Головна Книгознавча мозаїка В Харків за автографами

В Харків за автографами

23.05.2013

Якщо нас серед ночі запитати, який найцікавіший відділ в бібліотеці, анітрохи не вагаючись відповімо – відділ рідкісних та цінних видань. І не тому, що ми тут працюємо, а тому, що це дійсно так. Професія бібліотекаря багатогранна. Він сьогодні не тільки організатор та координатор інформаційного простору в межах своєї книгозбірні, а й грамотний менеджер, вихователь, педагог, і навіть психолог. Цей перелік може бути нескінченним, оскільки широке поле діяльності, яке доводиться опановувати майже щодня, потребує від фахівців бібліотечної сфери саме такої активної професійної позиції. Та що ж особливого в роботі нашого відділу рідкісних та цінних видань, запитаєте ви.

 

Роботу з документами минулих століть можна інколи розглядати як один з найцікавіших ребусів, оскільки доволі часто раритети бувають не авторизовані. Такі документи потребують атрибуції, а якщо ясніше, – встановлення авторства твору на основі композиції, способів текстотворення, почерку, мови, змісту і позатекстових відомостей (автографів, щоденників, листування, мемуарів, документів та ін.) про його походження та історію. Процес цей надзвичайно цікавий, та потребує фахових знань. Оскільки спеціально цьому нас в інститутах не навчали, то опановувати тонкощі такої діяльності найчастіше доводиться самотужки. Неоціненну допомогу в цьому плані надають нам колеги з наукових бібліотек Одеси, Харкова, Києва за сприянням Української бібліотечної асоціації. Тож дякуємо колегам за те, що вони не залишають нас наодинці зі своїми проблемами.

Кінець минулого року та початок поточного був доволі плідним в плані професійного удосконалення, оскільки пощастило побувати на різних семінарах в Одесі і Києві з питань обробки, розкриття рідкісних фондів, дигіталізації та надання доступу до книжкових цінностей, що зберігаються в бібліотеках. А травневі дні подарували чудову можливість бути присутніми на семінарі, організованому Харківською державною науковою бібліотекою ім. В.Г. Короленка, з питань почеркознавчого дослідження документних пам’яток. Ведучий семінару Ігор Якович Лосієвський, доктор філологічних наук, завідувач науково-дослідного відділу книгознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів, професор кафедри бібліотекознавства та соціальних комунікацій Харківської державної академіїї культури ознайомив присутніх із різними аспектами почеркознавчих досліджень рукописних і книжкових пам’яток. Розповів про пам’ятки писемності середньовіччя, детально зупинившись на культурі писемності, художньому оформленні стародавніх рукописів, особливостях аналізу графічних форм. Багато цікавого довідались ми й про маргіналії, авторські підписи на книгах та творах образотворчого мистецтва. Чимало уваги було приділено копіям і фальсифікатам рукописів та їх різновидам, а також методиці їх визначення.

Слухачі семінару також наочно ознайомились з численними раритетами з колекції автографів книгозбірні, яка налічує понад 2, 5 тис. примірників. Серед них – автографи видатних історичних постатей – Мелетія Смотрицького, Стефана Яворського тощо, книги з автографами класиків української літератури Тараса Шевченка, Михайла Старицького, Марка Кропивницького, російських письменників та поетів – Михайла Хераскова, Івана Аксакова, Івана Буніна, Антона Чехова, Леоніда Мея, Сергія Єсеніна, вчених і громадських діячів – Христини Алчевської, Дмитра Яворницького, Володимира Каразіна, діячів мистецтва – Дмитра Шостаковича, Олександра Вертинського, Клавдії Шульженко та ін.

На завершення хочеться висловити подяку короленківцям за організацію і проведення такого потрібного для нас навчання. Знання, отримані в ході заходу, безумовно стануть нам в нагоді. Цілком доречно буде додати, що додому ми повернулись не тільки з багажем знань, а й з автографом самого Ігоря Яковича Лосієвського. Сподіваємось, що це не остання зустріч, оскільки питань та проблем в царині книжкової науки завжди багато.

Ольга Сак

Коментарі

Людмила Глазунова
04.06.2013 06:40

Ольга, огромное спасибо за участие в семинаре и за прекрасный отзыв!
Admin

Всегда рада встрече с замечательными специалистами одной из лучших библиотек Украины.  Ваши семинары нам нужны. Надеюсь, что это была не последняя наша встреча.

Ольга Сак

Напишіть свій коментар

Календар подій

1234567
891011121314
1516 17 18192021
22232425262728
2930