Сайт Музею книги є частиною бібліотечного порталу lib.kherson.ua
Книгознавча мозаїка
20.09.2018 13:24

День інформації для студентів-філологів
20 вересня до відділу рідкісних і цінних видань завітали студенти української філології та журналістики...

06.09.2018 14:30

Презентація виставки автографів українських письменників
6 вересня у відділі рідкісних і цінних видань відбулася презентація виставки «Автографи українських...

04.09.2018 09:11

Анонс! Презентація виставки «Автографи українських письменників із рідкісного фонду Гончарівки»
6 вересня о 12:30 у відділі рідкісних і цінних видань відбудеться презентація книжково-ілюстративної...


Гість | Увійти
Версія для друку
Запрошення до музею > Стародруки очима часу > Видання гражданського друку

Видання гражданського друку

 

Дбайливо зберігається у відділі рідкісних видань колекція книг гражданського друку XVIII-XIXст. та кириличного шрифту (до1830), яка нараховує 143 примірника (1741-1830). Серед них – «Подлинное и обстоятельное описание …Ледяного Дома …» Г. Крафта (Спб., 1741), що як бібліографічна рідкість було включено до відомого покажчика «Редких русских книг и летучих изданий XVIII века» Ю.Бітовта. Видання було надруковано російською, французькою і німецькою мовами, та примірник російською був найрідчайшим. Придбанням цього раритета бібліотека завдячує відомому херсонському книголюбу – М.А.Ємельянову, частина колекційного зібрання якого, нині зберігається у фондах бібліотеки.

Перша та остання сторінки видання


Окрасою колекції є також «Древняя история об египтянах, о карфагенянах, об ассирианах…» Ш.Роллена в перекладі відомого російського поета, академіка та перекладача В.Тредіаковського, яка побачила світ у 1753 році. Видання було надруковане при Імператорській АН в С.-Петербурзі.

Академія Наук того часу звичайно опікувалася створенням необхідних умов роботи авторів та перекладачів, включно до письмового приладдя. Так, наприклад, у справі «о напечатании Ролленевой истории», з архіву конференції Академії Наук значиться: «1745 году февраля 5 дня в журнале канцелярии Академии Наук записано: секретарю господину Тредьяковскому для переводу ролленевых книг выдать полстопы хорошей пищей бумаги и пучек перьев…».


 

Наші «старожили» надруковані на особливому папері – цупкому та легкому, виготовленому на основі тканини. Тому вони і пережили майже безболісно не одну історичну епоху. Деякі з них зберегли чудові шкіряні оздоблення палітурок, як, наприклад, перше видання чотирьохтомної «Истории Малой России» Д. Бантиш-Каменського з титульною сторінкою, на котрій вміщено гравюрні портрети гетьманів України. Ця книга була видана коштом самого автора в московській друкарні Семена Селивановського у 1822 році.

 

Титульний аркуш

Фортитул

Богдан Хмельницький
(1596-1657), великий гетьман України

Юрій Хмельницький
(1641-1657), гетьман України, молодший син Б.Хмельницького  

 


 

За матеріалами:

  • Книга в России. Ч.1. Русская книга от начала письменности до 1800 года /под ред. В.А.Адарюкова и А.А.Сидорова. – М.:Госиздат, 1924. с.217.
  • Редкие русские книги и летучие издания XVIII века /сост. Ю.Битовт. – М..:Тип. С.П.Семенова, 1905. с. 169.

Далі...

Напишіть свій коментар
Ваше ім'я
E-mail (не буде опублікований)
* Текст повідомлення

Вхід