Минуле і мода

08.05.2018 10:46

До моди можна ставитися по-різному. Одна категорія людей бездумно підхоплює найновіші модні тенденції, інші ж намагаються плисти проти течії, відстоюючи власний оригінальний стиль в одязі.

За всю історію моди канони краси і прекрасного зазнавали кардинальних змін, породжуючи такі чудернацькі витвори, як сорочки із чотирма рукавами, залізні жіночі корсети, високі об’ємні зачіски. Ось таким курйозам моди, етикету й побуту присвячує свою книгу «Былое и моды» одеська дослідниця Наталія Рєзанова. Її двотомна праця з автографом нещодавно надійшла до нашого відділу. Видання привертає до себе увагу великою кількістю ілюстрацій, карикатур і, головне, захопливою, дещо іронічною манерою оповіді.

У центрі уваги авторки – предмети чоловічого і жіночого гардеробу, окремі аксесуари (парасолька, віяло), взаємозв’язок розвитку моди зі спортом й театром, виникнення косметичних традицій та багато інших цікавих аспектів.

Наприклад, чимало пізнавального приховує в собі історія такого атрибуту моди, як квіти. Вони вважалися найкращою прикрасою не лише сукні й зачіски, а й навіть художнього полотна. Італійські майстри писали портрети на фоні квіткових гірлянд, які були наймоднішим способом оформленням квітів як у побуті, так і в живописі. Лише в епоху Відродження квіти стали прикрашати оселі у вигляді букета. Жінки, зазвичай, обирали для своїх букетів квіти на власний смак, але в їхню флористичну творчість мода досить часто вносила свої корективи.

Так, за часів правління імператора Олександра І популярністю користувалися «олександрівські букети». Дами тієї епохи вирушали на бал із квітами, перші літери назв яких складалися в ім’я «Олександр». У ХVІІІ столітті закохані за допомогою квітів мали можливість висловлювати свої почуття: «Кавалер мог назначить день и час любовного свидания числом цветков гиацинта, упрекнуть избранницу в холодности, сунув ей в руку ветку цветущей яблони, рискуя в ответ получить цветок чертополоха, что означало «ты мне надоел». [2, С. 279]

Але переказувати працю Наталії Рєзанової – справа невдячна, важко передати хоча б на один відсоток той оригінальний стиль і колоритний одеський гумор, якими написана книга. Тож, вам, шановні користувачі, залишається просто взяти до рук «Былое и моды» й дізнатися чимало цікавого з історії костюмів, речей і звичаїв, «рассказанных серьезно и не очень».

Фетісова Олена

Література:

1. Резанова Н. Ю. Былое и моды: история костюмов, вещей и нравов, рассказанных серьезно и не очень: Кн. 1. – Одесса: Феникс, 2010. – 296 с.

2. Резанова Н. Ю. Былое и моды: история костюмов, вещей и нравов, рассказанных серьезно и не очень: Кн. 2. – Одесса: Феникс, 2011. – 388 с.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
2021 22 23242526
27 28 293031