Іноземні видання

Іноземні видання 

     12-й том « Історії Англії…»(«Histoire d’Angleterre») французькою мовою, що вийшов друком у 1738 році в Гаазі (Голландія).

 
 Тринадцятитомна праця французького історика Рапена де Туара (1661-1723) була написана в містечку-фортеці Везелі (прусській окрузі Дюссельдорфа), де він провів свої останні роки життя. Перший том побачив світ у 1724 році вже після смерті автора, а останній – в 1735. Маємо зробити припущення, що наявний 12 – й том «Історії…», який містить опис останніх десяти років правління королеви Анни, це вже друге перевидання відомої роботи історика, бо він датований 1738 роком. Праця була продовжена паризьким видавцем Давідом Дюраном, а видана голландськими книговидавцями – Пьєром де Хондом і Ван Дюреном.

      Цікаві факти!
 
Серед читачів академічної бібліотеки Петербурзької Академії Наук була і принцеса Анна Леопольдівна (1718-1746), майбутня правителька Російської імперії. В переліку французьких книг, що числились за нею протягом 1734 – 1735 рр., були і десять томів «Історії Англії».
     До Московської книжкової крамниці ця праця Рапена Туара надійшла на продаж 18 квітня 1749 року, і ніким не була придбана аж до 1759 року через занадто дорогу ціну. Вартість видання з додатком становила 56 р.50 коп., а пуд житнього хлібу на той час коштував всього 19 коп. Бажаючих придбати книгу було доволі багато, але тільки в тому випадку, якщо ціна буде зменшена.
     Пізніше "Історія Англії" була перекладена російською мовою надвірним радником Степаном Решетовим. При Імператорській Академії Наук в Санкт-Петербурзі вийшло друком всього 6 книг названої праці. Згодом видання було припинено у зв'язку зі смертю перекладача. Його вдова у 1784 році продала рештки накладу Академії Наук.  
 
     Безумовний інтерес становить також ще одна книжкова пам’ятка французькою мовою - «Мемуари мадемуазель Монпансьє»(«Memoires de Mademoiselle de Montpensier»), т.7. Це малоформатне видання (14,2см.х 8см.) в суцільношкіряній палітурці із золотистим тисненням на корінці, надруковане в Лондоні у 1746 році. Спогади Анни – Марії - Луізи Орлеанської, герцогині Монпансьє, відомої в історії під ім’ям «la grande Mademoiselle» (1627-1693) – яскрава сповідь сучасниці епохи короля Людовіка XIV про нрави та звичаї французького двору.
 
Одним із картографічних раритетів, який неодмінно привертає увагу всіх відвідувачів, є «Атлас світу», датований кінцем XVIII сторіччя. Виготовлений він був за замовленням географічного віділення Французької Академії Наук німецьким королівським картографом Тобіасом Конрадом Лоттером (1717-1777) в Аусбурзі (Німеччина) протягом 1770-х років. 
Складається атлас з 50-ти карт, відтисків гравюр на міді, розфарбованих аквареллю від руки. Згідно з традиціями того часу, карти атласу прикрашені картушами. Успадкувавши видавничий бізнес від свого тестя – знаного гравера-картографа, засновника аугсбурзької школи картографії Георга Матіаса Зойтера (Georg Matthias Seutter) (1678-1757), Лоттер з гідністю продовжив його вже під своїм власним ім’ям.
 
 Гравіюванням карт та видавничою діяльністю також займались його сини - Матеус Альбрехт Лоттер (Matthias Albrecht Lotter) (1741-1810) та Георг Фрідріх Лоттер (Georg Friderich Lotter) (1744-1801). Деякі з друкарських дощок атласу підписані саме ними. Так, карта Португалії («Regna Portugalliae et Algarbiae») гравійована у 1762 році Георгом Лоттером, карта Бельгії («Belgica Foederata…») виконана Матеусом Лоттером. Порівнюючи виставлені на зарубіжних сайтах оригінали карт Лоттера, можна зробити припущення, що перший відбиток карти Польщі («Regnum Poloniae et Magnum Ducatum Lithuaniae…») був зроблений у 1772 році Лоттером-старшим, а наявний примірник карти з нашого атласу виготовлений його синами на 20 років пізніше, оскільки на ній вказані межі розподілу Речі Посполитої не тільки 1772 р. (перший розподіл), а і  1793 р. (другий розподіл). 
 
Атлас має не тільки наукову, а й художню цінність. Старовинні карти дійсно становлять собою витвір мистецтва, дивуючи нас майстерністю виконання, ювелірно точним гравіюванням. Завдяки численним ілюстраціям ми маємо змогу, немов дійсно, побувати у багатьох куточках світу, окрім Австралії, частини Північної Америки та частини Сибіру, оскільки їх там просто немає. В кінці XVIII століття ці землі ще не були достатньо дослідженими. Але можна знайти Україну на карті Польщі. На той час правобережна Україна відносилась до Польщі, а лівобережна до Московії. Та головне, що на цій карті вказаний Херсон. 
 
Скільки взагалі було зроблено відбитків з карт атласу невідомо. Цілком імовірно, що тираж не був занадто великим, оскільки процес виготовлення карт у той час був доволі копітким і тривалим. Скоріше всього, наш атлас – один з небагатьох тиражованих примірників, але своєї історичної і наукової цінності від цього він не втрачає.

 

 

  

Карта устрою Всесвіту

Карта Польщі
з позначенням меж розділу Речі Посполитої в 1772 і 1793 рр., на якій вказаний Херсон

 

Карта Південної Америки [1770]

Таблиця відстані між європейськими містами
[1750]

Публікації про атлас на сайті ще:

Атлас світу у реальному і віртуальному вимірі               Сюжет про наш атлас можна переглянути тут

Загадки старого атласу

Календар подій

1234567
891011121314
1516 17 18192021
22232425262728
2930