання, все ж заставляє подивитись на свою роботу під іншим кутом зору, допомагає структурувати все попередньо напрацьоване. Спонукає до удосконалення своєї діяльності.
Конструктивне і дружнє спілкування однозначно було корисним для всіх учасників тренінгу. Енергійність і творчий дух зашкалювали упродовж всіх днів навчання, а високий рівень професійності й доброзичливість тренерів безумовно сприяли плідному та робочому настрою. Обмін досвідом і нові знання та практики, отримані на тренінгу, неодмінно стануть в нагоді у нашій подальшій роботі.
Тож, хочеться побажати удачі всім розбудовникам культуротворчого простору, успішної реалізації власних проектів та планів, практичного втілення в життя всіх задумів!