Головна Книгознавча мозаїка Голос країни: Олесь Гончар

Голос країни: Олесь Гончар

03.04.2023 19:49

3 квітня цього року Україна відзначає 105-ту річницю від дня народження відомого українського письменника, літературного критика, політика, громадського діяча, Героя України Олеся Терентійовича Гончара. Херсонці по праву називають його своїм великим земляком. Він неодноразово приїздив на Херсонщину, дуже любив наш край, обирався депутатом Верховної ради від Херсонської області. Таврія надихнула митця на створення не одного художнього твору.

Працівники відділу рідкісних і цінних видань Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара взяли участь в онлайн-заході «Голос країни: Олесь Гончар», який підготували здобувачі третього курсу освітньої програми «Середня освіта (українська мова та література)» Херсонського державного університету. Бібліотекарі ознайомили присутніх із документами, що мають автографи Олеся Гончара і зберігаються у рідкісному фонді Гончарівки.

Це, зокрема, збірка «О тех, кто дорог: статьи, воспоминания, заметки» (1978 р.) і роман у новелах «Тронка» (1963 р.) з автографами ювіляра, адресованими Давидові Іллічу Файнштейну. У дев’яності роки минулого століття херсонський журналіст Давид Файнштейн подарував Гончарівці близько трьохсот примірників видань з автографами відомих майстрів слова і громадських діячів. Серед подарованих є вищеназвані видання. Також серед зібрання книг і документів з автографами у Гончарівці зберігається п’ять рукописних листів Олеся Гончара, що адресовані Давидові Файнштейну. Тематика цих листів різна: вітання нашим землякам зі святами, враження від подорожі на вітрильнику «Товариш», перебування письменника у селі Строганівка Херсонської області під час роботи над романом «Перекоп» та ін.

Понад 2000 примірників налічує приватна колекція книг, передана бібліотеці Почесним громадянином Херсона, книголюбом Михайлом Андрійовичем Ємельяновим. В ній багато рідкісних видань, серед яких і видання з автографами. Присутні мали змогу побачити подарований ним примірник «Тронки» 1965 року з автографом Олеся Гончара та дарчим написом: «Михайлу Андрійовичу Ємельянову, від душі вітаючи…  Олесь Гончар. 21.02. 66. Київ».

Олесь Гончар часто бував на Херсонщині, любив зустрічатися з людьми. У багатьох херсонців зберігаються книжки з автографами улюбленого письменника. У фондах бібліотеки зберігаються примірники з автографами Олеся Гончара, що адресовані відомим херсонським поетам Леонідові Кулішу та Миколі Братану. Київський примірник двох романів «Таврія» і «Перекоп», 1972 року видання, має такий автограф: «Леоніду Кулішу на щасливі дороги в поезії і прозорах великої прози. 10.IX.1972. Олесь Гончар». Роман «PRAPORECNICI» («Прапороносці»), виданий чеською мовою у 1978 р., на титульному аркуші вміщує автограф автора: «Миколі Братану від усієї душі! 16.3.79. Київ», а київське видання роману «Далекі вогнища» 1987 року – автограф: «Дорогому Миколі Братану за його степом на новий, 1989-й – за покликанням душі. Ол. Гончар».

Серед тих, з ким спілкувався Олесь Гончар у Таврійському краї, люди різних професій: вчителі, комбайнери, історики, робітники заводів тощо. Дехто з них передав книжки з автографом Олеся Гончара нашій бібліотеці. Це Таїсія Щерба – вчителька української мови та літератури (відмінник народної освіти України, переможець всеукраїнських конкурсів «Учитель року»), яка викладала свій предмет в школах Херсона за власною авторською програмою; Август Вірлич – херсонський краєзнавець, політв’язень, Почесний громадянин Херсона; Варвара Кутіщева – вчителька, очильниця заочної середньої школи у Нижніх Сірогозах, яка передала Гончарівці шеститомне видання творів Олеся Гончара 1978-1979 рр. з його автографом. Олесь Гончар, надаючи автограф, завжди знаходив добрі слова для тієї людини, якій його писав. В цьому переконалися учасники заходу.

Вчені-графологи, які займаються дослідженням почерку людей, стверджують, що за почерком людини можна скласти її психологічний портрет і визначити основні якості особистості. Тож працівники бібліотеки запропонували студентам розпізнати характер письменника-ювіляра за його почерком. Присутні з цікавістю відгукнулися на пропозицію і залюбки висловлювали свої думки. Каліграфічний почерк Олеся Гончара з плавними лініями свідчить про те, що він був відкритим, щирим, привітним та усміхненим. Та одночасно з привітністю у письменника був твердий характер, який допомагав йому долати труднощі та вирішувати проблеми.

На завершення зустрічі бібліотекарі запросили присутніх після звільнення усієї Херсонщини відвідати головну книгозбірню нашого краю, побувати у Гончарівській вітальні, на власні очі побачити книги з автографами Олеся Гончара, світлини, поштові листівки та особисті речі письменника-ювіляра.

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930