Головна Книгознавча мозаїка Щедрий подарунок Гончарівці

Щедрий подарунок Гончарівці

14.04.2023 17:11

Надзвичайно цінний подарунок нещодавно отримала Херсонська ОУНБ імені Олеся Гончара від професора Степана Івановича Хороба, літературознавця, театрознавця, журналіста, педагога, викладача теоретичних та історико-літературних дисциплін у вищій школі України.

Степан Іванович Хороб народився 19 червня 1949 р. в селі Драгомирчани, що в Тисменицькому районі Івано-Франківської області. Після закінчення у 1971 р. філологічного факультету Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника працював учителем і журналістом. З 1987 р. він пройшов шлях від асистента до професора кафедри української літератури. З 2006 р. по 2013 р. – директор інституту філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Зараз професор Степан Хороб очолює кафедру української літератури, спеціалізовану вчену раду із захисту кандидатських дисертацій у цьому закладі вищої освіти та є членом спеціалізованої ради із захисту докторських дисертацій у Львові. Він член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, відмінник освіти України, заслужений діяч науки і техніки України, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка. Степан Хороб також є лауреатом Міжнародної премії Швабінських-Воляників (США, 2006 р.), обласної премії імені Василя Стефаника (2007 р.), міської премії імені Івана Франка (2016 р.), премії «Благовісту» (2017 р.), премії імені Миколи Євшана.

В його науковому доробку понад 300  наукових праць, він також є укладачем низки літературознавчих розвідок і перекладачем.

Пропонуємо вашій увазі видання, подаровані професором Степаном Хоробом. Частина з них містять його автограф.

Хороб Степан. У відлуннях часу: статті, ескізи, рецензії, спогади / С. Хороб. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2021. – 356с.

До книги увійшли літературно-критичні статті та мистецтвознавчі дослідження Степана Хороба, а також низка спогадів автора про сучасних українських літературознавців. У працях науковець охопив широкий спектр теоретичних та історико-літературних проблем, пов’язаних з драматургією, кіномистецтвом і театром, здійснив спробу нового прочитання багатьох сторінок історії українського письменства та сучасного вітчизняного літературознавства. Також Степан Хороб вводить до наукового використання досі невідомі літературно-художні та літературознавчі явища і зв’язки. Видання розраховане на літературознавців, мистецтвознавців і викладачів.

Хороб Степан. Літературознавчі етюди (Дослідження про західноукраїнських та еміграційних учених першої половини ХХ століття) / С. Хороб. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2020. – 288с.

У книзі дослідник розкриває особливості наукового мислення учених із Західної України та української еміграції першої половини ХХ століття. На прикладі аналізу теоретичних, історико-літературних та літературно-критичних праць Леоніда Білецького, Володимира Бірчака, Юрія Бойка-Блохина, Богдана Лепкого та ін. визначаються їхні теоретико-методологічні підходи в осмисленні явищ не лише українського національного письменства, а й зарубіжної літератури. Видання розраховане на спеціалістів-філологів, усіх, кому небайдужа доля вітчизняної науки про художнє слово.

Вагилевич Кость. Вибране: поезії / Кость Вагилевич; упоряд. В. Мороз, С. Хороб, В. Ходан. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2020. – 204с.

Збірка вибраної поезії відкривається віршем «Україна непоборна». Її автор – український письменник з діаспори іванофранківець Кость Вагилевич. Як цілісне художнє видання книга була видана вперше в Україні та розрахована на широке читацьке коло, на усіх, хто любить українське письменство.

 

Державин Володимир. Літературознавство. Критика. Публіцистика/ упоряд. С. Хороб. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2017. – 336с.

До книги вибраних літературно-критичних та публіцистичних праць українського вченого Володимира Державина (1899 –1964рр.) увійшли його статті, дослідження і публіцистичні виступи. Вони створені автором здебільшого упродовж 40–50-х років минулого століття та написані переважно в Мюнхені та Авгсбургзі (Німечина) й були опубліковані в газетних виданнях: «Українська Думка», «Український самостійник», «Українська Трибуна», «Українські вісті» та ін. В Україні більшість з його праць друкуються вперше. У книзі в основному збережено стиль і правопис автора, за винятком окремих написань, узгоджених із сучасними орфографічними нормами. Німецькомовна стаття подається в авторській редакції. Видання розраховане на літературознавців, культурологів, публіцистів, а також тих, хто цікавиться розвитком літератури і науки в українській діаспорі.

Окриленість словом: збірник наук. праць на пошану професора С. Хороба / Відп. ред., упорядн. Р. Піхманець. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2019. – 684с., іл.

До збірки увійшли статті з актуальних проблем сучасного українського літературознавства, підготовлені вченими-філологами з різних навчальних та наукових інституцій України. У ній порушуються питання інтерпретації драматичного тексту, національно-естетичних вимірів художньої творчості, теорії й історії української літератури, а також повернення із забуття малознаних імен, постатей і явищ. Книга розрахована на літературознавців, мистецтвознавців, фольклористів, мовознавців, викладачів, аспірантів та вчителів.

 

«І все життя – подвижництво у рідному слові…» : статті, дослідження, спогади про профес. Любов Кіліченко / упоряд. С. Хороб. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2017. – 444с.

В історії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника є імена викладачів, які навічно збережуться в пам’яті грядущих поколінь студентів та педагогів. З висоти прожитих і пережитих літ такою постає світлої пам’яті відома українська вчена і педагогиня, професорка Любов Кіліченко. До книги увійшли статті про неї, дослідження, спогади її рідних, колег, друзів, учнів та добірка вибраних біографічних праць професорки, що безумовно додає нових штрихів до її життя і творчості. Видання адресоване широкому колу філологів – студентам, учням, науковцям, письменникам.

Слоньовська Ольга. Василь Стефаник: маестро української новели: монографія / О. Слоньовська. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2021 . – 220 с.

Науково-популярна розвідка української письменниці, літературознавиці, членкіні Національної спілки письменників України, професорки кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ольги Слоньовської «Василь Стефаник: маестро української новели» по-новому розкриває особистість відомого письменника-модерніста, майстра експресіоністичної новели, свого часу відомого громадського діяча і політика, та у новаторському ключі пропонує інтерпретацію його творів. Книга базується на документальних фактах, але виклад матеріалу в ній доступний і зрозумілий. У поданих художніх текстах і цитатах із творів Василя Стефаника збережено правопис, у якому вони вперше були видані. Зроблено це для того, щоб читачі мали нагоду переконатися, що Василь Стефаник писав тодішньою літературною мовою, а тільки його персонажі говорили русівською говіркою.

Стефаниківський ЧИН: антологія // упоряд. і вступ. слово Є. М. Баран. – Івано-Франківськ : Прикарпат. нац.  ун-т ім. В. Стефаника, 2021. – 214 с.

Антологія знайомить з творчістю і науковою діяльністю викладачів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та лауреатів обласної премії імені Василя Стефаника, що заснована 1998 року в Івано-Франківську: Степана Пушика, Володимира Полєка, Михайла Фіголя, Володимира Піруса, Василя Грещука, Віталія Кононенка, Володимира Грабовецького, Михайла Кривеня, Стефана Козака, Євгена Барана, Степана Хороба, Романа Піхманця та інших. Видання розраховане на філологів, студентів, шанувальників українського слова і приурочене до 150-річчя з дня народження геніального новеліста.

Упевнені, що подаровані Гончарівці професором Степаном Хоробом видання знайдуть своїх читачів та шанувальників серед науково-педагогічних працівників, учителів-філологів, студентів і всіх, хто цінує українське слово.

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031