Головна Книгознавча мозаїка Першій поетичній збірці Лесі Українки 130 років

Першій поетичній збірці Лесі Українки 130 років

20.06.2023 15:02

Ім’я геніальної Лесі Українки українці шанують з особливою любов’ю. Більше двох років тому громадськість в Україні та світі відзначила 150-річний ювілей своєї видатної співвітчизниці, а цьогоріч виповнюється 130 років від часу створення поеми «Давня казка» і виходу в світ першої поетичної збірки авторки.

Відомо, що збірка «На крилах пісень» вийшла друком у Львові 1893 року (рік публікації зазначений на обкладинці). У цей час Лесі Українці було двадцять два роки. Чимало зусиль до виходу в світ цього видання доклав видатний український письменник Іван Франко. Саме Великому Каменяру Леся Українка надсилала частинами рукописні матеріали цієї книги. Іван Франко також опікувався технічними питаннями підготовки видання у друкарні Наукового товариства ім. Т. Шевченка. До першої збірки Лесі Українки увійшли поетичні твори, написані у 1880-х роках, і ранні поеми «Самсон», «Місячна легенда» та «Русалка». Більшість віршів об’єднані у цикли «Сім струн», «Зоряне небо», «Сльози-перли», «Подорож до моря», «Кримські спогади», «В дитячому крузі».

У рідкісному фонді головної книгозбірні Херсонщини зберігається мініатюрне львівське видання збірки «На крилах пісень» (84х63 мм) 1981 року, що вийшло в світ з нагоди 110-річчя від дня народження Лесі Українки. Укладачем та автором передмови є українська літературознавиця, дослідниця творчості Лесі Українки, докторка філологічних наук Леоніла Міщенко. Цей ювілейний міні-примірник подарував Гончарівці Михайло Ємельянов, відомий бібліофіл, Почесний громадянин міста Херсона. У статті «Наше літературне життя в 1892 році» класик української літератури Іван Франко констатував, що «…збірка віршів «На крилах пісень»… становить, без сумніву, найважливіший здобуток поетичний нашої літератури оригінальної за 1892 рік» [4].

У рідкісному фонді нашої бібліотеки зберігається також мініатюрне видання творів Лесі Українки «Вибрані поезії» з портретом авторки, опубліковане у 1945 році. До змісту збірки увійшла і ліро-епічна поема «Давня казка». На сторінках цього твору письменниця розробляє одну зі своїх улюблених тем – тему покликання поета та його обов’язку перед своїм народом.

Маємо у цінному фонді Гончарівки ще один рідкісний примірник з текстом поеми «Давня казка». Це третій том дванадцятитомного репринтного видання української діаспори «Твори», що вийшло у світ у Нью-Йорку з 1953 по 1954 рр. за редакцією літературознавця та літературного критика, професора Бориса Якубського. Автор передмови – дослідник життєвого і творчого шляху Лесі Українки Петро Одарченко. До третього тому увійшли й інші твори Лесі Українки з поясненнями та коментарями: «Подорож до моря», «Місячна легенда», «Роберт-Брюс», «Одно слово», «Віла-посестра», «Ізольда Білорука».

Шановні читачі Гончарівки! До ювілею Лесі Українки працівники відділу рідкісних і цінних видань створили декілька відеороликів. Пропонуємо переглянути один із них на поезію із циклу «Сім струн» зі збірки «На крилах пісень».

Ділимося посиланням: Леся Українка. "DO" із циклу "Сім струн". До 150-річчя від дня народження.

Джерела:

1. Українка Леся. Вибрані поезії: для серед. та ст. віку: [мініатюр. вид.] / Леся Українка ; упоряд. Оксана Ольховик; відп. ред. А. Кравченко ; оформ. Г. Фішера. –  [Б.в.], 1945. – 110[22]с.

2. Українка Леся. Твори: в 12 т. / Леся Українка; за ред. Б. Якубського; [передм. П.Одарченка]. – Т. 3: Поеми. – Нью-Йорк: [Тищенко & Білоус], 1953. – 239с.

3. Українка Леся. На крилах пісень: [мініатюр. вид.] / Леся Українка; уклад. та авт. передм. Л. І. Міщенко; ред. Л. Л. Кирієнко; худож. оформ. М.М. Таранова. – Львів: Вища шк., Вид-во при Львів. держ. ун-ті, 1981. – 116с.

4. Франко Іван. Наше літературне життя в 1892 році [Електронний ресурс]. – Режим доступу: Іван Франко – Наше літературне життя в 1892 році. 1. Українська література в Російській імперії (i-franko.name) (дата звернення 05.06.2023). – Заголовок з екрану.

Матеріал підготувала Діна Бондаренко,

головна бібліотекарка відділу рідкісних і цінних видань

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930