Головна Книгознавча мозаїка Гончарівці від науковців Прикарпаття

Гончарівці від науковців Прикарпаття

27.04.2023 10:43

Цінний подарунок передали нещодавно для Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника доктори філологічних наук, професори  Роман Голод та Степан Хороб. Це праці, присвячені 150-літньому ювілею від дня народження українського письменника Василя Стефаника: «Василь Стефаник у дослідженнях та спогадах» та «Зібрання творів Василя Стефаника» (том третій).

На форзаці збірника «Василь Стефаник у дослідженнях та спогадах» дарувальники поставили свої автографи та зробили дарчий напис:  «Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олеся Гончара від літературознавців Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника з побажаннями Перемоги і добра! Слава Україні! Героям Слава! 14.03.23 [підписи – Р. Голода, С. Хороба]».

Це видання вийшло у світ 2021року в Івано-Франківську. Спонукою став не лише ювілей класика української літератури, а й попередньо видана різноманітна і багатопланова книжка «Василь Стефаник у критиці та спогадах», що її упорядкував ще у 1970 році відомий дослідник життя і творчості письменника Федір Погребенник.

Відштовхуючись від загалом позитивного значення вказаного видання, упорядник нової книжки «Василь Стефаник у дослідженнях та спогадах» продовжив закладену в попередньому збірнику ідею публікації невідомих чи малознаних літературно-критичних студій та спогадів про життя і творчість письменника. Відтак до неї свідомо добиралися відповідні матеріали, які згруповувалися у три розділи.

До першого розділу «Василь Стефаник у світлі еміграційних дослідників» увійшли праці українського письменника Богдана Лепкого, літературного критика Остапа Грицая, літературознавця Миколи Степаненка, історика української літератури Дмитра Козія, історика Леоніда Рудницького та ін.

Наступний розділ «Василь Стефаник у світлі материкових дослідників» представлений дослідженнями вітчизняних літературознавців: Михайла Коцюбинського, Ярослава Погребенника, Володимира Іванишина, Ярослава Поліщука, Наталії Шумило та ін.

Останній розділ «Василь Стефаник у світлі спогадів» містить розповіді українських фахівців: дипломата Андрія Жука, юриста Івана Макухи, лікаря Івана Подюка, мовознавиці Марії Голянич, літературознавця Романа Голода, бібліографа Володимира Дорошенка та ін. Водночас упорядник подав різноаспектні статті, або ж їх скорочений варіант про життя і творчість класика української літератури, починаючи від біографічних моментів та аналізу літературної епохи і завершуючи дослідженням особливостей художньо-естетичного світу, що його створив неперебутній майстер словесного мистецтва.

Зібрані з різноманітних видань, чимало матеріалів книжки подаються вперше й адресуються не лише дослідникам, а й широкому читацькому загалу. Деякі з них спеціально підготовлені для цього збірника, зокрема нинішніми стефаникознавцями з України та діаспори. Видання розраховане на фахівців з української літератури, шанувальників творчої спадщини Василя Стефаника, всіх, кому не байдужа доля незабутніх національних художніх цінностей.

Унікальним є і друге подароване прикарпатськими науковцями видання – «Зібрання творів Василя Стефаника» (том третій, 2020 року). Суперобкладинку цієї літературно-художньої праці прикрашає робота Миколи Якимечка, за фахом учителя, Заслуженого діяча мистецтв України.

Третій том складають репринтні видання 6 прижиттєвих книжок прози Василя Стефаника.

Це дебютна збірка новел «Синя книжечка» (автор якої – «син мужика з Русова Снятиньского повіту, є студентом медицини… він нашу літературу обдарує ще не одним гарним твором»), що вийшла друком у 1899 році в Чернівцях.

Це також окреме видання епічно-психологічної новели «Камінний хрест» з присвятою Кирилові Гаморакову, товаришеві Василя Стефаника (Львів, 1900 рік).

Ще одна збірка новел «Дорога» (Львів, 1901 рік).

Наступна збірка оповідань «Моє слово» (Львів, 1905 рік) містить твори з попередніх збірок «Сина книжечка», «Камінний хрест» та дві нові новели: «Моє слово» і «Суд».

П’ята збірка «Земля» (Львів, 1926) з передмовою Дениса Лукіяновича вміщує нариси та оповідання, що «… читаєш із насолодою, скільки разів не протягнеться рука по його книжку». Деякі з цих творів автора мають присвяту, наприклад, батькові Семену Стефанику, Іванові Франкові та ін.

Шоста збірка – ювілейне львівське видання «Твори» 1933 року з дереворитами українських художників Василя Касіяна та Миколи Бутовича. До неї ввійшла проза, раніше опублікована на сторінках журналів. Усі твори подані за хронологічним порядком із збереженням вихідних видавничих даних та авторських редакцій текстів. «Зібрання творів Василя Стефаника» адресоване не лише філологам, а й широкому колу читачів.

Висловлюємо щиру подяку науковцям із Прикарпаття Роману Голоду та Степану Хоробу за подаровані цінні видання, що безумовно посядуть почесне місце у рідкісному фонді Гончарівки та сприятимуть поглибленому вивченню херсонськими філологами життя і творчості Василя Стефаника.

Список видань, подарованих бібліотеці:

1. Василь Стефаник у дослідженнях та спогадах / упоряд. С. Хороб. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2021. –  476с.

2. Стефаник В.С. Зібрання творів: у 3 т. у 4-х кн. / В. Стефаник; редкол.: С. І. Хороб (голова та ін.). – Т. 3: Репринт прижиттєвих видань Василя Стефаника / упорядкув. Р. Піхманця, І. Юрчук. –  Івано-Франківськ: Місто НВ, 2020. – 812с.

Стефаник В. Синя книжечка: образки Василя Стефаника. – Чернівці: Накл. друк. тов-ва «Рускої Ради», 1899. –130с [4].

Стефаник В. Камінний хрест: студії, образки. – Львів: Накл. М. Яцкова і С-ки, 1900. – 82с.

Стефаник В. Дорога: новелї. – Львів: Накл. Укр.-рус. Видавн. Спілка, 1901. – 90с.

Стефаник В. Моє слово: оповід. – Львів: Накл. Укр.-рус. Видавн. Спілка, 1905. – 178с.

Стефаник В. Земля: нариси, оповід. – Львів: Заходом і накл. Видавн. Кооп. «Громада», 1926. – 68 [ХII]с.

Стефаник В. Твори: з доревор. В.Касіяна, М.Бутовича. – Львів: З друк. Видавн. Спілки «Діло», 1933. – 222с.

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031