Головна Книгознавча мозаїка Ішов містом тролейбус, 140 років Гончарівці та відділ рідкісних і цінних видань в контексті сказаного...

Ішов містом тролейбус, 140 років Гончарівці та відділ рідкісних і цінних видань в контексті сказаного...

26.06.2012

18 червня ц.р. херсонці були чимало здивовані майже театралізованим дійством, що відбувалося на вулицях нашого південного містечка. Група молоді в супроводі вельми колоритних персонажів та телевізійників простувала містом із розгорнутим полотнищем, на якому було зображено схему Херсонської фортеці XVIII ст. Супроводжував групу сучасний тролейбус, прикрашений світлинами старого Херсона. Перехожі на зупинках дивувалися, чому ж він не зупиняється в належних місцях? А скринька відкривалася дуже просто. Всі дії відбувалися в рамках проектів «Історичний тролейбус» Херсонелектротранса, а також «Міфи та бувальщини міста «Річкової зірки», розроблених Херсонською ОУНБ ім. Олеся Гончара та партнерськими громадськими організаціями. Проведенню акції передувала копітка робота команди бібліотечних екскурсоводів. Ініціював цей екскурсійний проект бібліотечний Регіональний інформаційний центр на чолі з Миколою Кошелюком при безпосередній участі Центру європейської інформації. Основною метою арт-акції було залучення уваги ЗМІ, жителів та гостей міста до нового екскурсійно-краєзнавчого тролейбусного маршруту, який почне функціонувати вже в серпні цього року.

Учасники арт-акції досить жваво розповідали всім зацікавленим городянам про ювілейні знакові дати – 140-річчя з дня заснування Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара. Саме 18 червня 140 років тому вперше відкрилися двері читального залу Херсонської громадської публічної бібліотеки. А також 225 років тому був підписаний указ Катерини II про заснування фортеці та верфі в гирлі Дніпра, де зараз власне й знаходиться наш Херсон.
Акція проходила завзято та весело. Окрім бібліотекарів в ній брали участь журналісти, поети-учасники фестивалю поезії «Антракт», модельне агенство «Зірки Ярославни», студентський театр моди «Тея», члени громадських організацій тощо.

Чимало херсонців жваво цікавилося тим, що ж відбувається. А на вулиці Суворова біля пам'ятника великому полководцю один громадянин напідпитку, довідавшись що саме діється, бурхливо зрадів зайвому приводу «прийняти на груди» цілком офіційно. Успішному проведенню акції не перешкодило навіть пекуче південне сонце.

Як вже було зазначено раніше, акція проводилася в рамках загальнобібліотечного проекту, пов'язаного з екскурсійною діяльністю. А які ж екскурсії без цікавої та корисної інформації? На наш погляд, найцікавіша інформація поза сумнівом знаходиться в найціннішій частині бібліотечного фонду – документах XVIII – XIX та початку ХХ ст. А працює з цими фондами, вивчає, прискіпливо досліджує та популяризує їх один з найцікавіших відділів бібліотеки – відділ рідкісних та цінних видань. Мабуть, абсолютно справедливо буде відзначити, що це справжнісінький музей книги в стінах бібліотеки. Рідко коли будь-яка екскурсія обходиться без його відвідин. Співробітники відділу, привітно зустрічаючи відвідувачів, завжди готові розповісти про скарби, що зберігаються в бібліотечних надрах. А розповісти, повірте, нам є про що. І навіть, не дивлячись на те, що за 140 років свого існування бібліотечні фонди зазнали істотних змін та збитків в роки лихоліть, різним поколінням бібліотекарів все ж таки вдалося зберегти чималу дещицю раритетного фонду.

Безсумнівну цінність мають примірники сивої давнини з колекції стародруків, яка включає богослужбові книги, надруковані кирилицею, видання гражданського друку XVIII – початку ХІХ ст., видання XVIII ст. іноземними мовами. Особливу цінність становлять рукописні документи, серед яких рукописний список «Генерального регламента…», датований першою чвертю XVIII ст, рукописні альбоми ХІХ – початку ХХ ст., листи та аркушеві матеріали відомих осіб – читачів бібліотеки, таких як народний артист СРСР Юрій Шумський, письменник Борис Лавреньов, журналіст Семен Сумний тощо.

Прижиттєві та посмертні видання майстрів слова, громадських і політичних діячів минулих епох займають значне місце в наших фондах. Серед них 2-е перевидання «Кобзаря» Т. Шевченка (СПб., 1860), прижиттєві видання творів О. Блока, М. Некрасова, Л. Андрєєва, В. Короленка, О. Купріна та ін.
Неабиякий трепет викликають особисті архіви відомих херсонців – священика Леоніда Гошкевича, тележурналіста Давида Файнштейна, поета Михайла Бріфа. Ці архіви можна розглядати як одне з джерел краєзнавчих відомостей.
Справжньою прикрасою рідкісних фондів бібліотеки були та й до сьогодні залишаються особисті бібліотеки книгозбирачів – херсонського книголюба Михайла Емельянова, вже згадуваного Давида Файнштейна, композитора та бібліофіла Сергія Юферова.

Нікого не залишає байдужим і завжди привертає увагу колекція мініатюрних та малоформатних видань. Найменша книжка з цієї колекції – збірка прислів'їв і приказок «Лучше всяких лекарств, питья и яств» (М., 1975) розміром 17 на 20 мм. Колекції книг з автографами, екслібрисами, штампами та написами, як живе свідоцтво тієї або іншої епохи, можуть багато чого розповісти і про своїх власників, і про час, в якому вони жили. Постійно поповнюючись, продовжує формуватися колекція книг, виданих в період Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945) рр.

Всі відвідувачі відділу-музею незмінно захоплюються як цікавими розповідями про книжкові цінності, так і самими книжками. Розповідаємо ми про свої раритети усьому світові – на радіо, телебаченні, в соціальних мережах. Ось, як самі бачите, навіть віртуальний музей книги створили, щоб якомога більше людей довідалося про наші цікавинки. Працюють у відділі дуже захоплені та відповідальні люди, які можуть годинами, та що там годинами, роками прискіпливо докопуватися до істини, досліджуючи історію тієї чи іншої книги. Але це ще не все. Співробітникам відділу характерна ще й активна життєва позиція – завжди намагаємося брати участь в бібліотечних проектах, що просувають не тільки книгу і читання, а й саму бібліотеку. Тому не випадково, що такий масштабний проект, про який було розказано вище, не обійшовся без нашої участі.
Вам було цікаво? Якщо так, то запрошуємо всіх реальних і віртуальних відвідувачів до себе на екскурсію! Ми на вас чекаємо! Завжди ваш відділ рідкісних та цінних видань.

Ольга Сак

Детальний фотозвіт заходу можна переглянути тут 

Календар подій

1234567
891011121314
1516 17 18192021
22232425262728
2930